2003. augusztus 04. hétfő 23:18

Kommentár nélkül

 

Bársony nem tudja, mit beszél

 

 

Bársony András: az etnikai hovatartozás nem lehet az állampolgárság kritériuma

 

Az etnikai hovatartozás Magyarországon nem lehet az állampolgárság kritériuma, ezt az érvényben lévő 1993-as törvény nem engedélyezi, és az Európai Unió rendelkezései szintén nem ebbe az irányba mutatnak - jelentette ki a Külügyminisztérium politikai államtitkára pénteki budapesti sajtóbeszélgetésen.

"Önmagában nem lehet kizárni azt a lehetőséget, hogy határon túli magyarok adott esetben magyarságuk okán kaphassanak majd magyar állampolgárságot. Ám ez is csak úgy képzelhető el, hogy ez a jogviszony az adott ország valamennyi állampolgára számára hozzáférhető legyen" - közölte Bársony András.

"Vég nélküli procedúrákhoz vezetne, hogy ki milyen etnikumhoz tartozik", ha az etnikai diszkrimináció megengedett lenne - mondta.

Az államtitkár felhívta a figyelmet, hogy a Szerbia-Montenegróban és Ukrajnában a jelenleg érvényes törvények kizárják a kettős állampolgárság lehetőségét, így például a vajdasági magyaroknak le kellene mondaniuk szerb állampolgárságukról ahhoz, hogy magyar útlevelet kaphassanak.

"Meggyőződésem, hogy a mostani kampány a kettős állampolgárság érdekében a helyzet nem ismeretéből, politikai hátsó szándékból fakad" - mondta Bársony András.

A külügyi államtitkár kifejtette: az 1993-ban született, vonatkozó törvény alapján magyar állampolgárságot csak egyéni kérelemre szerezhetnek külföldiek, és további feltételek szükségesek - például állandó magyarországi lakhely, munkavállalási engedély - a letelepedéshez, illetve később az állampolgársághoz. Mint mondta, az állampolgársági szabályok az Európai Unióban is hasonlóak.

Leszögezte: az állampolgárság megszerzésének lehetősége az európai jogfelfogás szerint is egyéni jog, és nem lehet egyetlen döntéssel magyar állampolgárrá tenni a határon túl élő magyarokat.

A vajdasági magyarok kezdeményezésével kapcsolatban Bársony András elmondta, hogy a spanyol példára hivatkoznak, pedig spanyol állampolgárságot kizárólag spanyol állampolgár szülők leszármazottai szerezhetnek; az érvényes magyar rendelkezés ennél liberálisabb, hiszen az is magyar állampolgárrá válik, aki Magyarországon született.

"Magyarország 2001-ben, az Orbán-kormány idején a csatlakozási tárgyalások során nem kért az EU-tól átmeneti időszakot az állampolgárság ügyében, amikor a bel- és igazságügyi fejezetet ideiglenesen lezárta az unióval" - emlékeztetett Bársony András.

Kitért arra, hogy Orbán Viktor 2001-ben maga is "időszerűtlennek" nevezte a kérdést.

Mint elhangzott, amennyiben Magyarországon el akarnak térni az állampolgárságra vonatkozó szabályozás elveitől, és "az etnikai diszkriminációt lehetővé kívánnák tenni", akkor ezt elsősorban az Európai Unióval kellene megtárgyalni.

Bársony András utalt arra: nincs kétsége afelől, hogy az EU miként reagálna egy ilyen magyar kezdeményezésre. Hozzáfűzte, hogy a vonatkozó magyar jogszabály nemcsak az európai jogharmonizáció része, de kétharmados törvény is.

"Nincs Magyarországon politikai akarat arra, hogy olyan törvény szülessen, amely származás szerint diszkriminál, mert az a magyar demokrácia minden emberi és erkölcsi elkötelezettségét megkérdőjelezné" - mondta Bársony András.

Az európai alkotmányos szerződés tervezete szerint az EU polgárai kettős állampolgárok, abban az értelemben, hogy saját országuk mellett az unió állampolgárainak is számítanak.

