Kormányülés: jól halad Magyarország uniós felkészülése
Kormányülés követő külügyminiszteri beszámoló
Martonyi János az ELTE-n
Az európai integrációs folyamattal és azon belül Magyarország uniós felkészülésével kapcsolatos előterjesztéseket fogadott el a kormány a keddi ülésén. A tanácskozást követő sajtótájékoztatón Martonyi János külügyminiszter elmondta: a kormány jóváhagyta azt az Országgyűlés számára készült jelentést, amely a társulási megállapodás végrehajtásának állapotáról, és Magyarország európai uniós integrációjának helyzetéről szól.

    Az Európai Unióval fenntartott kereskedelmi kapcsolatokról szólva a diplomáciai vezető kiemelte, hogy 2001-ben a kivitelből 74,3 százalék, a behozatalból pedig 57,8 százalék volt az unió részesedése. Hozzátette: az aktívum összege 3,5 milliárd euró volt.
     A kormány elfogadta a 2001. évi feladatok teljesítésére, illetve a csatlakozás időpontjáig szóló nemzeti programra vonatkozó előterjesztést is. Martonyi János ennek kapcsán utalt arra, hogy eddig a nemzeti program az adott esztendőre vonatkozott, ez az első eset, hogy a csatlakozás napjáig elvégzendő feladatokat tekintik át. A miniszter leszögezte: Magyarország a felkészülést 2002. december 31-ig befejezi.
     - Lesznek olyan feladatok - az intézményfejlesztés, a gazdaságfejlesztés és a jogharmonizáció terén - amelyek 2003 során valósulnak meg - tette hozzá, és a pénzügyi helyzetet elemezve közölte: a helyzet jó, a 2002. évi feladatok elvégzésére az idei költségvetés fedezetet nyújt, a 2003-ban esedékes kiadásokat pedig a jövő évi büdzsébe tervezik be.
     - A nemzeti program végrehajtására a költségvetés megfelelő fedezetet biztosít - mondta Martonyi János. A jogharmonizációs feladatok és az intézményfejlesztések kapcsán külügyminiszter János úgy vélekedett, hogy "jól állunk", ugyanakkor hozzátette: óriási munka vár még e tekintetben az országra. Az erre vonatkozó előterjesztés kapcsán elmondta, hogy az a jogharmonizációs program alkalmazásáról számol be, és részletesen ismerteti a program végrehajtását.
     - A 2001. évi feladatok teljesültek, néhány törvényalkotási feladat a parlament előtt áll - jegyezte meg a külügyi tárca vezetője. A rendeleti jogalkotást illetően kijelentette: lényeges elmaradások nincsenek, a programot tartani tudjuk - tette hozzá.
     Martonyi János közölte: bízik abban, hogy a ratifikációs folyamat 2003. december 31-ig valamennyi tagállamban és Magyarországon is lezajlik. "Ez azt jelentené, hogy 2004. január 1-jétől tagok vagyunk" - mutatott rá.

MARTONYI JÁNOS AZ ELTE-N

    Martonyi János szerint az alapvető külpolitikai célkitűzések lényegét tekintve jelenleg is fennáll a nemzeti egyetértés, bár egyes politikai erők hangsúlyai mások, és a mögöttes értékek sem azonosak.A külügyminiszter erről az ELTE egyetemi hallgatói önkormányzata, valamint a hallgatói közéleti klub közös szervezésében tartott előadássorozat keretében beszélt kedden, Budapesten.
     A magyar diplomácia vezetője úgy vélte: a parlamenti pártok egyetértenek az EU-csatlakozásban, a regionális, jószomszédi együttműködésben, és felelősséget éreznek a határon túli magyarok iránt, ugyanakkor a nemzet és Közép-Európa fogalmát, a nemzet és az állam viszonyát, valamint az európai integrációs folyamat irányát néhányan másként látják, mint a kormány.
     - Az elmúlt négy évben sikerült egyensúlyt teremteni egy markánsabb nemzetpolitika és egy erőteljesebb Közép-Európa-politika között - fogalmazott a külügyminiszter.
     Martonyi János a kedvezménytörvénnyel összefüggő magyar-román egyetértési nyilatkozattal kapcsolatban elmondta: a megállapodás rendkívül kedvező Magyarországra nézve. Hozzáfűzte, hogy a három hónapos munkavállalásra vonatkozó kiterjesztés feltételei összességében jóval kedvezőtlenebbek, mint a korábban Romániával megkötött, féléves időszakot engedélyező munkavállalási megállapodás.
     Az EU-csatlakozás ügyéről szólva Martonyi János kiemelte, hogy 2002-ben összesen kilenc tag- és tagjelölt országban lesznek választások, a tárgyalási folyamat azonban pártpolitikai szempontoktól függetlenül halad tovább, és az év végére befejeződhet.
     Kérdésre válaszolva a külügyminiszter kiemelte: nincs értelme annak, hogy a magyar tárgyalófél esetleg újranyissa a tőke, valamint a személyek szabad áramlására vonatkozó fejezeteket, hiszen a földtulajdon-szerzés és a munkaerő szabad áramlása tekintetében egyaránt sikerült elfogadható és reális megoldást találni.
     Az Európai Bizottság által a bővítés finanszírozására január végén felvázolt koncepció ügyében Martonyi János kifejtette, hogy a jelzett termelési kvóták elfogadhatatlanul alacsonyak, a közvetlen kifizetések teljes összegére ajánlott tízéves átmeneti időszak abszurd, és növelni kellene a vidékfejlesztési támogatás mértékét is.
     - A MIÉP-pel nem lesz semmiféle együttműködés. A magyarországi választási rendszerben elenyésző az esélye annak, hogy a MIÉP mérleghelyzetbe jusson - hangsúlyozta kérdésre válaszolva Martonyi János.
     Hozzátette: a mindenkori baloldal alapérve, hogy a jobbközép a szélsőjobb-bal szövetkezik, holott ez nincs így.
     Személyes jövőjéről szólva Martonyi János a következőket mondta: ha a Fidesz megnyeri a választásokat, "kis rábeszélésre" tovább vállalja a külügyminiszterséget.

MTI
Vissza a kezdőlapra