2004. június 03. csütörtök 23:47

Miért az Európai Néppárt?

 

Érvek az EP-választásokhoz

 

Bővítés: Földrészünk újraegyesítése

Az EU bővítése
2004. május 1-jén Lengyelország, Magyarország, a Cseh Köztársaság, Szlovénia, Szlovákia, Észtország, Lettország, Litvánia, Ciprus és Málta csatlakozott az Európai Unióhoz. A berlini fal leomlása óta ez a bővítési kör az ENP-ED Képviselőcsoportja számára elsődleges politikai célt jelentett.

Történelmi és politikai cél
Ez a történelmi bővítés újraegyesíti az európai földrészt, ismét közelebb hozza egymáshoz az európai népeket, és békében, szabadságban, demokráciában és jólétben egyesíti őket.

Szigorú követelmények
A csatlakozás előtt az új tagállamoknak be kellett bizonyítaniuk, hogy rendelkeznek a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok és kisebbségek tiszteletben tartásának biztosításához szükséges stabil intézményekkel, valamint működő piacgazdasággal. Át kellett venniük a teljes közösségi jogot is. Az ENP-ED Képviselőcsoportja megbizonyosodott arról, hogy az új tagállamok teljesítették ezeket az előfeltételeket, és büszkék vagyunk az ennek érdekében az elmúlt években végrehajtott jelentős reformjaikra.

Az ENP-ED sikere
Képviselőcsoportunk határozta meg a bővítési folyamat menetrendjét: a korai belépési időpontot támogattuk, hogy a 10 új tagállam részt vehessen a 2004. évi európai parlamenti választásokon.

Biztos siker
Ez a bővítés minden EU-tagállam és polgár előnyére válik. A csatlakozó országok iránymutatást és pénzügyi támogatást kaptak tőlünk. A kritikus területeken, mint a személyek szabad mozgása, átmeneti időszakokat állapítottunk meg az EU-jogszabályok kellő időben történő, zökkenőmentes alkalmazása érdekében. Arról is gondoskodtunk, hogy védelmi záradékok kerüljenek a szerződésekbe arra az esetre, ha az új tagállamok nem tartják be a vállalt kötelezettségeket; így csökkentettük az egységes piac működésképtelenségének kockázatát.

Négy jó érv a bővítés mellett
 

  1. Földrészünk a jogállamiságon alapuló demokrácia térsége lesz. Közös értékeink megerősödnek.

  2. A jólét és a növekedés könnyebben biztosítható a kibővített európai piacon. Az új tagállamok gazdaságai gyorsan növekednek és nagy igényeket támasztanak az infrastruktúra és a szolgáltatások tekintetében. Csatlakozásuk új befektetési, munka- és növekedési lehetőségeket kínál az egész Unió számára.

  3. Az európai országok újra egyesülnek egy közös családban. Ez világszerte növeli a földrész befolyását és identitását.

  4. Földrészünk békéje és stabilitása biztosított, a háború a múlt szellemévé válik Európában.

Mik a következő lépések? A stabilitás és a biztonság kiterjesztése
Bulgária és Románia megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat, míg Horvátország tavaly nyújtotta be tagsági kérelmét. Hogy csatlakozhatnak-e az Unióhoz, politikai és gazdasági fejlettségüktől függ. Törökországgal jelenleg nem folynak tárgyalások, és az ország – ahogy azt a Bizottság 2003. évi jelentése is mutatja – távol áll a demokratikus és fejlettségi követelmények teljesítésétől. Délkelet-Európa országai hosszabb távon számíthatnak a tagságra. Jelenleg erős partnerségi megállapodások kidolgozására és gyakorlati alkalmazására összpontosítunk, hogy támogassuk az ezen országokban folyamatban lévő átmenetet, továbbá kiterjesszük a stabilitást és biztonságot az egész európai földrészre.

Szélesebb Európa: új szomszédaink
A tagság ígérete mindazonáltal nem fenntartható külpolitikai eszköz. Az ENP-ED Képviselőcsoportja új keret kidolgozását szorgalmazza a jelenleg tagságra nem számító olyan országokra nézve, amelyeknek hamarosan közös határuk lesz az Unióval. Ezen választási lehetőség egy szoros, békés és együttműködő kapcsolatokon alapuló virágzó és barátságos szomszédság kialakítását célozza.

forrás: EPP-ED

Vissza a kezdőlapra