2004. június 04. péntek 22:53

 

Ülésezett a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK)

 

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) nyári rendes ülését 2004. június 1-3. között tartotta. Fő témája a munkás ifjúság lelkipásztori gondozása volt. Hollai Ferenc és Gyuris Csaba, a Keresztény Munkásifjú Mozgalom vezetői adtak tájékoztatást.

 

Az egyház hivatalos megnyilatkozásai alapján e lelkipásztori tevékenység rendkívüli fontosságára hívták fel a figyelmet. A Katolikus Egyház a Rerum Novarum pápai enciklika 1891-es megjelenése óta fokozottan törekszik a munkás ifjúság támogatására. Hazánkban azonban az egyház a második világháborút követő évtizedekben – az ismert politikai okok miatt – e fontos küldetését nem teljesíthette. A Keresztény Munkásifjú Mozgalom újjászervezése tehát igen időszerű feladat.

 

A püspöki konferencia a katolikus iskolák finanszírozásában előállt nagyon nehéz helyzetet is megtárgyalta. A Katolikus Egyház által fenntartott 311 közoktatási intézmény működési költségeiből 2,3-2,5 milliárd forint hiányzik.
A Tábori Püspökség tízéves fennállása alkalmából a konferencia meghallgatta Szabó Tamás püspök beszámolóját az Ordinariatus munkájáról.

 

A püspöki konferencia augusztus elsejei hatállyal Sánta Jánost nevezte ki az MKPK Titkársága irodaigazgatójává.
A 2005. évi Kölni Ifjúsági Világtalálkozó előkészítéséről rövid beszámolót hallgatott meg a testület.

 

Az MKPK nyilatkozatot adott ki az európai uniós parlamenti választásokkal kapcsolatban. A keresztény és nemzeti értékek hatékony képviselete végett kérik a püspökök a katolikusokat a választáson való részvételre.

 

A fentiekről tartott sajtótájékoztatót ma délután Veres András püspök, az MKPK titkára a püspöki konferencia Városligeti központjában. Többek között elmondta: a katolikus iskolák finanszírozásában előállt nagyon nehéz helyzet miatt szándékukban áll tárgyalásokat kezdeményezni a kormányzattal. A püspök hangsúlyozta: tudnak róla, hogy az állami, önkormányzati iskolák is nehézségekkel küszködnek, és sor kerül iskolabezárásokra. Az ő esetükben azonban az ok a létszámhiány. Ilyen gond a katolikus iskolákban nincsen, sőt, sok helyen igen magas a jelentkezés. Az is különbség, hogy szemben az állami oktatási intézményekkel, a katolikus iskolák nem rendelkeznek más anyagi – például adóbevételek – forrásokkal. Veres András arról is szólt: mivel a pünkösdkor adását megkezdő Magyar Katolikus Rádió – szemben az előzetes megbeszéléseken elhangzott ígéretekkel – sok helyen nehezen fogható, a rádió vezetése vizsgálatot kért az Antenna Hungáriától és a Nemzeti Hírközlési Felügyelettől a probléma mielőbbi orvoslására.

MK

vissza Vissza a kezdőlapra