A spanyol kormányfő Budapesten - Fidesz-fórum
Orbán Viktort az egyik legfontosabb európai vezetőként értékelte José María Aznar hétfőn Budapesten, a Fidesz - egy sikeres néppárt Európában című fórumon. A spanyol miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy érdemes kihasználni Orbán Viktor dinamizmusát, kezdeményezőkészségét, amely nemzetközi színtéren is jellemző a magyar kormányfőre.

     Orbán Viktor hozzászólásában emlékeztetett arra, hogy José María Aznar immár második ciklusban vezeti Spanyolországot. Mint a kormányfő hangsúlyozta, spanyol kollégája is az összefogásnak köszönheti sikerét.
     José María Aznar és Orbán Viktor az európai integráció kapcsán egyetértett abban, hogy sokkal inkább Európa újraegyesítéséről, mint az EU bővítéséről van szó.
     Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke a fórum résztvevői előtt leszögezte: a választások után sem szükség, sem lehetőség nem lesz arra, hogy a létrejött Fidesz-MDF-MKDSZ-Fidelitas-Lungo Drom megállapodást a koalícióban újabb taggal bővítsék.
     A spanyol miniszterelnök elmondta, hogy amikor 6 évvel ezelőtt először nyert pártja Spanyolországban, nem sikerült abszolút többséget szereznie, két éve azonban már biztos többséget tudhatnak maguk mögött. José María Aznar azt kívánta, hogy - hozzájuk hasonlóan - a Fidesz sikere is nagyobb legyen most, az áprilisi választások alkalmával, mint amilyen 1998-ban volt.
     A spanyol kormányfő az elmúlt négy esztendő magyar sikerei közül a munkahely- és az otthonteremtéssel kapcsolatos eredményeket emelte ki. Felhívta a figyelmet a folytonosság jelentőségére.
     Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy Aznar győzelme óta stabilitás és töretlen fejlődés jellemzi Spanyolországot, amely az Európai Unió egyik legkiegyensúlyozottabb tagja.
     José María Aznar Európa-felfogása kapcsán Orbán Viktor aláhúzta, hogy a spanyol vezető mindig hangsúlyozta a hagyományos európai értékek és a nemzeti sajátosságok fontosságát. Emlékeztetett arra, hogy amikor José María Aznar és pártja 1996-ban először győzelmet aratott Spanyolországban, az mekkora örömet jelentett a jobbközép erőknek Európa más részein, így Magyarországon is.
     Pokorni Zoltán felhívta a figyelmet: Csurka István és Kovács László egyaránt aggódik, hogy a Fidesz és a polgári erők összefogása túl széles. Szerinte azonban ez az összefogás tölti be azt a szerepet, ami egy európai értelemben vett néppárttól elvárható.
     A Fidesz elnöke kitért arra is, hogy a kormány elmúlt négy évben meghozott társadalompolitikai döntéseivel sok szocialista-párti szavazó is egyetértett.
     Pokorni Zoltán szerint jó esély van arra, hogy az Európai Néppárt népes európai parlamenti frakciójában az egyik legjelentősebb nemzeti csoport a magyar lesz majd.
     A Fidesz sikerét a politikus azzal jellemezte, hogy míg négy évvel ezelőtt a polgárok egyharmada érezte magát sikeresnek, ma 71,5 százalékuk vallja magát annak, 53 százalékuk az országot, 62 százalékuk pedig saját városát is a sikeresek közé sorolja.
     Pokorni Zoltán az ország sikereként könyveli el, hogy az utóbbi időszakban olyan jelentős európai politikusok látogattak Magyarországra, mint Edmund Stoiber, Silvio Berlusconi és José María Aznar.
     A Fidesz elnöke úgy véli, hogy az emberek nagy része stabilitásra vágyik. Szerinte nem érzékelhető az a "már-már polgárháborúba torkolló kormányváltó hangulat", amelyről az ellenzék politikusai beszélnek.
     - Természetes, hogy Magyarország a saját érdekeit védi az uniós csatlakozási tárgyalásokon, de szerintem Magyarország érdekei alapvetően az európai integrációhoz kapcsolódnak - mondta José María Aznar spanyol miniszterelnök hétfőn, Budapesten. A spanyol kormányfő ezt azon a sajtótájékoztatón jelentette ki, amelyet Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartottak, megbeszélésüket követően.
     Orbán Viktor kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy Magyarország kompromisszumkészen, de határozottan, jól kidolgozott álláspontokkal, saját nemzeti érdekeit szem előtt tartva kívánja folytatni a tárgyalásokat az uniós csatlakozásról. Hozzáfűzte: Spanyolország ebből a szempontból jó példát nyújtott Magyarország számára, ahogyan a spanyol érdekeket képviselte az unión belüli viták során. José María Aznar közölte, hogy Spanyolország támogatja az Európai Bizottságnak a bővítés finanszírozásával kapcsolatos javaslatát.
     Orbán Viktor a megbeszélésen tájékoztatta partnerét a bizottsági javaslattal kapcsolatos magyar álláspontról. Kifejtette, hogy Magyarország egyenlő bánásmódot szeretne a csatlakozás után, és azt is szeretné, ha az átmeneti időszak minél rövidebb lenne, s nem nyúlna át az unió következő hétéves költségvetési periódusára.
     A miniszterelnök hangsúlyozta: Magyarország nem pénzügyi segítségre szorul, nem támogatást kér, hanem egyenlő versenyfeltételeket akar az unióban. Rámutatott arra, hogy Magyarország az egyetlen olyan közép-európai ország, amelynek kereskedelmi többlete van a mezőgazdaság tekintetében az unióval, és a magyar agrárium szerkezete már nem szorul alapvető változtatásra.
     A spanyol kormányfő leszögezte, hogy Spanyolország mindig támogatta Magyarország uniós csatlakozását. Úgy vélte, hogy Magyarország jól halad az uniós joganyag átvételében. Kérdésre válaszolva kijelentette, hogy Spanyolország a csatlakozás pillanatától szabaddá teszi munkaerőpiacát a magyar munkavállalók számára.
     Orbán Viktor szintén újságírói érdeklődésre közölte: Magyarország a huszadik században kétszer is megtapasztalta a gyarmati sorsot, először 1944-ben, majd 1945 után, majdnem ötven évig. - Nyugodtan mondhatom, hogy azt a korszakot nagyon sok dolog megkülönbözteti a mostanitól. Minden olyan vélemény, amely azt az érzést próbálja kelteni, hogy Magyarország valamifajta gyarmati viszonyba kerülhet az Európai Unióval, az hamis - szögezte le a miniszterelnök. Hozzátette: Magyarország azért akar csatlakozni az unióhoz, mert az a meggyőződése, hogy tízmillió magyar állampolgárnak, nagyobb összefüggésben pedig a Kárpát-medencében élő teljes magyarságnak érdeke az ország teljes jogú EU-tagsága.
     A magyar-spanyol kétoldalú kapcsolatokat mindkét tárgyalófél rendezettnek nevezte, bár megjegyezték, hogy gazdasági téren még maradtak kiaknázatlan lehetőségek, különösen a magyarországi spanyol beruházások tekintetében.
     José María Aznar tájékoztatta magyar partnerét a spanyol EU-elnökség tevékenységéről és célkitűzéseiről. Ennek kapcsán a sajtótájékoztatón szólt az euró bevezetéséről, az unió intézményrendszerének reformjáról és a terrorizmus elleni küzdelemről. Ez utóbbi esetében Spanyolország szeretné elérni, hogy egyszerűsödjön a kiadatási mechanizmus az unió országaiban.

MTI
Vissza a kezdőlapra