Kormányfőjelölti tv-vita
Medgyessy március 26-át, nagykeddet vagy 28-át, nagycsütörtököt jelölte meg a vitára, Orbán Viktor pedig a hagyományhoz hűen a pártvezetők vitáját követő napon, április 5-én várja Medgyessyt a Közgazdaságtudományi Egyetemen.


MSZP-elnökség szerint nem jó az április 5-i dátum

Az MSZP-elnökség álláspontja szerint nem megfelelő az Orbán Viktor miniszterelnök által ajánlott április 5-i dátum a kormányfőjelölti vitára, mert így az embereknek nincs lehetőségük arra, hogy a választások előtt nyugodtan átgondolják és mérlegeljék az ott elhangzottakat.

    Kovács László szerdai budapesti sajtótájékoztatóján utalt arra, hogy Orbán Viktor a dátum meghatározását az április 4-i pártelnöki vita időpontjával indokolta, de szerinte ezt át lehet tenni néhány nappal március 15-e utánra is. Hozzátette, hogy ezzel lehetőséget teremtenének arra, hogy az Orbán-Medgyessy vitát is hamarabb bonyolítsák le.
     Megjegyezte ugyanakkor, hogy a végső szót miniszterelnök-jelöltjüknek, Medgyessy Péternek kell kimondania.
     A kormányszóvivő kedden közölte: Orbán Viktor a parlamenti választások első fordulója előtt és a két forduló között is nyilvános vitát kíván folytatni a szocialisták miniszterelnök-jelöltjével. Borókai Gábor jelezte, hogy mindkét rendezvénynek a budapesti közgazdaság-tudományi egyetem adhatna helyet, és a vitákat az összes országos televíziós társaság közvetíthetné.
     Kovács László úgy látja, hogy két vitára semmi szükség nincs. Szavai szerint ultimátumként hangzik Orbán Viktor azon kijelentése, hogy az általa megadott időpontban és helyszínen várja Medgyessy Pétert vitára.
     - Civilizált országban ilyen ajánlatot nem szokás tenni - fűzte hozzá.
 

MEDGYESSY EGYETÉRT KOVÁCS LÁSZLÓ VÉLEMÉNYÉVEL

     Medgyessy Péter egyetért Kovács László MSZP-elnök azon véleményével, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által a nyilvános kormányfőjelölti vitára megjelölt dátum elfogadhatatlan számukra.
     A szocialisták miniszterelnök-jelöltje szerdán Miskolcon, sajtótájékoztatón ugyanakkor közölte: a miniszterelnöknek küldendő válaszlevél tartalmát egyelőre nem akarja megosztani a sajtóval, úgy tarja illendőnek, hogy azzal először Orbán Viktor ismerkedjen meg.
     Kovács László a nap folyamán Budapesten tájékoztatott arról, hogy az MSZP-elnökség álláspontja szerint nem megfelelő az Orbán Viktor által ajánlott április 5-i dátum a kormányfőjelölti vitára, mert így az embereknek nincs lehetőségük arra, hogy a választások előtt nyugodtan átgondolják és mérlegeljék az elhangzottakat.

 
KORMÁNYSZÓVIVŐI KÖZLÉSE

     A kormányszóvivő kedden közölte: Orbán Viktor a parlamenti választások első fordulója előtt és a két forduló között is nyilvános vitát kíván folytatni a szocialisták miniszterelnök-jelöltjével. Borókai Gábor jelezte, hogy mindkét rendezvénynek a budapesti közgazdaság-tudományi egyetem adhatna helyet - április 5-én és 19-én -, s a vitákat az összes országos televíziós társaság közvetíthetné.
     - A miniszterelnök még nem kapott választ Medgyessy Péter szocialista kormányfőjelölttől, de azt megerősíthetem, hogy Orbán Viktor április 5-én és április 19-én este 8 órától ott lesz a budapesti közgazdaságtudományi egyetemen - közölte Borókai Gábor kormányszóvivő az MTI érdeklődésére az MSZP elnökének szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elhangzottak kapcsán.
 

A FIDESZ ELNÖKE AZ MSZP-ELNÖKSÉG ÁLLÁSPONTJÁRÓL

     Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke az illemtankönyvek szabályai szerint levélben válaszolt Medgyessy Péternek, aki vitára kérte fel őt - közölte Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke az MTI-vel Kovács László, az MSZP elnöke szerdai budapesti sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva.
     A szocialisták elnöke az MSZP-elnökség álláspontját ismertetve elmondta, hogy szerintük nem megfelelő az Orbán Viktor miniszterelnök által ajánlott április 5-i dátum a vitára, mert így az embereknek nincs lehetőségük arra, hogy a választások előtt nyugodtan átgondolják és mérlegeljék az ott elhangzottakat.
     - A miniszterelnök-jelölt úrtól válasz ez idáig még nem érkezett. Nyilván kisebb-nagyobb körben sokan beszélgetnek a mai napon Orbán Viktor miniszterelnök úr leveléről, így tették ezt Kovács Lászlóék is, ám a választ Medgyessy Péternek kell megadnia - fogalmazott Pokorni Zoltán.

Medgyessy Péter levele Orbán Viktornak

Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt nem fogadja el az Orbán Viktor kormányfő által ajánlott április 5-i időpontot kettejük vitájára - ezt tartalmazza az MTI értesülései szerint a szocialista politikus válaszlevele, amelyet szerdán juttatott el a miniszterelnöknek.

     Az MTI úgy tudja, Medgyessy Péter egyrészt azért nem tartja megfelelőnek a dátumot, mert szerinte a választók túlnyomó többsége a vitától a programok és a szándékok közötti eligazodáshoz vár segítséget, amit nem tesz lehetővé a kampánycsend kezdetéhez nagyon közel eső időpont. Másrészt egyiküknek sincs oka arra, hogy megfosszák a választókat az értékeléstől és az elemzéstől.
     A levélben - az MTI információi szerint - a szocialista kormányfő-jelölt kifogásolja, hogy Orbán Viktornak a kihívó levélre küldött válaszából nem derül ki, elfogadja-e az általa ajánlott témákat.
     Az MTI tudomása szerint a levélben Medgyessy Péter azt javasolja, hogy - az egymástól távoli álláspontok ellenére - a szakértők fogjanak hozzá a vita feltételeinek kidolgozásához, és továbbra is a kihívó levélben megfogalmazottakat tekintsék a megbeszélés alapjának.
     A szocialista miniszterelnök-jelölt korábbi levelében témaként - a gazdaságban, szociális téren, a külpolitikában és a parlamenti munkában kialakult jelenlegi helyzet megvitatásán túl - azt javasolta, hogy a kormányfőjelöltek programjuk alapján fejtsék ki, hogyan javítanának az ország versenyképességén és teremtenének kedvező feltételeket a vállalkozások és a munkavállalók teljesítményének, jövedelmének növeléséhez.
     A vitapartnerek - Medgyessy Péter javaslata szerint - kifejthetnék, hogy mit szándékoznak tenni a magyar vidék felemeléséért, az egészségügyi rendszer fejlesztéséért, a leszakadt társadalmi csoportok felemeléséért, a szegénység megszüntetéséért, a családok élet- és munkalehetőségeinek javításáért.
     Az általa javasolt témák között szerepel Magyarország európai uniós csatlakozása, az Országgyűlés ellenőrző szerepének visszaállítása, a mindenkori ellenzék jogainak kiszélesítése, a társadalmi párbeszéd megerősítése, valamint a sajtó szabadsága és függetlensége.

Vissza a kezdőlapra