2003. november 03. hétfő 12:56

 

Kétszeres gyorsasággal növekedtek az energiaárak

 

12 havi összehasonlításban legkevésbé a fogyasztási termékek árai emelkedtek (3,1%), a legnagyobb áremelkedés pedig az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban (6,9%), ezen belül is az energiatermelő ágazatokban (10,5%) volt.

 

A belföldi értékesítések 12 havi árváltozásában a legmagasabb érték továbbra is az energiaágazatot jellemzi: az éves árnövekedés, az augusztusi energiaár-emelést követően kialakult mértékkel megegyező, azaz 14,7%. A fogyasztási cikkeket előállító ágazatok is emelték az áraikat.

2003 szeptemberében az ipari termelői árak 0,5%-kal mérséklődtek az előző hónaphoz képest – közli a KSH legfrissebb jelentése. Az árcsökkenés a belföldi értékesítési árak 0,4%-os növekedésének és a forintban mért exportértékesítési árak 1,2%-os esésének eredőjeként következett be. Utóbbiak alakulására elsősorban –hasonlóan az április-május hónapokban lezajlott folyamathoz – ez alkalommal is a forint árfolyamváltozása hatott. 2002 szeptemberéhez képest 12 hónap alatt az ipari termelőiár-színvonal 3,2%-kal lett magasabb, ezen belül a belföldi értékesítéseknél 5,4%-os, az exportnál 1,4%- os áremelkedés volt. Az év első 9 hónapjában az egy évvel korábbihoz viszonyítva az árnövekedés 1,5%-ot ért el, a belföldi értékesítési árak 4,3%-os emelkedése és az exportárak 0,8%-os csökkenése mellett.

Az energiaágazatban a legnagyobb az árnövekedés

 

A belföldi értékesítési árak augusztushoz viszonyított szeptemberi áralakulását a feldolgozóipari ágazatok ármozgása határozta meg. A legnagyobb árnövekedést a vegyi anyag és termék gyártása, valamint az élelmiszer, ital, dohány gyártása ágazatokban mérték (1,7 illetve 1,2%). Közel 2%-kal mérséklődtek az árak a kőolaj-feldolgozásban, néhány ágazatban pedig az árak stagnálását volt megfigyelhető (fafeldolgozás, villamosgép- és műszer-, papírgyártás, valamint fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása). A többi ágazat egyhavi ármozgása szűk intervallumban (0,2–0,8%) maradt.

A belföldi értékesítések 12 havi árváltozásában a legmagasabb érték továbbra is az energiaágazatot jellemzi: az éves árnövekedés itt az augusztusi energiaár-emelést követően kialakult mértékkel megegyező, azaz 14,7%.

A feldolgozóipari ágazatok átlagos árváltozása 3,1% volt, ezt meghaladóan nőttek a belföldi értékesítés termelői árai a vegyi anyag, termék gyártásában (5,2%), valamint a bőrtermék, lábbeli gyártása, az élelmiszerek, ital, dohány gyártása, az építőipari anyagokat reprezentáló nemfém ásványi termékek gyártása, a fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása, továbbá a villamosgép- és műszergyártás ágazatokban, ahol 3-4% körüli árnövekedés realizálódott az előző év szeptemberéhez képest. A többi feldolgozóipari ágazatban az áremelkedés 0,1-2,9% közötti volt.

 

A fogyasztási cikkeket előállító ágazatok is emelték az áraikat

 

Az év első 9 hónapjában a belföldi értékesítések árszínvonala 4,3%-kal volt magasabb az előző év hasonló időszakában. Ezen belül kétszer ilyen gyorsan növekedtek a villamos energia-, gáz-, gőz-, vízellátás árai (8,8%), míg a bányászatban 2,3%, a feldolgozóipari ágazatokban pedig átlagosan 3,2% volt az áremelkedés.

A forintban mért exportértékesítési árak szeptemberben – 3 havi folyamatos emelkedést követően – az előző hónaphoz viszonyítva mérséklődtek. 100% feletti árindex csupán két ágazatban alakult ki: a vegyianyag- és - termékexportban 1,5%, az élelmiszer-, ital-, dohánykivitelben 0,9% árnövekedés volt. Nem változtak a forintban számba vett kiviteli árak a bőrtermék-, lábbeliexport esetében, a többi ágazatnál az előző havinál alacsonyabb értékesítési árakat regisztráltak (97,7–99,7%).

A legnagyobb áresés a kőolaj-feldolgozási termékeket érintette. A 12 havi árnövekedés szeptemberben is a bőrtermék-, lábbeliexportban volt a legmagasabb (9,2%). 5-6% közötti éves áremelés érvényesült a fafeldolgozási, az élelmiszer-ipari, valamint bútoripari termékek exportjában. Az export szempontjából meghatározó gépipari ágazatok 99,1–104,1 közötti árindexei átlagosan mindössze 0,4%-os éves árnövekedést jeleznek.

Az év első 9 hónapjában az exportértékesítési árak forintban kifejezve 0,8%-kal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban. Az ágazati árindexek két szélső értéke 96,4 és 110,8 volt, előbbi a villamosgép- és műszerkivitel, utóbbi a kőolajtermékek exportárának alakulását mutatja.

Az ipar belföldi értékesítése rendeltetés szerinti főcsoportjait szeptemberben 0,2–0,7 közötti havi árnövekedés jellemezte. Legerőteljesebben a fogyasztási cikkeket előállító ágazatok emelték áraikat. A beruházási javakat gyártó ágazatokban 0,4%-os árnövekedés érvényesült. Az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban átlagosan 0,2%-os árnövekedés volt, miközben az energiatermelő ágazatokban 0,5%-kal mérséklődtek, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban pedig 0,9%-kal növekedtek az árak.

12 havi összehasonlításban legkevésbé a fogyasztási termékek árai emelkedtek (3,1%), a legnagyobb áremelkedés pedig az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban (6,9%), ezen belül is az energiatermelő ágazatokban (10,5%) volt. Az év első 9 hónapjának árváltozását az előző év azonos időszakához viszonyítva az áremelkedés nagyságát tekintve a sorrend némileg változott, legkevésbé a beruházási javak árai (2,2%), legerőteljesebben az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatok árai, elsősorban az energiaárak (8%) nőttek.

Forrás:gondola.hu

vissza Vissza a kezdőlapra