2003. április 04. péntek 19:49

Demszky és a régiók

 

 

A kormány március 31-én Brüsszelben benyújtotta a Nemzeti Fejlesztési Tervet, amely alapján az EU az erre a célra szolgáló alapokból támogatást nyújt a tervben foglalt fejlesztési programokra. Az eset kapcsán Demszky Gábor főpolgármester alkalmat talált arra, hogy kijelentse: az EU azzal fenyeget, hogy ha nem építjük ki a követelményeknek megfelelő régiórendszert, az egész országot egyetlen régiónak fogja tekinteni.

 

A főpolgármesternek a jelek szerint állandóan baja van a régiókkal, akármi is történik. Az elmúlt években Demszky azzal a meglepő ötlettel állt elő, hogy a Budapestből és Pest megyéből álló, együttesen az országos átlagnál lényegesen magasabb jövedelmi színvonalú Központi Régiót ki kellene egészíteni egy-két alacsony fejlettségű megyével, hogy ne haladja meg az EU által megvont, a támogatásra jogosultságot biztosító fejlettségi színvonal felső határát. Az EU azonban – a magyarországi hét, Brüsszel által évekkel ezelőtt elfogadott régió intézményeinek fejletlensége miatt – az országot a fejlesztési programok szempontjából egyetlen régióként kezeli, amint ez már két évvel ezelőtt ismertté vált. Ez tehát – Demszky állításával szemben – nem fenyegetés, hanem ténykérdés, hiszen a Nemzeti Fejlesztési Tervet is ebben a konstrukcióban kellett elkészíteni. A helyzet végső soron (legalábbis átmenetileg) megszüntette Demszkynek azt az aggodalmát, hogy a Központi Régió – és benne Budapest – az országos átlagot jelentősen meghaladó fejlettsége következtében eleshet az uniós területfejlesztési támogatásoktól, hiszen az ország egyetlen régióvá történő minősítése következtében a Központi Régió is az országos átlagnak megfelelő besorolás alá esik. Ezért Demszky újabban nem is szorgalmazza a megyék régió-besorolásának megváltoztatását. Szereplési lehetőség nélkül azonban nem élhet meg a főpolgármester úr, nyilván ezért kellett most – ha kicsit amatőr módon is – újra fellépnie a régióügyben, talán arra is gondolva, hogy ezzel feledteti korábbi, végső soron ugyancsak kissé amatőr, s ezért eredménytelen akcióját.

 

A régiók irányítási rendszere azonban az EU jelenlegi tagállamaiban ma sem egységes, ennek folytán a belépni szándékozókkal szemben sincsenek egységes követelmények. Németországban és Ausztriában például a történelmi hagyományokkal, saját törvényhozással rendelkező tartományok (Lantok) képezik a régiókat, míg más országokban (skandináv országok, Anglia), ahol a területi decentralizáció nem fejlődött ki eléggé, illetve ahol (Görögország, Portugália) rendkívül gyengék a területi önkormányzatok, ma is erős központi irányítás érvényesül. Esetenként az egyes államokon belül is eltérő az egyes régiók státusza (Spanyolország, Olaszország). Az, hogy a jelen fejlesztési programfolyamatban az EU Magyarországot egyetlen régióként kezeli, mindössze annyit jelent, hogy hét regionális program helyett csupán egy készül, és ezt kell régiónként egy-egy operatív programra lebontani. Ennek oka az, hogy az EU szakértői szerint hét regionális program menedzseléséhez nincs elég szakember sem nálunk, sem EU szinten. Ennek megfelelően a regionális programokat egy operatív programba célszerű összevonni, erről a kormánynak kell tárgyalnia, és egy monitoring bizottságnak kell ellenőriznie a végrehajtását.

 

A hazai regionális rendszer továbbfejlesztésével kapcsolatban a jelenlegi kormány az önkormányzattal rendelkező régiók megteremtését tűzte ki célul. Ez távlati célként az EU-ban is napirenden van, végső soron tehát beleillik az uniós fejlődési folyamatokba. A jelenlegi alapvető probléma azonban nem ez, hanem a fejlesztési programok lebonyolítására alkalmas, EU-konform szakértői kapacitások hiánya a régiókat irányító szervezetekben. Ennek a hiányosságnak a kiküszöbölése a régiók választott önkormányzati testületeinek létrehozásával nem jár együtt automatikusan. A megoldás a régiók számára szükséges megfelelő szakember-gárda kiépítésére, felkészítésére szolgáló anyagi források nyújtásával volna lehetséges, ezt azonban sem a kormány törekvései nem foglalják magukban, sem Demszky főpolgármester akciózása nem biztosítja.

 

Bonifert Donát

 

vissza Vissza a kezdőlapra