2004. január 23. péntek 22:41

 

A Medgyessy-kormány az EU-t is félrevezette

 

A kormány félrevezette az embereket, mert számára már nyáron világos volt, hogy azok a számok, amelyekkel az adó- és költségvetési törvények vitájában dolgozott, nem tarhatók - mondta Domokos László pénteki sajtótájékoztatóján, Budapesten. Surján László az Európai Bizottság Magyarországról készített lesújtó jelentéséről szólt.

 

"A kormány nem csak hogy megbukott a költségvetés tárgyalása és végrehajtása kapcsán, hanem be is ismerte azt, hogy félrevezette az embereket, átverte (...) az Európai Uniót, és ezt ráadásul tudatosan tette" - jelentette ki a költségvetési bizottság fideszes alelnöke.

A politikus idézte Kovács Lászlót múlt hét szerdai szavait, amelyek szerint már 2003 nyarán el kellett volna mondani az embereknek, hogy a jóléti rendszerváltást vissza kell fogni. Ez azt mutatja, "hogy nemcsak egyszerű tévedésekről, hibákról, hanem tudatos, nagyon végiggondolt félrevezetésről, (...) átverésről van szó" - szögezte le Domokos László.

A gazdaság állapota fontos jelzés az Európai Uniónak, mivel annak alapján derülhet ki, lesz-e olyan helyzetben az ország, hogy éljen a csatlakozás lehetőségeivel - mondta Domokos László. A kormány viszont 3,5%-os GDP-növekedést, 5%-os fizetési mérleg hiányt, valamint 4,8%-os államháztartási hiányt jelzett az Európai Unió felé 2003 nyarán. A valós számok ezzel szemben a következők: kisebb (2,8%-os) növekedés, nagyobb fizetési mérleghiány (5,9%) és magasabb államháztartási hiány (5,6%).

Hanyatlás, korrupció, az EU-pénzek fogadására alkalmatlan intézményrendszer

Surján László közölte: a csatlakozó államok felkészüléséről szóló, a sajtóban csütörtökön megjelent európai bizottsági jelentésben is szerepel, hogy a régió legstabilabb gazdaságaihoz tartozó magyar 2003-ban hanyatlani kezdett. A híresztelésekkel szemben ezt a jelentést nem a Külügyi Bizottság néppárti elnöke, Elmar Brok állította össze, hanem a politikamentes Európai Bizottság, melynek a szocialisták által jelölt Romano Prodi a vezetője.

A politikus más csatlakozó országokra vonatkozó adatok ismertetésével bemutatta, hogy a jelentés megállapításait Magyarország gazdasági környezetének vizsgálata - a költségvetés és a fizetési mérleg hiányának mértéke - indokolta.

Az Európai Unió költségvetési bizottságának fideszes megfigyelő tagja közölte: a jelentés kifogásolta a magyarországi korrupciót, valamint azt, hogy az európai uniós támogatások fogadására képes intézményrendszer még nem épült ki.

MTI - fidesz.hu

vissza Vissza a kezdőlapra