ET-jelentéstevő Budapesten
Az Európa Tanács jelentéstevője budapesti megbeszélésein úgy vélte, hogy a kedvezménytörvény körül kialakult viták inkább politikai, mint jogi természetűek, és összefüggésben vannak a közelgő magyarországi és szlovákiai választásokkal. Erik Jürgens kedden Martonyi János külügyminiszterrel, Németh Zsolt Fidesz-alelnök, külügyi államtitkárral, Kovács László szocialista pártelnökkel, valamint Szent-Iványi Istvánnal, az SZDSZ frakcióvezetőjével, a parlament külügyi bizottsági elnökével folytatott megbeszélést a kedvezménytörvényről.

    Az ET parlamenti közgyűlése jogi és emberi jogi bizottságának holland raportőre a térségben folytatott tárgyalásai után írja meg jelentését a kedvezménytörvény körüli vitákról. Megoldási javaslatát a bizottság várhatóan április végén terjeszti az Európa Tanács parlamenti közgyűlése elé.
     - Egyelőre nem tudom megmondani, milyen megoldást lehetne találni a kedvezménytörvény körül kialakult vitákra, de olyan jelentést kell elfogadnunk az Európa Tanácsban, amely képes hatni az érintett országok közvéleményére is - fogalmazott Erik Jürgens újságírók előtt.
     Szerinte politikai akarattól, politikai pszichológiától is függ a vita rendezése.
     Martonyi János külügyminiszter és Erik Jürgens találkozóján egyetértett abban, hogy az európai kisebbségi problémák eltérőek, ezért kezelésük az általánosan elfogadott emberi és kisebbségi jogokkal összhangban álló, ugyanakkor egyedi megközelítéseket igényel.
     A magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta: a törvényben nyújtott kedvezmények tartalma és módozatai a határon túli magyarok önazonosságának megőrzését és szülőföldükön való boldogulásuk támogatását szolgálják, összhangban az európai emberi jogi és kisebbségvédelmi elvekkel.
     Martonyi János elmondta, hogy a törvény kidolgozása során folyamatosak voltak a szomszédos országokkal folytatott konzultációk. Hozzátette: Magyarország Szlovákiával is a tárgyalások útján történő megállapodást szorgalmazza.
     - Az MSZP támogatta és támogatja a kedvezménytörvényt, de csak a törvény megszavazása után derült ki, hogy a kormány, ígérete ellenére, elmulasztotta a szükséges egyeztetést a szomszédos államokkal - közölte Kovács László MSZP-elnök Erik Jürgensszel.
     A szocialista pártelnök szerint az Orbán-Nastase megállapodással a magyar miniszterelnök felhatalmazás nélkül változtatta meg a 92 százalékos többséggel megszavazott törvényt.
     Kovács László jelezte: az MSZP kormányra kerülve olyan megoldásra fog törekedni, amely összhangban van a törvény eredeti céljaival, Magyarország és a határon túli magyarok érdekeivel, az európai normákkal, és elfogadható a szomszédos országok számára is.
     Németh Zsolt Fidesz-alelnök, külügyi államtitkár arról beszélt az ET jelentéstevőjének, hogy Magyarország számít az Európa Tanács további együttműködésére, hiszen egy teljesen egyedülálló normaalkotás kezdetét jelenti a velencei bizottság által készített dokumentum, amely jogszerűnek nyilvánította az anyaországok támogatását a határon túli nemzetrészek számára.
     Erik Jürgens Szent-Iványi Istvánnal, az SZDSZ frakcióvezetőjével, a parlament külügyi bizottságának elnökével folytatott megbeszélése után azt mondta, hogy a kedvezménytörvény elfogadása ebben a formában, ilyen háttérrel nem volt bölcs dolog.
     Hangsúlyozta: gátat kell vetni annak, hogy a kérdés belpolitikai viták témája legyen, illetve táptalajt adjon a térségben a nacionalizmusnak.
     Szent-Iványi István elmondta vendégének, hogy az SZDSZ már a törvény megszületése előtt, annak vitája során jelezte koncepcionális kifogásait, és előre figyelmeztetett a várhatóan kedvezőtlen nemzetközi fogadtatására, ami szerinte be is következett.
     A raportőr kedd délután Pozsonyba utazott tovább.

MTI
Vissza a kezdőlapra