2004. június 06. vasárnap 23:55

 

Ismét többséget jósolnak az Európai Néppártnak

 

A jobbközép pártokat tömörítő Európai Néppárt valószínűleg a következő ciklusban is a legnagyobb frakció lesz az unió egyetlen, demokratikus választás nyomán létrejövő intézményében, az Európai Parlamentben.

 

Nagy-Britanniában tovább csökkenhet Tony Blair és a Munkáspárt népszerűsége, tekintve, hogy a szigetországban helyhatósági választással kapcsolják össze az európai szavazást. Szakértők szerint viszonylag jó eredményre számíthat az országos politikában komolytalannak tekinthető populista Függetlenségi Párt, amely az Unión kívül képzeli el a brit jövőt. De a voksokat vélhetően a konzervatívoktól veszi el, így a párt szereplése még jól is jöhet Blairnek, aki természetesen az iraki háború miatt van nehéz helyzetben.

Franciaországban is sok operett-párt állít listát, a borbarátoktól az adót eltörölni szándékozókig. Az előrejelzések szerint a jelenleg kormányzó jobbközép koalíció újabb vereségre számíthat, bár markáns programjuk, jövőképük az ellenzéki szocialistáknak sincs.

Olaszországban maga Silvio Berlusconi a kormánypárt listavezetője. Itt is összekapcsolódik a helyhatósági voksolással az európai szavazás, és a Berlusconi-ellenes balközép előretörését sejtetik a prognózisok.

Spanyolországban vélhetően tovább erősödik a márciusi választást megnyert szocialisták pozíciója.

Németországban az elemzők keresztény-konzervatív előretörést várnak az európai parlamenti választásoktól - az országon belül és az uniós testületben egyaránt.

A tartományok többségében uralkodó jobboldali pártok inkább arra helyezik a hangsúlyt, hogy a kibővült Európai Unióban, annak összetartozása érdekében, az értékek, a keresztény értékek megerősítésén kell fáradozni. És egyáltalán, most már nem kellene azon gondolkozni, hogy mely országok felé bővüljön tovább az Unió. Törökország felé végképp nem - mondják a jobboldali, a kereszténypárti politikusok.

A hangulati felmérések egyébként azt tanúsítják, hogy a Schröder kancellár nevével fémjelzett baloldal rosszabbul fog szerepelni, mint a jobboldal, és ez állítólag trendet tükröz; valószínűsíthető, hogy az új összetételű Európai Parlamentben a keresztény-, a konzervatív erők jelentős mértékben előretörnek, és összeurópai kérdésekben ők lesznek egy időre a hangadók.

 

Magyar Rádió: Keleti Miklós és Zentai Péter

 

vissza Vissza a kezdőlapra