Frissítve: 2003. április 12. szombat 09:28

GAZDASÁGI HELYZETÜNK

Az MNB jelenti: 413 millió euró a folyó fizetési mérleg februári hiánya

 


A folyó fizetési mérleg hiánya 413 millió euró volt az idén februárban - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken.
Az év első két hónapjában a hiány 674 millió euró volt. Az elemzők ennél lényegesen alacsonyabb, 288 millió eurós hiányt vártak februárra. Tavaly februárban a folyó deficit 178 millió euró volt, az első két hónapban 438 millió eurót tett ki.

A Magyar Nemzeti Bank január elsejétől alkalmazott számbavétele szerint a folyó fizetési mérleg hiánya tavaly decemberben 637 millió eurót tett ki, az éves deficit 2002-ben 2,771 milliárd euró volt. Az áruforgalmi egyenleg az idén februárban 310 millió euró hiánnyal zárt, szemben az egy évvel korábbi 177 millió eurós deficittel. Az első két havi hiány az idén 493 millió eurót, tavaly 439 millió eurót tett ki. A szolgáltatások februárban 47 millió euró hiánnyal zártak, így az első két hónapban a deficit 123 millió euróra rúgott. Az idegenforgalom 31 millió eurós többletet ért el a második hónapban, szemben az egy évvel korábbi 81 millió euróval. Az első két havi többlet 102 millió euró volt, szemben a 2002 január - februári 134 millió euróval. Ez viszont nem a kormány hibája, inkább az iraki háború következménye.

Nem adóssággeneráló finanszírozás formájában 82 millió euró nettó forráskiáramlás történt februárban, ami az első két hónapban 14 millió euró nettó kiáramlást mutatott. Tavaly ebben az időszakban nem adóssággeneráló finanszírozás formájában 273 millió euró forrás áramlott be.

A jövedelmek egyenlege az idén a második hónapban 90 millió euró nettó kiáramlást mutatott, így az első két havi nettó jövedelemkiáramlás 137 millió euróra nőtt, mintegy 100 millió euróval volt több mint egy évvel korábban. A február végén a jegybanki tartalékok 13 milliárd eurót tettek ki.
 


 

A fogyasztói árak évi 4,7 százalékkal emelkedtek márciusban

 

A fogyasztói árak márciusban 0,9 százalékkal haladták meg a februári, és 4,7 százalékkal a 2002 márciusi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ugyanezen a napon. Az elemzők az idei év harmadik hónapjára 0,7 százalékos havi, és 4,5 százalékos éves árszínvonal változást vártak. Az első negyedévben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A maginfláció márciusban februárhoz képest 0,3 százalék, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 4,8 százalék volt.

A nyugdíjas fogyasztói kosárra vetített árváltozás 1 százalék volt februárhoz, és 4,2 százalék tavaly márciushoz képest.
A fogyasztói árak februárban 0,8 százalékkal haladták meg a januári, és 4,5 százalékkal a 2002 februári szintet.
Tavaly márciusban a KSH 0,7 százalékos havi és 5,9 százalékos 12 havi inflációt mért.

László Csaba magyarázza a bizonyítványt: szerinte minden rendben.

László Csaba pénzügyminiszter pénteken azt mondta, hogy a márciusi, 4,7 százalékos tizenkét havi infláció megfelel a minisztérium várakozásának, és az alacsonyabb olajárak segíteni fogják az infláció mérséklődését a következő hónapokban - írta a Reuters hírügynökség.
- Jó ez az adat, és azt hiszem, hogy az alacsonyabb világpiaci olajárak kedvezően hatnak majd a magyar inflációra a következő hónapokban - idézte a minisztert a hírügynökség.

Fogyasztói árak, 2003. március
 

2003. márciusban az egyhavi átlagos áremelkedés 0,9% volt, 2002. márciushoz viszonyítva pedig 4,7%-kal növekedtek az árak. Idén az első három hónapban átlagosan 4,6%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
 

1 hónap alatt – 2003. februárhoz viszonyítva – az idényáras élelmiszerek nélkül számítva, az élelmiszerek árai 0,2%-kal mérséklődtek. Csökkent az ára a tojásnak (4,5%), a sertészsiradéknak (4,1%), az étolajnak (2,9%), a baromfihúsnak (2,2%), a szaláminak, sonkának (1,2%) és a párizsinak, kolbásznak (1,1%). Az átlagot meghaladó mértékben emelkedett viszont az ára az idényáras élelmiszereknek (5,6%), az iskolai étkezésnek (2,0%), a munkahelyi étkezésnek (1,5%) és a száraztésztának (1,3%).

 2003. márciusban a háztartási energia esetében az átlagosnál nagyobb mértékű volt az áremelkedés, meghatározóan az elektromos energia 8,7%-os drágulása miatt. A ruházkodási termékek árai – a 2003-as tavaszi-nyári áruválaszték feltöltésével – szintén az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedtek. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a szeszesitalok, dohányáruk körében az árak az átlaggal megegyező mértékben emelkedtek. Az egyéb cikkek főcsoporton belül a járműüzemanyagok 2,4%-kal drágultak. A szolgáltatások körében az átlagosnál kisebb mértékű volt az áremelkedés. Ezen belül a csatornadíj 2,0%-kal, a testápolási szolgáltatások árai és a társasház közös költsége 1,8%-kal, a járműjavításé, -karbantartásé pedig 1,4%-kal nőtt. A tartós fogyasztási cikkek árai csökkentek az előző hónaphoz képest.

 Egy hónap alatt a fogyasztói árak, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, valamint a friss hazai és déligyümölcs) nélkül számítva 0,8%-kal emelkedtek.  

12 hónap alatt, 2002. márciushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 2,7%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az idényáras élelmiszerek 13, a cukrászáru, fagylalt 10, a munkahelyi és az iskolai étkezés 9, az éttermi étkezés 8, az alkoholmentes üdítőitalok, valamint a büféáruk 7%-kal drágultak. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a sertészsiradék (21%), a sertéshús (13%), a baromfihús (8%), a szalonna (6%), a szalámi, sonka (5%) és a párizsi, kolbász (2%) ára.

 A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,5%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint 2002. márciusban. A ruházkodási cikkek 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb, a háztartási energia az átlaggal közel azonos mértékben drágultak. A szolgáltatások átlag feletti, 5,2%-os, áremelkedésén belül a sportrendezvények, múzeumi belépők 14, a testápolási és az oktatási szolgáltatások 12, a csatornadíj, a szemétszállítás és a helyi tömegközlekedés 9, a járműjavítás, -karbantartás 8%-kal drágultak. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a szeszes italok, dohányáruk árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál. A dohányáruk 17, a járműüzemanyagok 14, az újságok, folyóiratok 12%-kal kerültek többe, mint 2002. márciusban.

Az MTI nyomán

vissza Vissza a kezdőlapra