Sajtómunkások XIX.
KOVÁCS ZOLTÁN írása az ÉS-ben

 Elek István miniszterelnöki főtanácsadó, egyben közíró áttelepítette rovatát a Magyar Nemzetből a Magyar Hírlapba, mert ahol ezt korábban publikálta, nem közlik. A debütálás e hét elején a reveláció erejével hatott: a két korpuszból álló írás első része csendesen megrója Lovas Istvánt, mert az zsidózott, és a zsidózás, ahogy a közíró fogalmaz, "a dolgok rendje szerint antiszemitizmust szokott előhívni...", a cikk második eleme az előbbihez képest sokkal vehemensebben támad R. Székely Júliára, egy korábbi, Csoóri Sándorról szóló írása miatt. Itt érvek igazából már nincsenek, a nemzeti liberális főtanácsadó úgy véli, hogy Csoóri hiteltőkesúlya nagy, R. Székelyé nem nagy.
 A döntést két nappal később A szerk. azzal indokolja, hogy Elek Jelentéstani töredékek című rovata azért került a Hírlapba, hogy szolgálja "a lap fő irányvonalától eltérő nézeteket vallók gondolatainak megismerését". Én tehát eddig tévedésben voltam, úgy tudtam - rosszul -, hogy a Hírlapban a lap irányvonalától eltérő nézeteket korábban is megismerhettem, például a Disputa rovatból, vagy az olvasói hozzászólásokból, vagy egyszerűen úgy, hogy Elek István önálló publicisztikát ír, ahogy tette ezt számos alkalommal korábban is. A sajtópluralizmus azonban - amire újabban mindenki hivatkozik, aki kerüli a konfliktusokat - egyáltalán nem azt jelenti, hogy egy lapban egyforma súllyal, például önálló rovattal jelenjen meg minden politikai irányzat. A sajtóviszonyok ezzel szemben akkor tekinthetők plurálisnak, ha mindig akad legalább egy olyan orgánum, amelyik a szóban forgó véleményt közli. Eleknek több lehetősége van, mint bármikor korábban, úgyhogy a Magyar Hírlap vezetősége véletlenül sem valamiféle sajtómissziót teljesít. Rovatot pedig az általánosan elfogadott médiafelfogás szerint egy lapban az kap, akinek a véleménye különösen fontos, és értékrendje valamiképp közelállónak tekinthető a lap általános világképéhez, ráadásul mindezt a gondolatközlés olyan magas szintjén képes elővezetni, hogy azok az írások egyben minden, a lapban publikáló szerző számára legalábbis az elérendő szintet jelentik. Elek István tehát a Magyar Hírlap kolumnistája, e minőségében pedig csakis a fentebb körülírt mércével mérhető.

 Ehhez képest némiképp meghökkentő, hogy a rovat Hírlap-beli megjelenését követő napon az egyszerre három belső munkatárs nevével jegyzett írás élesen szembehelyezkedik a miniszterelnöki tanácsadó hangnemével, értékítéleteivel, érvrendszerének sekélyességével, és ha még lehet egy írásról további elmarasztalót mondani, a három testőr azt mind elmondja. Elmondják, hogy így nem lehet írni, így nem lehet kiosztani senkit, legfőképpen pedig a Hírlap egyik sok szempontból legkiválóbb szerzőjét, R. Székely Juliannát.
 Kérdés: ha ez az írás ilyen szánalmasan rossz, ha ez a cikk ennyire színvonaltalan, akkor miért került bele a Magyar Hírlapba? A kérdés már csak azért is helyénvaló, mert a szerzők egyike a rovat szerkesztője maga, Makai József. (A másik szerző a rovat korábbi szerkesztője, Szále László, a harmadik szerző pedig a rovat vezető munkatársa, Várkonyi Tibor.) Vélhető, hogy a szerkesztés óráiban igen-igen szerencsétlen módon az összes illetékes belátási képessége egyszerre mondta föl a szolgálatot, viszont igen-igen örömteljes, hogy a cikk megjelenése és a nyomtatással történő szembesülés egyszerre, egyugyanazon pillanatban nyitotta föl valamennyiük szemét. Ha ugyanezek, a döntési helyzetben lévő férfiak hétfőn a nyomtatott szöveget "nem hagyhatták szó nélkül", akkor egyébként egy nappal korábban mi más okból hagyták volna szó nélkül? Másként hogy történhet az, hogy hétfőn délután megtorolják azt a munkatársukon esett sérelmet, amit vasárnap délután - nyilván egy másik szempont miatt - maguk ejtettek rajta? E logika azt jelenti, hogy saját maguktól kell megvédeniük R. Székelyt, de valamiért még ezt a blamázst is érdemes vállalni.
 Hétfő délután megerősített információk szerint Makai József megfogalmazta a rovatvezetőségről történő lemondását. Szerda délben még nem tudni, hogy ez a lemondás meddig jut el, tény, hogy az nyilván azért fogalmazódott meg, mert Makai felelősséget érez a kialakult helyzetért. Például, hogy maga sem tartja helyesnek azt, hogy Elek befogadását (saját rovatáról van szó) nem akadályozta meg. Vagy ha ezt nem is akarta, a megjelenés előtt nem tájékoztatta munkatársát arról, hogy őt másnap saját lapjában fogja egy közíró slampos színvonalon, tekintélyérvekkel letámadni. Vagy hogy elmulasztotta, amit pedig civilizált körülmények között nem lehet elmulasztani: őszintén feltárni, hogy a továbbiakban egy olyan szellemi társbérletbe kényszerítik majd őt, amely vélhetően alapjában érinti, ha mást nem, akkor az életkedvét. Ezt kellett volna tennie már csak az együtt töltött évek okán, és bár tudom, hogy ez korszerűtlen fogalom, de mert ez így szokás. És ha már a bűnbánatoknál tartunk, lehetetlen említés nélkül hagyni, hogy 1998 tavaszán, a választások előtt Princz épp Makait rendelte maga elé és vetette vele ki a Szekeres-történet már betördelt anyagát, máig kiheverhetetlen törést okozva a Magyar Narancs történetében. "Egyet ígérhetünk: soha többé nem engedünk egyetlen nyomásnak sem" - volt olvasható a MaNcs néhány héttel későbbi számában, és ez a szöveg még a Makai-jegyezte hetilap közleménye volt. Természetesen aligha bizonyítható, hogy bármiféle nyomás nehezedett volna a szerkesztőségre, amikor Elek rovatot kapott a lapban. A szerkesztőségi értekezleten Kocsi Ilona főszerkesztő kijelentette, hogy ez a saját döntése volt, Makai pedig azt mondta, mit kell ezen olyan sokat morfondírozni. Legalább vita lesz - mondta még a főszerkesztő, s ebben igaza van. A vita tárgya pedig nem más, mint hogy a kormány milyen eszközökkel érte azt el, hogy saját elnökének főtanácsadója a továbbiakban hetente teleírjon néhány flekket egy olyan lapban, amit két éve sikertelenül próbáltak megvásárolni. Ha a főszerkesztő nem tudná, a vita arról folyik, hogy ilyen körülmények között miként értelmezhető saját, két éve a Nyilvánosság Klub közgyűlésén megfogalmazott kérése, hogy a Klub lépjen fel az erőszakos lapösszevonás ellen (mint ismeretes, akkoriban a Magyar Nemzetet, a Napi Magyarországot akarták a megvásárolni óhajtott Magyar Hírlappal összevonni). A vita arról is folyik, hogy érdemes-e horribilis összegért kormánylapot gründolni, amikor minden további nélkül rovatot jegyezhet a kormánytanácsadó - akár egy ellenzéki lapban is. És a vita arról folyik, hogy mit kapott ennek fejében a Magyar Hírlap.

