2004. március 11. csütörtök 22:43

 

Nagy Szent Gergely Jubileumi Éve

 

1400 éve hunyt el Nagy Szent Gergely pápa, az ókeresztény egyház egyik legkiemelkedőbb személyisége. Ezen ünnepi alkalomból Nagy Szent Gergely jubileumi év megszervezését vállalta magára a Gregorián Társaság, valamint a Magyar Liturgikus és Egyházzenei Intézet (MALEZI).

 

A jubileumi év nyitányaként 2004. március 13-án 16 órakor ünnepi szentmisét mutat be Dr. Ladocsi Gápár püspök a Mátyás-templomban. A változó részek dallamai a Béres György vezette Schola Gregoriana Budapestinensis és az Ifj. Sapszon Ferenc által vezetett Cantate Vegyeskar előadásában hallhatók.

A szentmisét megelőzően 11 órakor nyitja meg kapuit az éremverő, a jelvénykészítő és a kódexíró műhely a Magyar Kultúra Alapítvány székházában. 12.30-kor kezdődik a szkólák bemutatója a Mátyás-templomban, melyre 20 együttes érkezik az ország minden pontjáról.

2004. március 27-én, szombaton a MALEZI székházában (VI., Budapest Városligeti fasor 42.) változatos témákat felölelő, neves előadókat felvonultató szimpóziumot szerveznek nagy Szent Gergely életéről és művéről, valamint a nevéhez fűződő népszokásokról.

Már az előkészületi év folyamán jeles európai és hazai zeneszerzők vállalkoztak arra, hogy egy-egy gregorián dallam felhasználásával a liturgiába beilleszthető darabokat komponáljanak. A nyolc ősbemutatóra a jubileumi év folyamán kerül sor. (Az első 2004. március 31-én 20 órakor lesz a Mátyás-templomban: Petr Eben: Mise)

 

****

 

Nagy Szent Gergely pápa római szenátori családban született. Egy évig Róma prefektusa volt, majd visszavonult, és Szent Benedek regulája szerint élt. II. Pelagius pápa felkérésére konstantinápolyi követ lett (579-85). A pápa halála után a római nép őt választotta pápává (590. szeptember 3.). Gergely a pápaságot az Egyház szolgálatának tekintette, így nevezte magát: ,,Isten szolgáinak szolgája''. 604. március 12-én halt meg. VIII. Bonifác negyedikként a nagy nyugati egyházatyák közé sorolta Szent Ambrus, Szent Jeromos és Szent Ágoston mellé.

Számos tevékenysége közt jelentős a liturgia és a liturgikus ének területén végzett munkássága. A Sacramentarium Gregorianum a pápai misék könyörgéseit és imádságait tartalmazza. 595-ben az õ rendeletére rendszerezték a mise antifónáit (énekeit). A hagyomány õt nevezi a Cantus Gregorianus szerzőjének.


Nagy Szent Gergely az iskolák patrónusa, nevéhez számos népszokás fűződik, így például a gergelyjárás.

A programokról bővebb felvilágosítást a Magyar Liturgikus és Egyházzenei Intézetben adnak (Tel.: 479 2030).
 

(forrás: MKPK Sajtóiroda)

vissza Vissza a kezdőlapra