2003. november 03. hétfő 23:36

 

A Szociális Szakmai Szövetség nyílt levele

 

 

Tovább romlott a szegények helyzete - nyílt levél a törvényhozókhoz, a kormányzathoz és az önkormányzatokhoz

November elején elkezdődik a költségvetés vitája. Sok mindenre nincs elég pénz, s a források elosztását nem javítja, hogy számos lobbi is sikeresen küzdött ki önmaga számára némi többletet. A zajos küzdelemben egy hang nem hallatszott: a szegényeké. Ezért a Szociális Szakmai Szövetség (3Sz) nyílt levelet intézett a törvényhozókhoz, a kormányzathoz és az önkormányzatokhoz.

Magyarországon a legszegényebb kétmillió ember körülbelül 60-70 százaléka hozzájut valamilyen rászorultsághoz kötött segélyhez. Egyharmaduk a minimális társadalmi támogatásból is kiesik, mert nincs információjuk, mert szégyellnek kérni, mert kérésüket az önkormányzatok elutasítják. Az ő életük pókfonálon lóg. Sajnos azok sincsenek sokkal jobb helyzetben, akik megkapják a törvény által jogosnak tekintett ellátásokat, mert a juttatások színvonala mélyen a megélhetési minimumok alatt van.

A 3Sz körkérdéssel fordult a családsegítő és gyermekjóléti szolgálatban dolgozókhoz, hogy megismerje benyomásaikat klienseik helyzetéről. A beérkező 600 válasz szerint az utóbbi három évben a szegények 5-10 százalékának helyzete javult, mintegy 40 százalékuk helyzete változatlan, és a szegények több mint felének tovább romlott a helyzete.

A rossz helyzet alapokai - tanulatlanság, munkanélküliség, alacsony minimális bérek, depressziós települések és régiók külön nehézségei, emelkedő költségek miatt fenntarthatatlan lakás - ismertek. A romlásnak olyan újabb okai is vannak, mint a fekete és a szürke gazdaságban erősödő szemérmetlen kizsákmányolás és kiszolgáltatottság, a társadalombiztosítási jogosultságok elvesztése, az uzsorakamatra kölcsönt adók, akik a családokat végletesen kizsigerelik, a téli fázás-éhezés miatti egészségromlás, a korábbi anyagi és lelki tartalékok felélése.

A 2004. évi költségvetésből semmilyen közvetlen erőfeszítés nem látszik a súlyos helyzetek enyhítésére, sem pedig a várható tömeges új problémák megelőzésére. Ezért a Szociális Szakmai Szövetség a szegényedők és kirekesztettek nevében kéri a törvényhozókat, a kormányzatot és az önkormányzatokat, hogy már a 2004. évi költségvetésükben biztosítsanak forrásokat a szociális jövedelmek érzékelhető emeléséhez, és dolgozzanak ki eljárási és garanciális szabályokat arra, hogy a szükséges összegek hatékonyan enyhítsék a drámai, vagy azzá váló helyzeteket.

 

Országos Sajtószolgálat

vissza Vissza a kezdőlapra