2003. április 10. csütörtök 20:52

A kórháztörvény ellentétes a kormány ígéretével

 

Tiltakoznak az úgynevezett kórháztörvény tervezete ellen az egészségügy ágazati szakszervezetei, kijelentették, hogy a javaslat nem biztosítja a megfelelő szintű betegellátást, veszélyezteti a munkavállalók jogait és az önkormányzati tulajdont.Az ágazati szakszervezetek tiltakozásával egyetért a Magyar Orvosi Kamara és az I. Magyar Szociális Fórum is.

 

Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke az érintett érdekképviseletek nevében csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: kifogásaikról petíciót juttatnak el hamarosan a kormány tagjaihoz. Jelezte, hogy a petíció és a témában tartandó rendezvényeik hatásaitól teszik függővé a további lépéseket. Hozzátette: az esetleges privatizációkról hajlandóak helyi népszavazást kezdeményezni, végső esetben pedig akár sztrájkot, demonstrációkat is készek tartani. Cser Ágnes hangsúlyozta: a törvény tervezete ellentétes a kormányprogramban rögzített célokkal, egyebek mellett abban, hogy szerintük szabad teret enged a profitorientált gazdasági társaságoknak, egészségügyi eszközgyártóknak, biztosítóknak. Rámutatott arra, a törvény nem engedné az egyes részlegek "kimazsolázását", hanem csak egyben lehetne privatizálni az intézményeket, ezért a dolgozói közösségeknek, a magyar kis- és középvállalkozásoknak esélyük sem lesz a magánosításban részt venni, az éves szinten milliárdos működtetési költségekre ugyanis nincs pénzük.

 

Hozzátette: az egészségügyi intézmények 95 százaléka önkormányzati tulajdonban van, a helyhatóságok azonban forráshiányosak, ezért nem tudnak majd betársulni a privatizációban résztvevő cégekbe. Cser Ágnes tudatta: álláspontjuk szerint a törvény helyett olyan egészségügyi fejlesztési alapot kellene létrehozni, amelyből a fenntartók kedvezményes, hosszú lejáratú hitelekhez jutnának a fejlesztésekhez.

 

Az EDDSZ elnöke említést tett arról, hogy az ügyben a kormányfőnek már két levelet is írt, de egyikre sem kapott választ. Emellett kifogásolta a szaktárcánál zajló érdekegyeztetést is.

 

Gyenes Géza, a MOK főtitkára közölte: a törvény tervezete alapján úgy vélik, hogy az a korábbi elképzeléseknél még inkább ellenőrizhetetlenebbé tenné az intézményi privatizációt. Hozzátette: a kormányzatnak van még lehetősége olyan tervezet elfogadására, amely rendezi az egészségügy finanszírozási problémáit. Ellenkező esetben - szavai szerint - a politikusok lesznek felelősek azért, hogy 2004 után az ágazat dolgozói az Európai Unió tagországaiban keresnek inkább állást.

 

Simó Endre, az I. Magyar Szociális Fórum szervezője szerint a törvény a fizetőképes kereslet szolgálatába állítaná a minőségi egészségügyi ellátást, ez pedig az "az élettel való üzletelés" lenne. Az Országgyűlés kedden kezdte tárgyalni az egészségügyi szolgáltatókról és az egészségügyi közszolgáltatások szervezéséről szóló törvényjavaslatot, amely a tervek szerint júliustól lépne életbe.

 

MTI - fidesz

vissza Vissza a kezdőlapra