Megjelent: 2008.12.10. 19:11:23

Ismét a PSZÁF

A demokrácia vége...

A kimondhatatlan nevű PSZÁF békésen meghúzódna a sarokban, s a pénzügyi világon kívül a kutya sem tudná, eszik-e vagy isszák.
A pénzügyminiszter persze tudta, amit tudott, s már tavaly nyáron javasolta az elnöknek: távozzék. Szász Károly azonban komolyan vette a demokráciát és ezért nem vette komolyan a pénzügyminisztert. Maradt. Sőt, nemcsak maradt, hanem dolgozott is. Így azután kirobbant a K & H botrány, a megelőző ütlegeléssel és a Szász betegágyához rohanó miniszterelnökkel.
Ez már eleve gyanús volt: valami porhintést, hamisságot lehetett kiérezni belőle.
Ám Medgyessy nem az az ember, aki lenyelné a békát. Ha nem megy magától, ha nem ijed meg a veréstől, akkor majd új törvényt hozunk.

Miért e nagy igyekezet? Semmi más indokot nem látunk, mint azt, hogy a baloldal nem tűri, hogy kisded játékaiba valaki beleavatkozzon. Zavartalan sikkasztás, pénzmosás kell. Bármi áron.

Az átalakítás mellett eddig felhozott indokok nevetségesek. A PSZÁF maga világossá tette a helyzetét: nemzetközileg ismert, sőt elismert szervezet.

Ám ma sajnos olyan emberek kezében van a hatalom, akik annak csak egy formáját, a korlátlan hatalmat ismerik. Hiszen ezt gyakorolták - egyre magasabb beosztásban - fiatal koruktól fogva. A demokrácia pedig hatalmi egyensúlyokat képez és gátat szab minden túlhatalomnak. A PSZÁF felszámolással felérő átalakítása ezért mindegyikünknek kárára van, a kormány mindent ellenőrző szerepe nő, a demokratikus kontrol csökken.

Ez nagy baj, de lesz még más súlyos következmény is. Az egyik uniós tagállam budapesti nagykövete elmondta, hogy ha a kormány törvényváltoztatással teremt új helyzetet a PSZÁF vezetésében, annak súlyos következményei lesznek, politikailag is de főleg gazdaságilag. Ez a beszélgetés a múlt héten volt. Azóta a törvényt beterjesztették, de a káros következmény sem maradt el: megszólalt az Európai Bizottság. A kiszivárgott hírek szerint Frits Bolkestein, a témában illetékes biztos hivatalos állásfoglalás kiadásán gondolkodik. Minderről nem a "kárörvendő" ellenzéki sajtó, hanem egy gazdasági internetes lap, a portfolio.hu tudósít.

Közben az ember esze megáll. Mialatt ugyanis a PSZÁF köztörvényes bűnügyet tárt fel, amelybe valami formában a vezető kormánypártok is belekeveredtek, a kormány hajszát indít a szervezet ellen. Ez egyrészt gyöngíti magát a szervezetet, kevésbé képes ellátni a feladatát, másrészt minden kívülálló számára világos üzenet: a kormány maga is érintett. Ez lehet, hogy csak látszat. De a politikában a látszatnak is valóságértéke van.

Szelle György

vissza Vissza a kezdőlapra