2003. november 03. hétfő 23:20

 

A XXI. században a gazdaság jobban igényli a tudósok munkáját

 

A XXI. században sokkal inkább igényli a gazdaság az innovációt, a tudósok munkáját, mint eddig valaha - mondta Vizi E. Szilveszter a magyar tudomány emlékművének avatásakor hétfőn Budapesten.

 

 A Magyar Tudományos Akadémia elnökének Vizi E. Szilveszternek a szavai szerint a Kő Pál Kossuth-díjas szobrászművész által készített emlékmű nemcsak tisztelgés a múlt előtt, hanem egyben a jövő építését is mutatja. Kő Pál alkotása szimbolizálja dicsőséges múltunkat, jelenünket, de elsősorban irányt mutat, hogy a jövőben mit és hogyan kell csinálnunk. Az anyagi tőke oda megy, ahol a szellemi tőke is van - mondta.
 

Olyan magyar tudósok előtt tiszteleg az emlékmű, akik sokat tettek a világ örökségéért - jegyezte meg Vizi E. Szilveszter a magyar tudomány napján leleplezett emlékműnél kitérve arra, hogy két évvel ezelőtt a Nature című tudományos lap úgy fogalmazott: "a 20. századot Budapesten csinálták".

"Iskolarendszerünk, felsőoktatásunk, tudós képzésünk, egyetemeink ontották a kiválóbbnál kiválóbb tudósokat, kutatókat, akik nem tudtak itthon megfelelő támogatást kapni, s különböző okok miatt el kellett hagyni hazájukat, s a világban terjesztették jó hírünket, terjesztették azt büszkén, hogy ők magyarok maradtak." -mondta az MTA elnöke.

Vizi E Szilveszter utalt arra is, hogy a magyar tudomány emlékművének két mecénása volt Demján Sándor és Munk Péter személyében. "Akkor, amikor a modern mecenatúra megjelenik, és a kutatás-fejlesztésre szánt pénzt megpróbálja növelni, tulajdonképpen egy bizonyos fokig önös érdekeket is képvisel" - mondta az akadémiai elnök.

A magyar tudomány napján leleplezett alkotás - amelyet a Váci út 1-3. szám alatt, a Nyugati tér szomszédságában állítottak fel - süttői mészkőből készült, 10 méter hosszú, 4 méter széles, 3,5 méter magas.

Kő Pál művén, amelyet a szobrász - az alkotás formájára utalva - a magyar tudomány hajójának nevezett el, 300 tudós neve olvasható, köztük Nobel-díjas kutatók neve, úgy mint Szent-Györgyi Albert, Békésy György, Wigner Jenő, Bárány Róbert, Gábor Dénes, Harsányi János, Lénárd Fülöp és Hevesy György, valamint a közelmúltban elhunyt világhírű atomtudósé, Teller Edéé. A magyar tudomány emlékművén olvasható még például Korányi Sándor, Babits Mihály, Szilárd Leó, Bay Zoltán, Erdős Pál, Hőgyes Endre, Neumann János, Bartók Béla, Márai Sándor neve is.

A Kossuth-díjas szobrász 1999-től, négy éven át készítette köztéri szoboralkotását. A műalkotásra felvésett tudósok neve az MTA tagjainak "ajánlásával", megkérdezésével került fel a szoborra - mondta el Vizi E. Szilveszter  megjegyezve, hogy egy ilyen névsor soha nem lehet teljes, s reményei szerint bővülni fog.

Az MTA elnöke biztos abban, hogy sokan megállnak majd a műalkotás mellett, mert szavai szerint "mindenkit érdekel az, hogy mire lehet büszke". A magyarság ha valamire büszke lehet, az a magyar kultúra és tudomány, s Kő Pál alkotása arra emlékeztet, hogy "mi magyarok milyen gazdagok voltunk, s remélhetőleg vagyunk és leszünk is".

 

MTI alapján

vissza Vissza a kezdőlapra