Lemondott Demszky Gábor  -  háttér


 

Pető: Kuncze Gábor lehet a megbízott elnök
 
Kuncze Gábor a legalkalmasabb személy az SZDSZ elnöki tisztségének betöltésére - nyilatkozta Pető Iván szabad demokrata országgyűlési képviselő, volt pártelnök az MTI-nek csütörtökön.

Pető Iván elmondta: vasárnapra összehívják az Országos Tanácsot, ahol várhatóan döntenek arról, hogy kit bízzanak meg az ügyvezető elnöki teendők ellátásával.
 
Mint mondta, benyomása szerint Kuncze Gábor volt pártelnök támogatottsága az SZDSZ-en belül eléggé erőteljes. A politikus úgy vélekedett, hogy Demszky Gábor lemondása megnyugvást és bizakodást hozhat a párton belül. Megjegyezte: Demszky Gábor nyilatkozataiból lehetett tudni, hogy fontolgatja lemondását.

- Megnyugvást jelent, hogy ez a probléma megoldódott - fogalmazott Pető Iván, majd leszögezte: az SZDSZ célja a választásokon való minél jobb szereplés.

Az ellenzéki politikus szerint a jelenlegi hatalmat a demokrácia mellett jobban elkötelezett, a korrupció ellen határozottan fellépő, a gazdasági fejlődés és a szociális feladatok összeegyeztetésére képes kormánynak kell leváltania.



 

Kovács László szerint Demszky lemondása az SZDSZ belügye
 
 
Demszky Gábor lemondását az ő személyes döntésének, a Szabad Demokraták Szövetsége ügyének tekintjük - reagált Kovács László MSZP-elnök az MTI-nek csütörtökön az SZDSZ első embere lemondásának hírére.

Kovács László leszögezte: a szocialista párt a demokratikus erők legfontosabb feladatának tekinti a Fidesz vezette kormány leváltását.
 
- Ennek esélyét növeli, ha a Szabad Demokraták Szövetsége is kész a szorosabb együttműködésre - fogalmazott Kovács László.



 

Pokorni Zoltán szerint várható volt a pártelnök lépése
 
A Fidesz elnöke szerint várható volt, hogy lemond pártelnöki posztjáról Demszky Gábor. Pokorni Zoltán csütörtökön a hírre reagálva az MTI-nek azt mondta: a szabad demokrata politikus távozásának az ország szempontjából nincs különösebb jelentősége.

- Véleményem szerint még az SZDSZ híveit sem hozza tűzbe a lemondás híre - fogalmazott a pártelnök.
 
Arra a felvetésre, hogy Demszky Gábor távozását az SZDSZ MSZP-hez való közeledésének jeleként fogja-e fel, Pokorni Zoltán egyértelmű igennel válaszolt.



 

Gyimóthy szerint egyértelmű volt, hogy Demszky elnöksége nem lesz hosszú
 
Az FKGP szerint ami összetartozik, az összenőtt, és úgy is marad - reagált Demszky Gábor lemondására Gyimóthy Géza, az FKGP főtitkára csütörtökön az MTI-nek. Hozzáfűzte: egyértelmű volt, hogy Demszky Gábor SZDSZ-elnöksége csak tiszavirág-életű lehet, mivel az SZDSZ-ben többen vannak azok, akik az MSZP-vel való együttműködést kívánják.
Gyimóthy Géza emlékeztetett arra, hogy a kisgazdapárt az országos nagygyűlésén határozatot hozott arról, nem köt koalíciót sem az MSZP-vel, sem SZDSZ-szel.



 

Balczó szerint Demszkyt kétfrontos harca miatt lemondatták
 
A Magyar Igazság és Élet Pártja álláspontja szerint Demszky Gábort lemondatták a Szabad Demokraták Szövetsége elnöki posztjáról, mert hiteltelen, kétfrontos harca kudarcot vallott - tudatta Balczó Zoltán, a MIÉP parlamenti frakcióvezető-helyettese csütörtökön közleményben az MTI-vel.

Megfogalmazása szerint a háttérhatalomnak sem a Magyar Szocialista Párt gyengítése, sem az esetleges nagykoalíció megnehezítése nem áll érdekében.
 
- A szocialistáknak pedig máris annyi platformjuk van, hogy egy működhet a párton kívül is - áll Balczó Zoltán közleményében. 



 

SZDSZ-elnökök 1990-től

1990. február 23-tól Kis János, az SZDSZ ügyvivője megbízott elnökként koordinálta a párt vezető szerveit, majd az április 22-én megtartott rendkívüli küldöttértekezleten megválasztották a párt elnökének. A november végi országos küldöttgyűlésen e tisztségében megerősítették.

Az 1991. november 23-i küldöttközgyűlésen Kis Jánost Tölgyessy Péter váltotta fel.

1992. november 13-án a párt tisztújító küldöttgyűlésén Tölgyessy Péterrel szemben Pető Ivánnak szavaztak bizalmat, akit 1994. október 21-én a küldöttgyűlés megerősített pártelnöki pozíciójában, majd az 1996. november 22-i küldöttgyűlés ismét őt választotta elnökké. Pető Iván 1997. április 14-én mondott le tisztségéről.

A pártelnöki székben 1997. május 24-től Pető Ivánt Kuncze Gábor követte, aki az 1998-as választások után, május 24-én nyújtotta be lemondását.

Ezt követően 1998. június 20-án Magyar Bálintot választották elnöknek, akit 1999 novemberében az SZDSZ tisztújító közgyűlésén 2001-ig ismét elnökké választottak. Magyar Bálint 2000. szeptember 22-én jelentette be, hogy megválik pártelnöki posztjától.

A 2000. december 2-3-án megtartott előrehozott tisztújító küldöttgyűlésen Demszky Gábort választották meg a párt elnökének.

Az SZDSZ történetében ő volt a legrövidebb ideig, alig több mint fél évig pártvezető.