KISEBBSÉGI FIGYELŐ

UKRAJNA
2001.december

 
Gazdaság

Több mint 10 ezer kárpátaljai gazdának 440 ezer USD értékben nyújt támogatást a magyar kormány az Új Kézfogás Közalapítványon keresztül. A Zöld Program keretében a földművesek vetőmagot és műtrágyát kapnak. Korábban a közalapítvány 12 ezer gazdának nyújtott anyagi támogatást az egykori kolhozföldek privatizálásához.

Novemberben a Beregszászi járás 385 árvízkárosultja kapott támogatást az ukrán Takarékbank közvetítésével. Orbán Viktor miniszterelnök tavaszi kárpátaljai látogatása során tett ígéretet arra, hogy a magyar állam támogatást fog nyújtani a kárpátaljai árvízkárosultaknak. Ennek megfelelően kezdődött meg a beregszászi és a nagyszőlősi járásokban több száz árvízkárosult részére az újjáépítéshez szükséges segélyek folyósítása a Széchenyi Alapítvány és a KMKSZ közreműködésével. Az árvízkárosultak jövőbeni megsegítésével kapcsolatban Brenzovics László, a KMKSZ alelnöke elmondta, hogy a tervek szerint a magyar állam még ez év végéig segélyben részesíti azokat is, akiknek az árvíz következtében csak részlegesen rongálódott meg a házuk.

Magyar-ukrán kétoldalú kapcsolatok

Németh Zsolt, a külügyminisztérium politikai államtitkára november 30-án Ukrajnában tárgyalt a státusztörvény végrehajtásáról. Az államtitkár megbeszélést folytatott az ukrán elnöki hivatalban, valamint tárgyalt Hrihorij Szeredával, az ukrán állami kisebbségi és migrációs hivatal igazgatójával, a magyar-ukrán kisebbségi vegyes bizottság ukrán társelnökével és Jurij Szerhijev külügyi államtitkárral. Kijevben a felek megállapodtak abban, hogy a kedvezménytörvény végrehajtásával kapcsolatos technikai kérdésekkel albizottság foglalkozik majd a magyar-ukrán kormányközi kisebbségi vegyes bizottság keretében. Németh Zsolt átadta vendéglátóinak a magyar igazolványok kiadásának mechanizmusával foglalkozó rendelettervezetet, amelyben megfogalmazták a velencei bizottság javaslatait tartalmazó módosításokat is. Az államtitkár a megbeszéléseken hangsúlyozta a magyar fél konzultációs készségét, és rámutatott arra, hogy az ukrán és a magyar törvények számos területen szükségessé tehetik külön megállapodás megkötését. Jurij Szerhijev ukrán külügyi államtitkár véleménye szerint a problémát az jelenti, hogy a törvényt Magyarországon fogadták el, de részleges végrehajtása több országban, így Ukrajnában valósul meg. Az ukrán törvényhozás nem irányozza elő más országok törvényeinek a területén történő alkalmazását, ezért a konzultációkon abban maradtak, hogy kétoldalú megállapodásokra lesz szükség. Jurij Szerhijev reményét fejezte ki, hogy sikerül kidolgozni az e kérdések megoldását lehetővé tevő módszereket. Németh Zsolt megköszönte tárgyalópartnereinek a határon túli magyarokról szóló törvénnyel kapcsolatos pozitív ukrán megközelítést.

Németh Zsolt és Jiirij Szerhijev államtitkárok kétoldalú tárgyalásuk után közös sajtótájékoztatón méltatták az ukrán-magyar kapcsolatok alakulását abból az alkalomból, hogy Magyarország és a független Ukrajna tíz éve, 1991. december 3-án létesített egymással diplomáciai kapcsolatot. Németh Zsolt kifejtette, hogy a következő tíz évet az euroatlanti integráció fogja jellemezni a kétoldalú kapcsolatokban is. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország lezárta a vonatkozó európai uniós tárgyalási fejezetet, és megállapodás született arról is, hogy Budapest egészen az EU-csatlakozásig nem fog vízumkényszert bevezetni Ukrajnával szemben. Az ukrán államtitkár kifejtette, hogy országa megérti azt, hogy Magyarország EU-taggá válása után kénytelen lesz vízumkényszert bevezetni Ukrajnával szemben, azonban az EU kibővítéséig tartó átmeneti időszakot Kijev arra használja fel, hogy megállapodjon az unió egészével a vízumkényszer liberalizálásáról. Németh Zsolt válaszában rámutatott, hogy Magyarország EU-belépése után segíteni kíván Ukrajnának a határőrizeti rendszer megerősítésében, egyebek között tapasztalatcserével is fejleszteni kívánja ezen a területen az együttmüködést. A tárgyalások után Kontra Ferenc magyar nagykövet fogadást adott a magyar-ukrán diplomáciai kapcsolatok felvételének 10. évfordulója alkalmából.

Kijevben hivatalosan bejelentették, hogy december 17-én Beregszászon magyar konzulátus nyílik, amely a kijevi nagykövetség és az ungvári fökonzulátus után a harmadik magyar külképviselet lesz Ukrajnában.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke december 3-án több tervezett magyar határátlépési intézkedés elhalasztását kérte Orbán Viktor miniszterelnöktöl. Kovács Miklós arniatt írt levelet a magyar koniányfönek, hogy 2002 januárjától a Magyarországra utazóknak a határon 15 ezer forintnyi összeget kell felmLitatniuk, valamint azért, mert Budapest a Kárpátalján sokak által használt kishatárforgalom megszüntetésére készül. A szövetség elnöke arra kérte Orbán Viktort, hogy az uniós csatlakozásig Magyarország halassza el az intézkedések bevezetését, mert a határátlépés tervezett megszigorítása sok ezer kárpátaljai magyar számára lehetetlenné tenné vagy nagyon megnehezítené a kapcsolattartást a határ túloldalán élökkel.

Vissza a kezdőlapraVissza a kisebbségi oldalra