2003. szeptember 04. csütörtök 09:44

 

Pártpolitikai harcok és párt belharcok helyett volna fontosabb teendő is.

 

 

A magyar időseknek a legrosszabb az egészségi állapota, a legalacsonyabb komfortfokozatú lakásban ők élnek, kevesüknek van telefonja és autója - derül ki az öt országot összehasonlító vizsgálatból, amelyben szociológusok vizsgálták az 55 év felettieket. A kormánypártok eközben önmagukkal és egymással vannak elfoglalva.


Biczó Henriett a Magyar Hírlapban ismertette annak a felmérésnek az eredményét, amelyben Magyarország Hollandia, Németország, Olaszország és Finnország 55 év feletti lakosait "vizsgálták".


Magyarország 55 év feletti korosztálya a legelégedetlenebb az életútjával, ám a legrosszabb egészségügyi mutatói is az itt élő nyugdíjasoknak vannak.


Míg Finnország legeldugottabb részében is működik a szociális ellátórendszer, mert mínusz 20 fokban is kiszállítják az ebédet minden nap annak az asszonynak, aki mellett száz kilométeres körzetben senki sem lakik, addig Magyarországon igencsak nehézkes a szociális ellátás. A finn idősek a ledolgozott évek után járó nyugdíj mellett kiegészítő nyugdíjat is kapnak, állampolgári jogon. (Ezt a rendszert javasolta itthon az Antall kormány, s az elkészült terveket a Horn időszak söpörte le az asztalról.)


A felmérést hazánkban Pécsett és Jászladányon végezték, mert kitétel volt, hogy minden országnak egy városban, illetve egy faluban is meg kell kérdeznie az érintetteket. A falun élő nők átlagnyugdíja 28 ezer, míg a nagyvárosi férfiaké 66 ezer forint havonta. A falusi idősek több mint fele összkomfort nélküli lakásban él, vécé az udvaron. Az összkomfortos lakások aránya még Pécsett is alacsonyabb volt, a többi városhoz viszonyítva. A németországi felmérésből kiderül, ma már a volt kelet-német területeken is elképzelhetetlen, hogy ilyen körülmények között éljenek a nyugdíjasok.


Mindezek ellenére a magyar idősek kötődnek legjobban otthonukhoz, aminek valószínűleg az a magyarázata, hogy itt a legnagyobb a lakástulajdonosok aránya. A rendszerváltozás után szinte mindenki élt a lehetőséggel, hogy megvásárolja az addig önkormányzati tulajdonban lévő lakást. A helyi szolgáltatásokkal is a magyar nyugdíjasok a legelégedettebbek, ez annak köszönhető, hogy míg Nyugat-Európában az idősek hozzá voltak szokva a szolgáltatás magas színvonalához, addig nálunk az 1990 után bekövetkezett változások még mindig inkább elégedettséggel tölti el a nyugdíjasokat.


A mobiltelefon használat a magyar nyugdíjasok körében nem mérhető, vonalas telefonja is alig 40 százalékuknak van. Ezzel ellentétben még Olaszországban is 98 százalékos a telefon használat, és ugyanennyi nyugdíjasnak van gépkocsija. Ez a magyar idősek egyharmadát érinti, mert sokuknak a nyugdíjba vonulás után abba kell hagynia az autókázást.


A falun élő nyugdíjasoknak szinte fogalmuk sincs arról, hogy mi az a bankkártya, és hogyan kell használni.


A tömegközlekedéssel viszont a vizsgált városok és falvak közül a pécsi idősek voltak a legelégedettebbek, valószínű azért, mert nálunk ingyen utazhatnak.


Csak Magyarországon születtek olyan válaszok, hogyha a nyugdíjasnak meg kell vennie valamilyen gyógyszert, akkor az esetek többségében vagy nem fűt, vagy a hasán spórol. A megkérdezett idősek egyáltalán nem tudnak megtakarítani, ha némi pénzt nagy nehezen félre is tesznek, azt biztosan unokáiknak adják karácsonyi ajándéknak.
Sportolás tekintetében sem állunk valami jól. A magyar nyugdíjasok alig gyalogolnak, hetente csak egy kilométert tesznek meg.


Míg a mediterrán országban a rokonsági kapcsolatok igen erősek, addig nálunk már-már szomszédok között is kialakul olyan szoros kötelék, mint a rokonokkal. A németeknél viszont elképzelhetetlen, hogy a ház elé kirakott kispadon ülve csevegjenek napestig. A magyar nyugdíjasok leginkább tévét néznek vagy rádiót hallgatnak.
Az elmúlt év világossá tette, hogy mindezen gondok, lemaradások felszámolását egyedül a polgári pártoktól várhatja a magyar társadalom. Kérdés, hogy lesz-e türelme kivárni a még hátralévő három évet, s hoz-e és milyen változást az MSZP-ből kihallatszó csatazaj.
 

 

vissza Vissza a kezdőlapra