Demszky New Yorkban

New York testvérvárosának (Johannesburg, Madrid, Santo Domingo, Kairó, Jeruzsálem, London, Róma, Tokió és Budapest) polgármesterei, illetve képviselői február 5−7-ig tartották első csúcstalálkozójukat Michael Bloomberg, New York polgármestere meghívására. Céljuk a nemzetközi utazás és turizmus újjáépítése, továbbá a gazdaság fellendítése.

A résztvevők megbeszélték, hogy milyen nagy szükség van az önkormányzati és állami támogatásra, az egységes biztonsági ellenőrzésekre, továbbá a marketing partnerségre a kormányok és a turizmus területén dolgozók között. New York polgármestere kijelentette, hogy „ez a csúcstalálkozó erősíti az elkötelezettségünket, hogy partnerekként dolgozzunk együtt a globális turizmus újjáépítésén.”

            A csúcstalákozón részt vett dr. Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere, aki a záróösszejövetelen, a Külföldi Sajtóközpont New York-i részlegének sajtótájékoztatóján elmondta, hogy „serkenteni kell kisebb városrészek rehabilitációját”. Erre nagyszerű példaként említette Harlem rehabilitációját (ahová a delegáció ellátogatott), amit kulturális és gazdasági eszközök segítségével oldanak meg. Megemlítette, hogy ha Magyarország nem kapja meg a 2012-es olimpia megrendelésének a jogát (aminek tervezete éppen most van kormányzati döntés előtt), akkor New Yorkot fogja támogatni ebben. A New York-i központú Guggenheim Múzeum magyarországi „terjeszkedésével” kapcsolatban elmondta, hogy a magyar állam tulajdonában levő Divatcsarnokot a rendelkezésére bocsátaná a Guggenheim alapítványának (akinek a vezetőjével találkozott is); e múzeum, már a nevével is hatalmas vonzóerőt biztosítana. Az anyagi eszközök a rendelkezésére állnak, a bizonytalanság a részükről inkább a szervezésben jelentkezik. (A Guggenheim Múzeum eddig Bilbao-ban, Velencében, Berlinben és Las Vegasban van jelen.)

            A korábban rendezett magyar főkonzulátusi sajtótájékoztatón Demszky elmondta, hogy Budapest 1992 óta testvérvárosa New Yorknak. „A gazdasági kapcsolatok a két város között szorosak, amerikaiak 23 milliárd dollárt fektettek be eddig Budapesten. Ilyen eredmény egyetlen szomszédos országunkban sincs. Ez annak is köszönhető, hogy lehetővé tették külföldiek ingatlanszerzését és repatriálását”, mondta.

Az európai uniós csatlakozással kapcsolatban megjegyezte, hogy az hozzáad a nemzeti indentitástudathoz, és nem elvesz belőle; „olyan pótlólagos forrásokhoz jutunk, kedvező feltételekkel, amik felgyorsítják az ország fejlődését”, különösen a környezetvédelemre és az infrastruktúrára gondolt. „Budapest felvilágosult város, 80 százaléka uniópárti. Az euro-szkeptikusok sem mondják ki, hogy maradjunk ki; de indirekt módon úgy érvelnek, hogy az emberek az Európai Unió ellen szavazzanak”, jelentette ki a főpolgármester.

Sajtótájékoztatójában kiemelte, hogy 2003 nehéz év lesz. „A kormány üres kasszát vett át, ez beindított negatív folyamatokat. Ez a kormány is túlköltekezett fedezet nélkül. A pedagógusok 50 százalékos fizetésemelése például nagy teher”. Elmondta, hogy a GDP az utóbbi években enyhe emelkedést mutat, de ezen belül az önkormányzatoké csökken. „A feladatokat megkapjuk, a pénzt nem.”

Niemetz Ágnes
NEW YORK

 

 

 

 

vissza Vissza a kezdőlapra