2003. december 03. szerda 16:38

 

Folytatódik a forint "különszáma"

 

Magyarország a pénzügyi krízis határán tántorog. A kormány képtelen volt kincstárjegyeket értékesíteni. A spekulánsokon kívül a magyar gazdaság fejlődésében bízó alapok egy része is eladta magyar állampapírjait. A Financial Times szerkesztői cikke szerint Magyarország mindezért csak gazdaságának irányítóit okolhatja. Ahelyett, hogy minden erejükkel az államháztartási hiány csökkentésére törtek volna, rövid távú intézkedéssel próbálták a forint helyzetét stabilizálni - katasztrofális eredménnyel.

 

A magyar kormánykötvények legutóbbi tömeges eladásában az utóbbi időben először vettek részt a térségi konvergenciára játszó befektetési alapok. Ezek az alapok a magyar gazdaság uniósnál gyorsabb növekedésében bízva fektették pénzüket magyar államkötvénybe. Bank of America december 3-án kiadott országjelentése szerint a november eleji 2300 milliárd forintról a hónap 27-ére 2184 milliárd forintra csökkent a külföldi befektetők által birtokolt magyar államkötvények értéke. A valószínű ok: a térségben továbbra is Magyarországon a legmagasabb az árfolyamkockázat. A bizalom cafatokra tépődött - írja a Financial Times.

A térség kormányai két malomkő között őrlődnek. Az eurót mihamarabb bevezetni kívánó tagjelölteknek egyrészt drasztikusan csökkenteniük kellene költségvetésük hiányát, másrészt többletforrásra van szükségük az uniós támogatások fogadása érdekében. Ezért a Financial Times szerkesztői Lengyelországnak, Szlovákiának és Magyarországnak a cseh példa követését ajánlják: Csehország ugyanis csak 2009-2010-ra teszi az euró bevezetését.

 

Ezzel szemben az SZDSZ nem lát okot az aggodalomra: A forint árfolyamingadozását az elmúlt egy év logikátlan lépései váltották ki, de a gazdaság állapota nem indokol semmiféle pánikreakciót - jelentette ki kedden Kuncze Gábor a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke, Csillag István gazdasági miniszterrel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A gazdasági miniszter szerint a jelenlegi kamatszint nem lehet tartós, és a forint visszatérhet a kormány és a jegybank által közösen meghatározott árfolyamsávba. A valutavásárlók viszont nem a csillagos Kuncze szavaira figyelnek, s így szerda délután fél négykor egy euró 274,55/275,05 forint között cserélt gazdát. A forint már 2,68 százalékon állt az intervenciós sáv erős oldalán.

A kormánypárti pánikra jellemző, hogy a szerdai Magyar Hírlap már Szász Károlyt ajánlotta Járaiért, természetesnek véve, hogy László Csaba veszi a kalapját. Ám minden ilyen csere-bere csak felszínes dolog. Tüneti kezelés. Megoldást csak az jelent, ha a baloldal távozik a hatalomból.

 

Hivatkozások:

 

vissza Vissza a kezdőlapra