Megalakult az MTV kuratóriumi elnöksége

Pokorni Zoltán: a parlament döntése a médiaháború újabb dicstelen fejezete

 

Megalakult a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumának elnöksége, miután az Országgyűlés hétfőn döntött az eddig hiányzó két jelölt, illetve a testület elnökének és elnökhelyettesének megválasztásáról. A szavazás előtt a Fidesz kivonult az ülésteremből.

 

 Rogán Antal (Fidesz) a kivonulást megelőzően azt indítványozta, hogy ne tegyék fel szavazásra az MDF újabb két jelöltjét. Jelezte: a Fidesz törvénytelennek tartja a jelölési eljárást.

Az Országgyűlés többsége a fideszes képviselő javaslatát leszavazta. Ezt követően a Fidesz-frakció kivonult az ülésteremből. A leszavazásban az MDF 23 tagú frakciójából 10-en együttszavaztak a kormánypártokkal: Dr. Csáky András, Dr. Dávid Ibolya, Ékes József, Dr. Gémesi György, Herényi Károly, Karsai Péter, Lezsák Sándor, Dr. Medgyasszay László, Németh Zsolt és Sisák Imre János.

A parlament egy héttel ezelőtt a kuratóriumi elnökség tagjává választotta az MDF által jelölt Bakó Lajost és Peták Istvánt, a szocialista párt által delegált Czeglédi Lászlót és Farkasné Gábor Alicét, illetve az SZDSZ eddigi kurátorait, Haraszti Miklóst és Kozák Mártont.

A Fidesz kivonulását követően - a testület tagjává választották az MDF két újabb jelöltjét, Kozma Hubát és Kerekes Pált. Kozma Hubára az MDF-ből 13-an (Balogh László, Csáky András, Csampa Zsolt, Dávid Ibolya, Ékes József, Gémesi György, Herényi Károly, Karsai Péter, Lezsák Sándor, Medgyasszay László, Németh Zsolt, Pichler Imre László és Sisák Imre János), Kerekes Pálra 14-en (Balogh László, Csáky András, Csampa Zsolt, Dávid Ibolya, Ékes József, Gémesi György, Herényi Károly, Karsai Péter, Lezsák Sándor, Medgyasszay László, Németh Zsolt, Pettkó András, Pichler Imre László és Sisák Imre János) szavaztak

Az Országgyűlés döntött arról is, hogy a kuratóriumi elnökség elnöke Czeglédi László, elnökhelyettese pedig Kozma Huba lesz. Az elnököt az MDF-ből ismét csak 10-en (Csáky András, Dávid Ibolya, Gémesi György, Herényi Károly, Karsai Péter, Lezsák Sándor, Medgyasszay László, Németh Zsolt, Pichler Imre László és Sisák Imre János); míg az MDF jelöltjét elnökhelyettesnek 13-an (Balogh László, Csáky András, Csampa Zsolt, Ékes József, Gémesi György, Herényi Károly, Karsai Péter, Lezsák Sándor, Medgyasszay László, Németh Zsolt, Pettkó András, Pichler Imre László és Sisák Imre János) szavazták meg.

POKORNI ZOLTÁN: A PARLAMENT DÖNTÉSE A MÉDIAHÁBORÚ ÚJABB DICSTELEN FEJEZETE

A Fidesz semmilyen ellenlépést nem kíván tenni a demokrata fórummal szemben, amiért nem sikerült a két pártnak megegyeznie az MTV kuratóriumi elnökségének jelölése ügyében - hangsúlyozta Pokorni Zoltán, a Fidesz parlamenti frakcióvezető-helyettese hétfőn újságírók előtt, miután az Országgyűlés az MDF által jelölt újabb két taggal egészítette ki a televíziós grémiumot.

A politikus úgy fogalmazott: elég nagy bajba manőverezte magát az MDF a mostani döntésével, hamarosan ők is rájönnek majd erre.
Napnál világosabb nevezte Pokorni Zoltán, hogy a kuratóriumi elnökség mostani megválasztása, összetétele nem törvényes és ellentétben áll az Alkotmánybíróság határozatával is.

