2003. április 05. szombat 21:38

EU-alkotmány fideszes indítvány szerint

 

Az EU készülő alkotmányos szerződésének tervezetébe csaknem szó szerint bekerült az - az egyházakkal és vallási felekezetekkel kapcsolatos - javaslat is, amelyet Szájer József, az Országgyűlés alelnöke a közelmúltban módosító indítványként nyújtott be az Európa jövőjével foglalkozó konventben.

 

Az EU intézményi és politikai reformjait előkészítő tanácskozó gyűlés elnöksége a testület múlt csütörtök-pénteki plenáris ülésén terjesztette elő az unió demokratikus életével foglalkozó cikkek tervezetét.

 

Ezek egyike tartalmazza a Szájer József kezdeményezése nyomán a szövegbe bekerült módosításokat, amelyek szerint az EU tiszteletben tartja a tagországaiban működő egyházaknak és vallási közösségeknek a nemzeti törvényekben meghatározott státusát, és rendszeres párbeszédet folytat velük.

 

Szájer József, aki az Országgyűlés egyik konventküldötte, elmondta, hogy a javaslatot a brüsszeli püspöki konferencia  - Erdő Péter esztergom-budapesti érsek, prímás által tolmácsolt - kérése alapján terjesztette elő. A módosító indítvány elfogadását, ezen belül különösen a párbeszéd említését azért értékelte nagy jelentőségűnek, mert az unió joganyagában eddig nem szerepeltek ehhez hasonló rendelkezések. Ezt tartották a legfontosabbnak azok az egyházak is, amelyekkel erről eddig konzultált - fűzte hozzá.

 

További érdekes fejleményként említette, hogy bekerült a tervezetbe egy olyan passzus is, amely első ízben tér ki arra, milyen módon léphet ki egy tagország az EU-ból. A hatályos közösségi joganyag ezzel a problémával sem foglalkozik, a csatlakozásra, illetve az erről tartandó népszavazásra készülő országok közvéleményében viszont gyakran felmerül ez a kérdés.

 

A vonatkozó cikk tervezete szerint bármely tagállam hozhat olyan döntést, hogy alkotmányos rendelkezéseivel összhangban kilép az unióból. Ebben az esetben először értesítenie kell erről a szándékáról az EU tanácsát, majd ennek alapján tárgyalások kezdődnek az unió és az érintett állam között a kilépés feltételeit meghatározó megállapodásról.

 

Szájer József szerint ez az unió önvédelmét szolgáló intézkedés lenne, s az indoklásában is szerepel, hogy lehetnek olyan tagországok, amelyek tartósan más célokat követnek, mint a többiek, ezért egy ilyen nagy létszámú szervezetben célszerű a kilépés lehetőségéről is intézkedni.

 

Az alkotmányos szerződés arról is rendelkezik, milyen indokokkal és eljárás alapján lehet felfüggeszteni egy tagországnak a tagsághoz fűződő jogait. Az ehhez vezető eljárás olyan esetekben indulhat meg, amikor - a tagállamok egyharmada, az Európai Parlament vagy az Európai Bizottság megindokolt javaslata alapján - a tanács arra a következtetésre jut, hogy az adott országban fennáll az uniós alapértékek súlyos megsértésének a veszélye.

 

MTI - fidesz.hu
 

vissza Vissza a kezdőlapra