2003. szeptember 02. kedd 21:59

 

Alkotmánymódosítás Romániában

 

A román parlament képviselőháza után a szenátus is megszavazta az alkotmánymódosítást, amely tartalmazza az RMDSZ által kezdeményezett változásokat a felekezeti oktatás állami elismeréséről és az anyanyelvhasználat szentesítéséről a közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban.

 

A végszavazáson a román törvényhozás felső háza 103 támogató szavazat mellett egyetlen ellenszavazattal fogadta el az alaptörvény módosítására vonatkozó törvényjavaslat szövegét.

 

A szavazást megelőzően a szélsőségesen nacionalista Nagy Románia Párt (PRM) szenátorai elhagyták a plenáris ülést, tiltakozásul az ellen, hogy a módosítások révén Romániában az alkotmány szentesíti a kisebbségek jogát anyanyelvük használatára az igazságszolgáltatásban.

 

A végszavazáson az egyetlen ellenszavazatot az a kormánypárti (PSD) George Pruteanu adta le, aki korábban Adrian Paunescuval, párt- és szenátortársával együtt - PRM- és más szenátorok támogatásával - megpróbálta megakadályozni a kisebbségek anyanyelv-használati jogának kiterjesztését.

 

A módosító indítványokra vonatkozó zárószavazás előtt felszólaló Markó Béla szenátor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke rámutatott: a vita során olyan ésszerű kompromisszumok születtek, amelyek teljes mértékben indokolttá teszik az RMDSZ számára Románia alkotmánya módosított változatának megszavazását.

 

Az RMDSZ képviselői és szenátorai által kezdeményezett legjelentősebb változások az új alkotmányszövegben azok az előírások, amelyek a felekezeti iskolákat beemelik az államilag elismert oktatási intézmények sorába, illetőleg kibővítik az anyanyelvhasználat körét a közigazgatásban és az igazságszolgáltatásban.

 

(MTI nyomán)

vissza Vissza a kezdőlapra