2003. október 13. hétfő 23:33

 

"Úgy tűnik, stopot kapott a jóléti rendszerváltás"

 

A pedagógusok érdekképviseletei bírálják a költségvetés tervezetét

 

Oktatási szakszervezetek bírálták a jövő évi költségvetés tervezetének köz- és felsőoktatásra vonatkozó tételeit. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke, Kerpen Gábor akciót helyezett kilátásba, ha nem módosulnak a jövő évi központi költségvetés tervezetének oktatást érintő egyes tételei. Részleteket nem árult el egy esetleges akcióról, mint elmondta, erről "idő előtti lenne" beszélni.

 

A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) és a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnökei kifejtették: elsősorban a tárgyalások hívei, de ha ezek nem vezetnek eredményre, nem zárták ki a tiltakozó megmozdulások szervezését sem.

 

A PSZ és a PDSZ egyaránt attól tart, hogy mivel a jövő évi költségvetési tervezet szerint a közoktatási normatívák többsége nem emelkedik, nehéz helyzetbe kerülhetnek a fenntartók. Úgy vélték, újabb intézményeket vonhatnak össze, zárhatnak be.

 

Kerpen Gábor, PDSZ elnök elmondása szerint a költségvetés jelenlegi tervezete "legalább öt-hat százalékos reálérték-csökkenést jelent" az oktatási intézmények fenntartóinak.

 

Varga László, a PSZ elnöke kifejtette: noha az oktatás "globális költségvetése" mintegy 5 százalékkal bővül, ez nem éri el az infláció tervezett 5,5-6 százalékos mértékét.

 

Az érdekvédő bírálta, hogy a 2004. évi büdzsé tervezetében a bértábla befagyasztása szerepel, amelynek következtében a 2002. szeptemberi keresetpozíciókat két egymást követő év halmozódó inflációs hatása is rontja.

 

Kis Papp László, az FDSZ elnöke szerint az általánosságban megfogalmazott 6 százalékos béremelés csak létszámleépítéssel valósítható meg, az egyetemek, főiskolák semmiféle tartalékkal nem rendelkeznek. Közölte: az inflációval megegyező béremelés 2,2 milliárd forintot igényelne a büdzséből.

 

Árok Antal, a PSZ alelnöke kifejtette, ha a normatívák nem emelkednek, jelentős működési zavarok várhatóak a közoktatásban, és folytatódhatnak az átszervezések, iskolabezárások. Számításaik szerint a közoktatási normatívák emelése 25-28 milliárd forintos többletet jelentene a büdzsében.
 

Kerpen Gábor elmondta: amennyiben a kormánnyal folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre, akciót kezdeményeznek az oktatás és az abban dolgozók helyzetének javításáért. A szervezet elnöke többek között azt kifogásolta, hogy a normatívák nem őrzik meg reálértéküket, a pedagógusok reálbéremelése nem teljesül, illetve a költségvetés tervezete háromszor annyit szán az elbocsátásokra, mint 2003-ban.

 

***

 

Az Oktatási Minsztérium szerint viszont a jövő év a minőségi és teljesítményalapú bérfejlesztés éve lesz, így 2004-ben azok a pótlékok növekednek, amelyekhez többletteljesítmény köthető. A következő évben legalább két és félszeresére, az eddigi 2000-2500 forintról 5-6000 forintra emelkedik az osztályfőnöki pótlék összege - olvasható a tárca közleményében. "A szakszervezetek kormánygaranciát kérnek, ennél azonban sokkal erősebb eszközzel, törvényi szabályozással garantálja a kormány a fenti növekedéseket" - hangsúlyozza a minisztérium.

 

MTI alapján

vissza Vissza a kezdőlapra