Átvilágítás a fővárosi lapoknál - 400 levél a budapesti írott sajtónak
Az átvilágító bírák 3-as számú bizottsága az elmúlt napokban négyszáz fővárosi lap szerkesztőségének küldött levelet, amelyben felvilágosítást kér a sajtóorgánum megjelenési gyakoriságáról, tartalmáról és példányszámáról, annak érdekében, hogy érdemben megkezdhesse az írott sajtó munkatársainak átvilágítását.

    Cseicsner Éva, az egyes fontos, valamint közbizalmi és közvélemény-formáló köztisztségeket betöltő személyek ellenőrzésére létrehozott bizottságok soros elnöke az MTI-nek kedden elmondta: a törvény hatálya alá esnek az országos, a regionális, a megyei és a helyi közéleti lapok, a napi-, a heti- és a havilapok, amelyek alkalmasak a gazdasági, társadalmi, politikai és kulturális közélet formálására.
     - A törvény szerint a főszerkesztőket és helyetteseiket, a szerkesztőket, olvasószerkesztőket, rovatvezetőket és a főmunkatársakat világítjuk át - mondta Cseicsner Éva. Hozzátette: az írott sajtó átvilágítását három bizottság végzi, a lapokat ábécé sorrendben osztották el egymás között.
     A soros elnök elmondta: első lépcsőben kilencezres listát állítottak fel a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától (NKÖM) kapott adatok alapján, amelyet többszöri ellenőrzés és szűrés után egyharmadára csökkentettek.
     - Egy rejtvényújság főszerkesztője értelemszerűen nem tartozik a vizsgálandó személyek közé - említette példaként a soros elnök. Hozzátette: az átvilágítandó orgánumok száma csökkent azzal is, hogy az NKÖM listáján számos már nem létező lap szerepel.
     Cseicsner Éva elmondta, hogy az írott sajtó esetében is ugyanaz az eljárás, mint az elektronikus médiumoknál volt: tárgyalást tartanak, amelyen a megjelenés nem kötelező, érintettség esetén pedig bizonyítást folytatnak le, például tanúk meghallgatásával.
     A soros elnök nem tudott választ adni arra, hogy az írott sajtó átvilágítása mikorra zárulhat le, a jelentős létszámra való tekintettel.

MTI
Vissza a kezdőlapra