Megjelent: 2003.05.04. 00:24:39

 

 

Polgári majális

Május 1.
Könyvsátrak körül nyüzsgő nép, sétáló családok, kikapcsolódó fiatalok  jellemzik a Fidesz óbudai szervezetének polgári majálisát a Hajógyári Szigeten. Már délelőtt több ezer ember gyűlt össze a helyszínen de azóta is folyamatosan nőtt a Fidesz majálisra kilátogatók száma.

Pokorni Zoltán beszédében megemlékezett a rendszerváltás környéki időkről, amikor pedagógus társaival megalakított szakszervezetükkel először ünnepelték politikamentesen a munka ünnepét. A Fidesz alelnökjelöltje szerint a politikai közhelyek helyett inkább a beígért 400 ezer munkahely megteremtésével kellene törődnie az MSZP-SZDSZ kormánynak. Jelen pillanatban mínusz negyvenezer munkahelynél tart a kormány - jelentette ki Pokorni.  Az alelnökjelölt hozzátette: az európai uniós csatlakozástól Magyarország nem ajándékot, különböző alapokból szétosztott pénzt, hanem a verseny, a munka lehetőségét, és a jobb életszínvonalat várja.

 

Május 2.

A jó hangulatot csak fokozta a jó idő, a tűző nap. Meg a zene. A délutáni gyülekezőt az Új Bojtorján szolgáltatta:

A Fidesz mellett ott volt a társszervezet MKDSZ és a Fidelitas is

 

Lassan betelt a tér, s megkezdődött a délutáni politikai fórum. Résztvevők: Bába Iván, Martonyi János és Surján László. A beszélgetés folyamén elhangzott, hogy a korábbi engedelmeskedő politika helyett a nemzeti érdek érvényesítésére van szükség, hogy az Európai Unió nem "olvasztótégely", hogy a határon túli magyarokkal való kapcsolattartás új lehetősége nyílik meg a tagság révén, hogy a jelenlegi kormány nem alkalmas arra, hogy az Unión belül eredményesen dolgozzék. Surján László kiemelte, hogy a polgári oldal nem oszható meg az április 12-i népszavazás alapján, mindenki okosan és hasznosan cselekedett, aki igent mondott épp úgy, mint a nemet mondók és a távolmaradók. 2004-ben azonban mindenkinek ott kell lenni, mert nagyon nem mindegy, kik képviselik az országot az Európa Parlamentben. A péntek délutáni fórumról az MTI a következőképp számolt be:

Martonyi János szerint, ha az 1956-os forradalom és szabadságharc nem bukik el, akkor Magyarország már régóta az Európai Unió tagja lenne. A volt külügyminiszter minderről a Fidesz majálisán beszélt a Hajógyári Szigeten, A magyaroknak nyerniük kell című európai uniós fórumon pénteken délután.
    Martonyi János úgy fogalmazott, egy év múlva senki se ábránduljon ki, mert csak évek hosszú munkája fogja meghozni az uniós csatlakozás eredményeit.   Véleménye szerint az uniós csatlakozáskor nem lesz pozitív sokk és valószínűleg negatív sem.
    - Valamikor 2007-2008-tól fogjuk érezni, hogy ez az ország jövője, Európa a jövőnk, Magyarország a hazánk - fogalmazott a volt külügyminiszter.
    Surján László úgy vélekedett, hogy senki sem vonható felelősségre annak kapcsán, hogy hogyan szavazott az európai uniós népszavazáson. Lehetett igent mondani, és akik így szavaztak, azok jól tették, csakúgy, mint azok, akik nemmel voksoltak.
    - Minden tisztességes kormány számára hallatlan erkölcsi tőkét jelent az, hogy tudják: van a magyar társadalomnak egy része, amely kétkedik és lelkiismeretére hallgatva nemmel szavazott - fogalmazott.
    - Őrájuk is figyelemmel kell vinni a politikát - hangsúlyozta.
    Közölte: azok is jól cselekedtek, akik távollétükkel fejezték ki véleményüket.  A polgári politika számára nehéz leckét adott fel ez a népszavazás. Mi igen pártiak vagyunk, de nem akartunk beszállni a hozsannázók körébe, akik egy ilyen össznemzeti ügyet aljas pártérdekek szolgálatába próbáltak állítani - mondta Surján László. Közölte: ezt a lehetőséget az alacsony részvételi arány megakadályozta.
 Hangsúlyozta: ne engedjük meg, hogy megosszanak bennünket aszerint, hogy a szavazáson ki hogyan voksolt, vagy ki maradt otthon.
    - Mi mindannyian összetartozunk és ezt az egységet nem engedjük megbontani holmi külső manipulátorok által - mondta Surján László.

    Bába Iván volt külügyi államtitkár szerint a népszavazással az ország esélyes az európai integrációra, de hogy milyen feltételek között fogjuk ezt megélni, az nagy mértékben rajtunk múlik.
    Felhívta a figyelmet arra, hogy az uniós csatlakozással megvalósul a nemzet újraegyesítése a határok megváltoztatása nélkül.
    Mint mondta: ez óriási történelmi jelentőségű az országon kívül élő magyarság számára is.
    Szólt arról, hogy egy ilyen integrációs lépés után új régiók fognak kialakulni a határok mentén.
    Martonyi János felhívta a figyelmet: az európai uniós csatlakozás történelmi lehetőség arra, hogy túllépjünk a 20. század sérelmein, a trianoni traumán és "ismét együtt leszünk".
    Hangsúlyozta: nagyon fontos az, hogy összetartozzunk, megőrizzük a közösségi önazonosságunkat, a nyelvünket, a kultúránkat, mert nagy szükség lesz rá.
    Surján László arról is szólt, hogy az európai képviselőkről való szavazáskor nem mindegy, hogy melyik párt adja majd az európai magyar képviselők többségét.  Mint mondta: az "ámokfutásra" 2006-ban a választásokon lehet majd pontot tenni, hogy "el tudjuk érni azt, hogy Góg és Magóg fiainak a helyét ne gőg és demagóg fiai foglalják el".

Jelen volt a Magyar-Hon-Lapról is elérhető Képmás magazin,

s aki akart, a könyvek és folyóiratok mellé dísztárgyakat is vásárolhatott.

 

 

MHL FOTO

vissza Vissza a kezdőlapra