Az Orbán-Medgyessy vita után

Amint Medgyessy Péter a vita bevezetőjében is elmondotta, a szocialisták féltek ettől a vitától. A vita nézőjeként sokan megállapíthattuk, okkal. Igaz, Medgyessy a vita előtti szakaszban alkalmazta a profi-boksz világából kölcsönzött módszereket, nagyhangú, magabiztos kijelentéseket tett. A közvéleménykutatások megerősítették a saját, szubjektív benyomásunkat és Orbán Viktort mutatták a vita nyertesének. Külön elemzést érdemel, hogy miért nem tükröződött ez a vasárnapi szavazatokban.

Most a vitának csak egyetlen elemével szeretnék foglalkozni. Medgyessy Péter a magyar egészségügy állapotával kapcsolatban katasztrofális képet festett kórházaink állapotáról, miközben még azt is elismerte, hogy az egészségügyet nem az Orbán-kormány tette tönkre. Ezután egy olyan kijelentést tett, amely még akkor is súlyos hiba volt, ha esetleg kamatozott számára a szavazatszerzés terén. Azt mondta ugyanis, hogy amíg az egészségügyi és azon belül a kórházak rendbe jönnek, sok öreg és idős ember fog meghalni. Evvel nem kevesebbet állított, minthogy ezen emberek haláláért az egészségügyi ellátó rendszer a felelős. Ez nagyon súlyos állítás, de szerencsére nem felel meg a tényeknek. Magyarországon az Orbán-kormány alatt csökkenni kezdett a halálozás és 2001-ben már több mint 8 ezerrel kevesebben haltak meg, mint 1998-ban, és ezzel végeszakadt az 1980 óta tartó halálozási csúcsnak. Az Orbán-kormány alatt 23 ezerrel kevesebben haltak meg, mint a Horn időszakban. Természetesen halálozási mutatóink még nem jók, de javulnak. Ezért elfogadhatatlan, ha akár az egészségügyet, akár az elvben mindenért felelős kormányt próbáljuk hibáztatni, ahelyett, hogy együtt örvendeznénk az elért eredményeken. Talán még a választási kampány sem elég indok arra, hogy a tényeket ilyen mértékben torzítsa valaki.

Medgyessy Péter szemléletében nemcsak a halálozás dolgában, hanem a demográfiai szempontból talán még jelentősebb születés-szám kérdésében is súlyos ellentmondást észlelünk. Hazánkban az élveszületések száma régóta és folyamatosan csökken. A mélypontot 1999 jelentette, az akkor tapasztalt 94 ezernyi szülés 97 ezernyire emelkedett 2000-ben és 2001-ben. Ez is nagyon csekély elmozdulás, de felfelé. Azt mondani, amit Medgyessy Péter állított: hogy az Orbán-kormány családpolitikája nem sikerült, elfogadhatatlan. A családpolitikai intézkedéseknek csak hosszú idő mutlán van hatásuk, különösen, ha pozitív változásokról van szó. A károk gyorsabban érvényesülnek, így a Bokros-csomag után nemcsak a születésszám csökkenését, hanem az abortusz-szám emelkedését is gyorsan tapasztaltuk.

Mindezeket alapos megfontolásra ajánljuk a választások második fordulójára.

Surján László
Vissza a kezdőlapra