Hamza Gábor: "Nem akarunk csonka Európát..."
Könyvem megírásával az volt a célom, hogy megkíséreljem bemutatni, mennyire nehéz a közös Európát létrehozni - mondta Hamza Gábor jogászprofesszor csütörtökön, "Nem akarunk csonka Európát..." című könyve budapesti bemutatóján. A szerző a balkáni konfliktust és a volt szovjet köztársaságokat említette példaként arra, mennyire nehéz integrálni e térségek országait.

    A könyvet bemutató Bathelt Mária helyettes államtitkár, a miniszterelnöki titkárság vezetője elmondta, hogy az esszékből, tanulmányokból álló kötet első fejezetét a szerző Robert Schuman francia politikusnak, az európai újrakezdésre irányuló Schuman-terv kidolgozójának, a közös európai gondolat egyik atyjának szenteli.
     Rámutatott arra, hogy a könyv részletesen foglalkozik Robert Schuman Magyarországhoz fűződő szoros kapcsolatával és a harmincas években tett hivatalos budapesti látogatásaival.
     A kötetben található tanulmányok Ciceróról, Szent István király törvényeiről, Jászi Oszkár politikai gondolkodásmódjáról, a kilencvenes évek Európáját ért kihívásokról szólnak, valamint elméleti kérdésekről, köztük a kereszténységről, a szuverenitásról, a politikai hatalom és az erkölcs viszonyáról, a jogharmonizációról és az európai integrációról.
     - A szerző európai egységen nem csupán politikai, gazdasági, jogi, hanem kulturális, civilizációs és kiváltképpen szellemi egységet is ért - hangsúlyozta Bathelt Mária.
     Felhívta a figyelmet arra, hogy a cím Robert Schuman egy kevéssé ismert mondatának része: "nem akarunk csonka Európát ... olyan Európát akarunk teremteni, amely a Kelet népeit is magába foglalja".

MTI
Vissza a kezdőlapra