 Néhány hónapja Mészáros Tamás, a lap egyik legmarkánsabb, legszókimondóbb munkatársa kényszerült el a Hírlaptól, s már akkor arról lehetett hallani, hogy távozása jótékonyan befolyásolja egy jelentős, állami tulajdonú cég további hirdetési szándékait. Nem tudom, hogy ebben mennyi az igazság, annyit azonban igen, hogy az ilyen alkukban, ha valaki egyszer is enged, mindig lesznek újabb és újabb kérések. Magam úgy érzem, hogy Elek fölbukkanása ugyanennek az alkufolyamatnak a része.
 Amúgy Elek Hírlap-beli megjelenése nemcsak politikailag kérdéses, hiszen egy alapjában véve elég unalmas, önmagát nehezen kifejező, körülményeskedő szerzőről van szó (nota bene, mi az, hogy hiteltőkesúly? - körülbelül annyi, mint hitelsúly, hiteltőke vagy súlyhitel, ahogy tetszik), hanem folyamatos szerepeltetése súlyos tehertétel egy színvonalasabb újságíráshoz szokott olvasónak, némely szövege pedig azonnali kihívást jelent egy magára valamit is adó stilisztának.
 A kérdés tehát: ki találta ezt ki? Ki mondta először azt, hogy nekünk az Elek kell?! És mitől olyan fontos ez az ember, hogy megérje a lap saját munkatársával ilyen tahó módon eljárni?

 Fél évvel ezelőtt ugyanezen rovatcím alatt erősen elcsodálkoztam azon, hogy épp megújulásban lévő napilapunk publicisztikai rovatát egy olyan szerkesztő állítja majd minden eddiginél sikeresebb pályára, aki sajnálatos módon maga is szerepelt a postabanki VIP-listán. Vagyok annyira korszerűtlen, hogy úgy gondolom, egy ilyen rovatot legjobb, ha szakmailag-etikailag rendben lévő szaktárs szervez, jó ez mindenkinek, legfőképpen az újság olvasójának, ha még létezik ilyen szempont. Akkor fölhívott a lap főszerkesztője, azonnali hatállyal fölmondta a két kiadó közötti, épp akkoriban aláírt szerződést, és elmagyarázta, hogy be kéne fejezni a sajtóügyekről történő írogatást, mert az olvasó már állatira unja. "A sajtó ne magáról írjon" - mondta, ő volt az n plusz egyedik, akitől ezt a rendkívül bölcs tekintettel és mértéktartóan kifejthető hülyeséget hallottam. Úgy gondolom, hogy az újság arról írjon, ami aktuálisan lényeges, ha ez sajtóügy, akkor arról. Ráadásul mérhetetlenül igazságtalan is, hiszen ez a logika a sajtót kiemeli a nyilvánosan bírálható ügyek köréből, gondolom, azon az alapon, hogy csak.
 Most azonban megismételném azt, amit a Népszava publicisztikai rovatával kapcsolatosan akkor állítottam: egy újságíró ne kerüljön VIP-listára, és ha lehet, ne szokja meg, hogy folyton Roverekkel a segge alatt jár. Mindkettő súlyosan rombolja a személyiséget.
 
 

Vissza a kezdőlapra