Agrármérleg - Vonza András
Az agrárexport tavaly, az első tíz hónapban gyors ütemben, 9,5 százalékkal növekedett, bár az ágazat sok nehézséggel küzdött - mondta Vonza András földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az MTI-nek. - A mezőgazdaság és az élelmiszeripar tízhavi kivitele elérte a 2 milliárd 215 millió dollárt, ami 175 millió dolláros többletet jelent - mondta az agrártárca irányítója.

    Az ágazat importra ebben az időszakban 920 millió dollárt költött, így a külkereskedelmi egyenleg többlete 1,1 milliárd dollár volt. A magyar agrárexport tavaly egész évben valószinüleg elérte a 2,5 milliárd dollárt, az agrár-külkereskedelmi többlet pedig lényegesen meghaladta az 1 milliárd dollárt.A miniszter utalt arra, hogy az ágazatnak - a jelentős búza, illetve kukoricatermés miatt - voltak nehézségei a múlt évben. Összesen 14 millió tonna gabona - 5 millió tonna búza és 7 millió tonna kukorica - termett.
     Vonza András jelezte: a tárcának sikerült úrrá lenni a helyzeten, és a hazai felhasználást meghaladó terményből az export folyamatos.
     A múlt év végén hetente 80-100 ezer tonna kukoricát, 30-50 ezer tonna búzát exportáltak.
     A helyzet kedvezőbbé válást jelzi az is, hogy a gazdák az állam által meghirdetett 500 ezer tonna kukoricánál kevesebbet ajánlottak fel megvételre. A tárca elérte, hogy a kukorica ára növekedjen és meghaladja az állam által kínált tonnánkénti 18.000 forintot.
     A miniszter kitért arra, hogy a tárca a kormányprogramnak megfelelően kidolgozta azokat a törvénytervezeteket, kormányrendeleteket, amelyek a családi gazdaságok megerősítését szolgálják. Ezeket a múlt év végén az Országgyűlés, illetve a kormány jóváhagyta.
     - A kapcsolódó végrehajtási rendeletek legkésőbb január végéig elkészülnek - mondta a miniszter. A családi gazdaságok támogatására a kormány 10 milliárd forintot különített el, és 22,6 milliárd forintos állami garanciavállalás mellett jelentős hitelkedvezményeket nyújt.
     Felhívta a figyelmét arra: a családi gazdálkodókat akkor tudják pozitív megkülönböztetésben részesíteni, ha azok regisztráltatják magukat a megyei földművelésügyi hivataloknál.
     A miniszter szerint az idei év legfontosabb feladata az uniós csatlakozási tárgyalások agrárfejezetének lezárása. Erre legkésőbb az év második felében sor kerül.
     A tárgyalások tavaly novemberben kezdődtek. A növény-, valamint az állategészségügy lezárására már januárban sor kerülhet.
     Ezt követően tárgyalnak a kvótákról és a közvetlen kifizetésekről, amelyek a legnehezebb témák közé tartoznak. A magyar agrárium teljes jogú tagként kíván csatlakozni az unióhoz, a megbeszéléseken a tárgyalóküldöttség ezt az álláspontot képviseli.
     Vonza András közölte: ebben az évben a minőségi termelés támogatása 3 milliárd forint áll rendelkezésre.
     A minőségi termelés ösztönzése szorosan összefügg az élelmiszerbiztonsággal, amelyre az uniós országok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek.
     Megkezdi működését a közeli hetekben az Élelmiszerbiztonsági Hivatal, amely tárcaközi szervezetként az élelmiszerbiztonsági szabályok betartásán őrködik. Létrehozásához a minisztérium mintegy 100 millió forinttal járult hozzá.
     Magyarországon az állat- és növényegészségügyi helyzet stabil. Nem okozott problémát sem a száj- és körömfájás, sem pedig a BSE, a szivacsos agylágyulás. Ez utóbbival kapcsolatos ellenőrzésekre a múlt évben mintegy 10 ezer priontesztet végeztek el. Az állatállomány BSE-mentességét azok a korábbi metszetek is igazolják, amelyeket több évtizeddel ezelőtt készítettek, mivel a kór jelenlétét azokon sem lehetett kimutatni. Az idén még nagyobb számban végeznek teszteket.

MTI
Vissza a kezdőlapra