2003. október 10. péntek 23:15

 

Medgyessy milliárdos tévedése

 

Magyarország európai uniós csatlakozását követően mintegy 18 milliárd forintnyi többlettámogatás érkezhet hazánkba, ám ehhez az szükséges, hogy a kormány megismerkedjen a költségvetés készítésének rendjével és megfelelően kiépítse illetve működtesse a pályázatok lebonyolítására és a pénzek fogadására alkalmas intézményrendszert - jelentette ki Surján László országgyűlési képviselő pénteken tartott sajtótájékoztatóján.

 

Surján László emlékeztetett arra, hogy javaslatára az Európai Néppárt olyan indítványt nyújtott be, amelynek értelmében a csatlakozó országok az eddig preferált 5 milliárd eurós összeg helyett 6 milliárdhoz juthatnának hozzá. - Miután a Európa Parlament pénzügyi bizottsága már elfogadta, meg van rá minden remény, hogy azt az Európai Parlament október vége felé el is fogadja. Az elfogadott javaslat a miniszterek tanácsa elé kerül, és ekkor lesz szükség az ott aktív megfigyelőként jelen lévő kormánytagok tájékozottságára, odafigyelésére.

 

"Kérjük a kormányt, hogy vegyenek részt a tanács ülésén, érveljenek, és próbálják elérni, hogy a tanács döntése pozitív legyen" - fogalmazott Surján László.

Közölte, hogy a többlettámogatást elsősorban a regionális fejlesztési, illetve a kohéziós alapból kérték, ezen kívül a kis- és középvállalkozások, a kábítószer elleni harc, a népesedés, a közegészségügy és a kutatás terén tervezett fejlesztésekre nyújtották be a támogatási kérelmet.

A kormány nem elég tájékozott a kérdésben, nem ismeri az unió költségvetési rendjét; a tanácsban megfigyelőként jelen lévő magyar kormánytagok nem tarják a kapcsolatot az EP-ben hasonló szerepet betöltő magyar képviselőkkel, "nem adják át a minket érintő információkat, nem figyelmeztetnek az ott hozott, az ország számára esetleg hátrányos döntésekre" - kifogásolta Surján László.

 "Az általános tájékozatlanság kiderült például a kormányfő csütörtöki nyilatkozatából is", mely szerint az ország 1,1 milliárd euró költségvetési támogatásra számíthat az Unió kohéziós alapjából.  Az unió költségvetésének tervezetéből ugyanis világosan kiderül, az elkövetkezendő pénzügyi évben a kohéziós alapok teljes összege 2, 6 milliárd euró, melyből a csatlakozó tíz országnak mindössze 56 millió euró jut.

 

Surján László a nyilatkozattal kapcsolatban hétfőn írásbeli kérdést intéz a kormányfőhöz, azt tudakolva, milyen információs bázisból dolgozott s mi alapján vonta le következtetését.

 

A politikus nem érti azt sem, hogy a magyar kormány, amely megfigyelői minőségben vesz részt az Európai Tanács munkájában, miért nem tett semmit a tanács bennünket hátrányosan érintő döntései ellen. A politikus ezt annak kapcsán mondta, hogy az ET a bizottság által javasoltnál kisebb összegeket terjesztett be a parlament elé.

 

Surján László Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnökének illetve Michel Barnier, az EB regionális politikájáért felelős biztosának véleményét idézve rámutatott: a magyar kormány az uniós pénzek befogadására és a pályázatok lebonyolítására alkalmas intézményrendszer kiépítése érdekében sem tett meg eddig mindent.

 

A képviselő az elmondottak alapján úgy látja: a kormány nincs tisztában az uniós költségvetés elfogadásának folyamatával, sem annak részleteit nem ismeri. - Így sem szakmai, sem politikai segítséget nem tud nyújtani a magyar érdekek unión belüli érvényesítéséhez.

 

MTI alapján

A sajtótájékoztató többi része egy power point bemutatóról leolvasható. (A bemutatón az egér révén lehet végighaladni)

 

vissza Vissza a kezdőlapra