Mi történt 2001-ben a nagyvilágban?
Összefoglaló a Duna TV híradása nyomán
(A hivatkozások a MHL megfelelő írásaira mutatnak)
 
JANUÁR
Washingtonban letette a hivatali esküt George W. Bush, az Egyesült Államok 43. elnöke. George W. Bush az amerikai történelemben példátlan jogi csatározás után nyert Florida államban és ezzel megszerezte az elektorok többségét.
A román képviselőház elfogadta az új közigazgatási törvényt, amely szerint meghatározott feltételek mellett a nemzeti kisebbségek nyelvét is használni kell a helyi közigazgatásban.

FEBRUÁR
Szlovákia aláírta a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartáját.
A szlovák parlament döntött az ország nyolcmegyés területi felosztásáról, elvetve a komáromi székhellyel tervezett magyar megye létrehozását. (Ekkor még csak a későbbi döntést megalapozó alkotmány elfogadásáról volt szó.)
Az Európai Unió külügyminiszterei Nizzában aláírták az unió bővítésének és az intézményrendszer reformjának kereteit meghatározó Nizzai Szerződést.
Afganisztánban a tálibok hozzáfogtak a Bámián városhoz közeli két hatalmas ókori Buddha-szobor lerombolásához, miután a tálibok vallási vezetője, Omár Molla elrendelte az iszlámmal ellentétes bálványok elpusztítását. A világ legnagyobb Buddha-alakjainak tartott szobrokat ágyúkkal lőtték, majd felrobbantották.

MÁRCIUS
A föld atmoszférájába érkezve megsemmisült az 1986-ban Föld körüli pályára állított Mir orosz űrállomás.

ÁPRILIS
Belgrádban hatalmi visszaélés vádjával letartóztatták Szlobodan Milosevics volt jugoszláv államfőt.
A koszovói, horvátországi és boszniai háborúk miatt háborús bűnökkel vádolt Milosevicset június 28-án kiadták a HágaiNemzetközi Törvényszéknek.
A dél-kínai tenger fölött egymásnak ütközött az amerikai haditengerészet felderítő repülőgépe és a kínai hadsereg egyik vadászgépe. A kínai hatóságok a balesetet követően csak két hét elteltével engedték el a 24 fős amerikai személyzetet.
Hollandiában a világon elsőként törvényben engedélyezték az euthanáziát. (Egy Európa Tanácsi felszólalásban szóltunk róla.)

MÁJUS
Görögországba, Szíriába és Máltára látogatott II. János Pál pápa, akinek személyében az 1054-es egyházszakadás óta először járt Athénban a katolikus egyház feje. II. János Pál első pápaként látogatott egy mecsetbe, Szíriában Keresztelő Szent János feltételezett sírjához.
A Silvio Berlusconi médiacézár vezette Szabadságjogok Háza jobboldali tömörülés nyerte az olasz parlamenti választásokat.

JÚNIUS
Nepálban tíz halálos áldozatot követelt a királyi család drámája. A trónörökös lelőtte apját és a királyi család nyolc tagját, majd öngyilkosságot kísérelt meg. A kómában lévő Dipendrát királlyá nyilvánították, ám néhány nap múlva meghalt.
A Tony Blair vezette Munkáspárt fölényes győzelmet aratott a brit parlamenti választásokon. Az Egyesült Államokban kivégezték Timothy McVeigh-t, aki 1995-ben Oklahoma Cityben több száz halálos áldozatot követelő pokolgépes merényletet követett el egy kormányzati épület ellen.
Az Európai Unió göteborgi csúcstalálkozóján elfogadták azt a célkitűzést, amely szerint 2002 végére be kell fejezni a csatlakozási tárgyalásokat a legfelkészültebb tagjelöltekkel.
A II. Simeon volt cár vezette párt győzöitt a bolgár parlamenti választásokon. Ez az első eset, hogy egy trónjától megfosztott kelet-európai uralkodó ismét hatalomra jutott.

JÚLIUS
Genovában a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország vezetőinek csúcstalálkozóját globalizációellenes tüntetések zavarták meg. A zavargások során egy ember meghalt.

AUGUSZTUS
A norvég felségjelzésű, Szingapúrba tartó Tampa konténerszállító hajó több mint 400 afgán menekültet vett a fedélzetére egy süllyedőben lévő indonéz kompról. A menekültek az Ausztráliához tartozó Karácsonyi-szigeteken szálltak volna a partra, ám Ausztrália megtagadta befogadásukat.
George W. Bush, amerikai elnök bizonyos korlátozások mellett engedélyezte az embrionális őssejtek kutatásának állami támogatását.

SZEPTEMBER
Az Egyesült Államokban helyi idő szerint a reggeli órákban terroristák négy amerikai utasszállító gépet térítettek el. Közülük kettő a New York-i Világkereskedelmi Központ két ikertornyának csapódott. A harmadik a Pentagonra zuhant, míg a negyedik Pittsburgh közelében csapódott be. A halálos áldozatok számát az év végén 3900-ban állapították meg. Az esemény mögött nagy valószínűséggel a szaúd-arábiai milliomos, Oszama bin Laden és az al-Kaida terrorszervezet áll.

OKTÓBER
Az Egyesült Államokban meghalt az első anthrax-szal fertőzött beteg. Országszerte több városban, központi hivatali épületekben, főként levélküldemény útján lépfene baktériumokkal fertőzték meg az embereket. Az anthrax-fertőzés összesen öt halálos áldozatot követelt. A szeptember 11-i terrortámadásra válaszul az amerikai-brit szövetséges erők légitámadásokat kezdtek afganisztáni katonai célpontok és az al-Kaida terrorszervezet bázisai ellen.

NOVEMBER
Első ízben tett hivatalos látogatást az Egyesült Államokban Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki George W. Bush elnökkel megállapodott az atomrobbanófejek számának csökkentésében.
 Csődbe jutott a Sabena belga légitársaság. Ez volt az első állami többségű légitársaság, amely Európában csődbe jutott.

DECEMBER
Két öngyilkos palesztin merénylet 26 áldozatot követelt Izraelben. A 2000 szeptember vége óta zajló palesztin-izraeli összecsapásokban eddig legalább ezren vesztették életüket.
George W. Bush amerikai elnök felmondta az 1972-ben kötött amerikai-szovjet rakétavédelmi szerződést.
Az amerikai légitámadások hatására Afganisztánban összeomlott a tálib hatalom. Az Északi szövetség elfoglalta Kabult. Az ideiglenes afgán kormány vezetője Hamid Karzai lett. Oszama bin Láden és Omar molla ismeretlen helyre menekültek.


Megmérettünk és talán nem találtattunk könnyűnek. Az összeállítás megmutatja: milyen mértékben közvetítette a MHL azokat az eseményeket, amelyeket a Duna TV fontosnak tartott kiemelni az elmúlt év külpolitikai töténéseiből. Az eredmény akkor is meggyőző, ha nem vesszük figyelembe: néhány nálunk nem található esemény archiválási hiba miatt nem szerepel, illetve  azért nem látható, mert olyan nem-maradandó hivatkozással közvetítettük olvasóinknak, amely többé nem található meg a világhálón (ilyen pl. általában az MTI hivatkozás). Amit sajnálunk, hogy a nizzai csúcs nem szerepel oldalainkon. Cserébe viszont - kissé kajánkodva - megemlíthetjük, hogy a legutóbbi, laekeni EU csúcsról mi beszámoltunk, a Duna TV nem.

Vissza a kezdőlapra