Hollókő garantált állami támogatást szeretne kapni

 

A világörökség részeként számon tartott Hollókő nem részesül külön költségvetési támogatásban, saját költségvetése pedig nem elég a műemlékek helyreállítására és fenntartására, ezért a település polgármestere szerint garantált állami támogatásra van szükségük

 

Szabó Csaba elmondta: várhatóan áprilisban megalakul a Magyarországi Világörökségek Egyesülete, amely mind a nyolc hazai világörökség részére együtt kér majd támogatást a kulturális minisztertől és a környezetvédelmi tárca vezetőjétől. Hozzátette: tudnak ugyan a világörökségek számára létrehozott 50 millió forintos alapról, nincs információjuk azonban arról, milyen elvek alapján osztják fel ezt a pénzt vagy esetleg pályázni kell-e rá.

Leszögezte, azt szeretnék elérni, hogy a világörökségi helyszínek támogatása önálló tételként jelenjen meg az állami költségvetésben.

Szabó Csaba elmondta: a rendszerváltás után a helyi önkormányzatra hárultak a világörökségi feladatok, megszűnt az állami támogatás, és beszüntette tevékenységét az Országos Műemlékvédelmi Hivatal Hollókő fejlesztésével foglalkozó bizottsága is.

A polgármester hangsúlyozta: az állami költségvetés 2001-től évi 20 millió forintos fedezetet biztosított Hollókőnek az ófaluban lévő műemléki házak felújítására, ám az akkor önálló képviselői indítványra elfogadott tétel kimaradt a 2003-as költségvetésből. Szabó Csaba közlése szerint ez azt jelenti, hogy a 380 lelkes világörökségi falu évi 40-45 millió forintból gazdálkodik, és a működési kiadások mellett csak kisebb karbantartásokra tudnak költeni.

Tájékoztatott arról is, hogy Hollókőn hozzávetőleg hárommillió forint az éves adóbevétel, ugyanakkor ötmillió forinttal kell kiegészíteniük az óvoda és az iskola fenntartásához kapott normatívát, mivel az iskolába csak 11, az óvodába pedig 6-7 gyerek jár.

A polgármester aláhúzta, saját erőből nem tudják fenntartani az 57 védett műemléki épületet, hiszen pályázatokra sincs pénzük, s idei költségvetésükben mindössze egymillió forintot tudtak elkülöníteni pályázati önrész céljára. Példaként megemlítette: egy uniós turisztikai-műemlékvédelmi pályázaton 10 milliós saját erővel nyerhetnének el 90 millió forintos támogatást.

Szabó Csaba hangsúlyozta: attól tart, hogy 10-15 év múlva hétvégi házak uralják majd Hollókőt. Beszámolója szerint ennek azzal próbálják elejét venni, hogy népi mesterségekkel foglalkozó családoknak adnak el felújított ingatlanokat, így áprilisban is két kézművescsalád költözik a faluba.

A KULTURÁLIS TÁRCA REAGÁLÁSA
 

A kulturális tárcánál még tart a költségvetés "lebontása", de a közgyűjteményi ügyekért felelős helyettes államtitkár reményei szerint a világörökséghez tartozó Hollókő az idén is megkapja a tárcától azt a támogatást, amelyet 2002-ben.

Koncz Erika, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) közgyűjteményi és közművelődési ügyekért felelős helyettes államtitkár szerint a tárca a költségvetésében 50 millió forintot különített el a világörökségi helyszínek támogatására. 

Koncz Erika bízik abban, hogy az NKÖM az idén is akkora összeggel tudja támogatni a Nógrád megyei települést, mint tavaly, vagyis 20 millió forintos anyagi segítséget nyújt.
 

MTI nyomán

vissza Vissza a kezdőlapra