2003. december 04. csütörtök 21:53

 

A Fidesz oktatási kabinetjének közleménye

 

 

Burány Sándor, Magyar Bálint és Csepeli György mai sajtótájékoztatója bátran viselhette volna "A vesztesek magyarázkodása" címet. A kormány most nyilvánosság elé álló tagjai folytatták azt a kormányzati gyakorlatot, amely részigazságok hangoztatásával próbálja elterelni a figyelmet a valóságról. A második évében járó kormány erejét nyilvánvalóan meghaladja az újabb és újabb ígéretek kiötlése és folyamatos ismételgetése, mindeközben a kormányprogram megvalósítása egyre nagyobb késedelmet szenved.

Az oktatás és kutatás-fejlesztés területét az idei és a következő évi költségvetés egymást erősítve hozza elviselhetetlen helyzetbe. Az oktatás eleve a 2004. évi költségvetési tervezés egyik veszteseként indult, s ezt a pozícióját még sikerült erősítenie is. Az eredeti törvényjavaslathoz képest - a költségvetési vita alatt látványosan hallgató - Magyar Bálint tárcájától mintegy 20 milliárd forintot vettek el - a kormány támogatásával - a szocialista és szabad demokrata képviselők.

Nem állít valótlant Magyar Bálint, valóban emelkedik jövőre a minőségi bérpótlék és az osztályfőnöki pótlék, arról azonban hallgat, hogy ez az emelés összességében még fél százalékkal sem növeli a pedagógusok éves keresetét. Az igazság, amelyről a tárca vezetőjének szólni kellett volna, hogy második éve nem nő egyetlen fillérrel sem a felsőoktatási oktatók és a pedagógusok alapilletménye, ugyanakkor jelentős létszámleépítés várható. Magyar Bálint nagyvonalúan hallgatott arról is, hogy a kialakult helyzet miatt sztrájkra készülnek a pedagógusok és a professzorok egyaránt.

Nem állít valótlant Magyar Bálint akkor sem, amikor a normatív támogatás növeléséről beszél, azonban ismét elhallgatja az igazságot. Azt, hogy az idei év után 2004-ben is közel 100 milliárd forint hiányzik majd az önkormányzatoknál csak a bérek kifizetéséhez, s emiatt jövőre is folytatódik majd az idei évben már drámai méreteket öltött óvoda- és iskolabezárási hullám. Így 2004 szeptemberében ismét tízezrével kényszerülnek majd a diákok és szüleik arra, hogy új óvodát, iskolát keressenek maguknak.

Jövőre a 2003. évre tervezetnél mintegy kétmilliárd forinttal kevesebb jut a felsőoktatási intézményeknek is. Az elvonások miatt leállnak a felsőoktatási beruházások, a 10 000 kollégiumi férőhelynek töredéke sem valósulhat meg a kormányzati ciklus végéig. Jellemzően átgondolatlan rögtönzéssel a miniszter erre válaszként évtizedekre előre eladósítaná az egyetemeket és főiskolákat, kockáztatva ezzel nem csak jelenüket, de jövőjüket is. Fidesz - Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőcsoport oktatási kabinet
 

Országos Sajtószolgálat

vissza Vissza a kezdőlapra