Kérdésre válaszolva a külügyi államtitkár azt mondta, hogy a kettős állampolgárság kérdésében megoldást fog hozni a határon túli magyarok számára országuk EU-csatlakozása. Szlovákia Magyarországgal együtt jövő májusban válik EU-taggá, Románia hamarosan követheti és a magyar diplomácia - ahogy azt Tóth Tamás külügyi szóvivő korábban az MTI-nek elmondta - szorgalmazni fogja, hogy amennyiben Szerbia-Montenegró megfelel majd a kritériumoknak, mielőbb lekerülhessen az EU vízumkötelezetti listájáról.

(MTI)

 

Orbán Viktor és Lezsák Sándor a kérdésről

 

Orbán Viktor volt kormányfő a múlt héten rendezett Bálványosi Nyári Szabadegyetem fórumán kijelentette: a jelenlegi magyar kormány ellenzi a vajdasági magyarok kettős állampolgárságát, pedig a kettős állampolgárság intézménye az Európai Unióban teljesen jogszerű, a szerb kormány is jelezte, hogy kész tárgyalni.

"Nincs a világon olyan nemzet, olyan ország, amelynek kormánya hasonló helyzetben így cselekedne. Ennél mélyebbre nehéz lenne süllyedni" - mondta a Fidesz - MPSZ elnöke.

Lezsák Sándor, az MDF alelnöke kedden a legfőbb közjogi méltóságoknak küldött levelet, amelyben aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy "a kormány vonakodik megadni" a Szerbia-Montenegró területén élő magyaroknak az állampolgárságot.

"Meggyőződésünk, hogy a kettős állampolgárság erősítené összetartozásunk tudatát, megkönnyítené a délvidéki magyarok életét hazánk uniós csatlakozását követően is" - tartalmazza a levél, amelyet a lakiteleki Európa Szabadegyetem százötven résztvevője nevében fogalmazott meg az MDF alelnöke.

(MTI)

 

A BM szerint az EU nem szab gátat a többes állampolgárság megszerzésének

 

Az Európai Unió csak az uniós állampolgársághoz fűződő jogokat szabályozza, így nem szab gátat a többes állampolgárság megszerzésének - közölte hétfőn Parragi Mária, a Belügyminisztérium (BM) Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalának állampolgársági főosztályvezetője.

Az MTI azt követően kért jogi tájékoztatást a BM szakemberétől, hogy a parlamenti pártok között vita bontakozott ki arról, jogilag lehetséges-e a magyar állampolgárság a vajdasági magyarok számára.

Parragi Mária közlése szerint az állampolgárság szabályozására az Európa Tanács által 1997-ben elfogadott, 2002-től Magyarországon is hatályos európai állampolgársági egyezmény a mérce, amely deklarálja, hogy az állampolgárság jogi köteléket jelent egy természetes személy és az adott állam között.

Szavai szerint az egyezmény hangsúlyozza, hogy a jogi kötelék független az egyén etnikai eredetétől.

A dokumentumban foglaltak szerint az állampolgárság másik jelentős feltétele az, hogy a jogi kapcsolat tényleges legyen.

"Így például az állampolgárságért folyamodónak az adott ország területén kell élnie életvitelszerűen" - tette hozzá a főosztályvezető.

Tájékoztatása szerint Magyarországon 1880-tól jelenik meg a mai értelemben vett állampolgársági forma, és ezzel együtt a kettős állampolgárság lehetősége.

Parragi Mária elmondta: az államok a belső jog eszközeivel szabályozhatják, hogy megengedik-e a kettős vagy többes állampolgárságot.

"Magyarország hagyományosan megengedi a többes állampolgárságot, és a magyar állampolgárság megszerzésének sem feltétele az eredeti állampolgárság megszüntetése" - közölte.

A főosztályvezető közlése szerint egy magyar polgár így ma szankciók és jogkövetkezmények nélkül megszerezheti egy másik ország állampolgárságát.

A kettős állampolgárság megszerzésének lehetőségét több európai ország kizárja, így például Ausztria, a Benelux államok, Szlovákia és Szlovénia. Ezekben az államokban a honosítás feltételei közé tartozik, hogy az igénylő szüntesse meg korábban szerzett állampolgárságát.
(MTI)

 

vissza Vissza a kezdőlapra