Mint mondta, a médiatörvény a parlamenti oldalak közötti konszenzuskényszerről szól és ezt erősíti meg az Alkotmánybíróság döntése is. Véleménye szerint nem jó, ha az ellenzéki oldalon az egyik partner egyszerre abbahagyja a konszenzuskeresést és a kormánypártok szavazataival lezárja a vitát.
Emlékeztetett arra, hogy az MDF-nek korábban megfelelt a három az egyhez arány mind a médiatestületben, mint pedig a Európai Parlament esetében.

A politikusnak - elmondása szerint - az MDF viselkedéséről egy vicc jut eszébe, amikor a hét törpe hazatér a bányából és Morgó Hófehérke mellébe vágja a csákányt; mire a mesehős megkérdezi, hogy ez vicc vagy komoly.

- A törpe azt mondja, hogy komoly. Erre Hófehérke: azért, mert viccnek egy kicsit durva lett volna - idézte fel a helyzetre a Fidesz szerint illő történetet Pokorni Zoltán.

Szavai szerint a parlament hétfői döntése a médiaháború újabb dicstelen fejezete.
Leszögezte ugyanakkor, hogy a Fidesz a történtektől függetlenül továbbra is szövetségesének tekinti az MDF-et.

DÁVID IBOLYA: NE CSAK A KORMÁNYPÁRTOK AKARATA ÉRVÉNYESÜLJÖN

Az MDF azért jelölt újabb két kurátort az MTV Közalapítvány elnökségébe, hogy a testületben ne csak az MSZP és az SZDSZ akarata érvényesüljön - mondta Dávid Ibolya újságírók előtt, hétfőn a Parlamentben.

Az MDF elnöke azután nyilatkozott, hogy az Országgyűlés az MDF által jelölt újabb két taggal kiegészítette az MTV Közalapítvány kuratóriumi elnökségét, mivel a Fidesz nem élt a jelölés jogával.

A politikus hangsúlyozta: a Fidesz kényszerítette ki ezt a helyzetet azzal, hogy "nem akart jelölni, csonka kuratóriumot akart, legalizálva ezzel az előző ciklusban működő csonka kuratóriumot".

Azzal kapcsolatban, hogy Pokorni Zoltán, a Fidesz frakcióvezető-helyettese azt mondta, semmilyen ellenlépést nem kívánnak tenni a demokrata fórummal szemben, amiért nem sikerült a két párnak megegyeznie ebben a kérdésben, és továbbra is szövetségesnek tekintik az MDF-et, Dávid Ibolya kijelentette: maximális egyetért Pokorni Zoltán nyilatkozatával.

- A közszereplőt az különbözteti meg a nem közszereplőtől, hogy ha egy ügy lezárult, akkor a közszereplők tudjanak lapozni, és kezdjék a holnapot fehér lappal, erre az MDF mindig készen áll - fogalmazott a pártelnök. Hozzáfűzte: sem sérelmi politizálásból, sem problémáik felhánytorgatásából nem lehet építkezni.

- Holnaptól bármilyen más kérdésben barátságos együttműködésre készek leszünk - mondta, azt hangsúlyozva: az MDF a médiatörvény és az Alkotmánybíróság döntése alapján járt el, szavai szerint tévedett a Fidesz, tévedését az MDF korrigálta, de ezt soha többé nem fogják felhánytorgatni.

Arra a kérdésre, hogyan ítéli meg, hogy a 23 tagú frakcióból 10-en nemmel szavaztak, illetve nem szavaztak a személyekről, az MDF elnöke azt válaszolta: a frakció többségi szavazással eldöntötte ezt a kérdést, a többség meg is szavazta a kuratóriumi bővítést.

Hozzátette: az MDF az egyetlen olyan demokratikus párt az Országgyűlésben, amelyik nem szankcionálja képviselőit, belátásukra bízza, hogyan döntenek.
 

MTI nyomán

vissza Vissza a kezdőlapra