2004. május 11. kedd 21:22

 

Parlamenti napló

2004. május 10.

Soltész Miklós, a Fidesz képviselője azonnali kérdést tett fel a miniszterelnöknek "A cisztás fibrózis-betegek élete függhet-e a megszorítócsomagoktól?" címmel

SOLTÉSZ MIKLÓS (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! A cisztás fibrózis súlyos, rendszerint már gyermekkorban halálhoz vezető betegség. Az elmúlt évtizedekben az orvostudomány fejlődése megnövelte az érintett betegekben és családtagjaikban a reményt. A reményt, amely azt jelentheti a betegek és hozzátartozóik számára, hogy a néhány éves kor helyett megélik az ifjúkort; a reményt, hogy az orvostudomány segítségével a felnőttkorba is beléphetnek.

A betegségben szenvedők tüdejére a legnagyobb ellenség a Pseudomonas baktérium. Ellene már létezik védőoltás, melynek ismételt beadásával megőrizhető a tüdő jó állapota. A már Pseudomonasszal fertőzött tüdő állapotát az úgynevezett Tobi inhalációs kúrával lehet javítani, a visszafordíthatatlan folyamatokat megállítani. A betegek sokszor azonnali antibiotikum-kezelésre is szorulnak, a kezelés gyakran otthon is elvégezhető. Ezzel a lehetőséggel nemcsak a kórházi ellátást nem terhelik, hanem sokszor elkerülik az újabb fertőzést is.

Mára a megszorító intézkedések következtében teljes bizonytalanság alakult ki a betegek életében. Mára bizonytalanná váltak az orvosok is, akik minden tudásukat a gyógyításnak szentelik. Ezek a felsorolt gyógyszeres kezelések kerültek veszélybe az elmúlt hetek-hónapok kormányzati intézkedései során.

Tisztelt Miniszter Úr! Elfogadhat-e ön szerint a magyar társadalom olyan megszorításokat, amelyek kegyetlenül lemondanak emberi életekről, s közeli halállal fenyegetik az érintetteket? Miért kell bizonytalan helyzetben tartani betegeket, szülőket és orvosokat azzal, hogy ami az életükhöz szükséges, a munkájukhoz elengedhetetlen, azt nem kapják meg, azért könyörögniük kell?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY egészségügyi, szociális és családügyi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársam! Vártam, hogy mi kerekedik ki az ön kérdéséből, hiszen először azt szerettem volna mondani, hogy a parlament nem igazán alkalmas arra, hogy egy szakmai eljárásrendről vitát nyissunk, mert abban a szakmai kollégiumnak kell állást foglalnia, hogy melyik gyógyszeres kezelés mire alkalmas és mire nem alkalmas. Azt gondolom, hogy ez nem a parlamentre tartozik.

Azonban amit ön a kérdése második részében elmondott, hogy ebben az egyébként tényleg súlyos betegségben szenvedő betegeknek az ellátása a megszorítások kapcsán bármilyen mértékig veszélybe került volna: azt kell mondjam, hogy ez olyan messze van a valóságtól, mint Makó Jeruzsálemtől. Kérem, tisztelt képviselő úr, egyszerűen felelőtlen riogatásnak kell neveznem az ön kérdésfeltevését, mert semmi, de semmi nem felel meg a valóságnak abból, amit ön állít.

A cisztás fibrózisban szenvedő betegek ellátását az ország több régiójában kialakított, hivatalosan is elfogadott központokban végzik el. Ezek a gyermekek ma már megélhetik a felnőttkort, mert kiemelt gondozást kapnak, és korszerű kezelést biztosító támogatást is. Van és létezik otthoni intravénás antibiotikus kezelés, éppen annak érdekében, hogy a számukra veszélyes kórházi felvételek számát lehessen csökkenteni, és ezt semmilyen mértékig nem érintették a takarékossági intézkedések. Ezeknek a betegeknek a számára biztosítjuk továbbra is a magasabb összegű családi pótlékot; adóalapot csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosultak a 18 év felettiek; az otthoni szakápolást, a gyógytornászt biztosítjuk. Tehát, tisztelt képviselő úr, azt gondolom, hogy a kiemelt figyelemmel nincsen baj. Nagyon kérem a képviselő urat, legyen abban partner, hogy feleslegesen ne riogassuk a betegeket!

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiból.)

 

SOLTÉSZ MIKLÓS (Fidesz): Tisztelt Miniszter Úr! Én partner leszek, és mindenképpen segítséget fogok önnek vagy önöknek nyújtani ennek a betegségcsoportnak a kapcsán, hogy önök is tisztán lássanak. Az OEP november óta nem fizeti ki a házi ápoláshoz szükséges antibiotikumot annak a kórháznak, ahol a legtöbb beteget szolgálják ki.

A kórházi leépítések következtében olyan orvosok, illetve itt egy személyben: egy olyan doktornő, főorvos asszony munkája kerül veszélybe, aki egy személyben vitte ezt a betegségcsoportot a hátán. Sorolni tudnám azokat a következményeket, amelyek sajnos most bekövetkeztek a leépítések során, de én itt inkább azt szeretném önnek mondani, hogy a cisztás fibrózis valóban egy kis betegségcsoport, de bizony tükre az egész társadalomnak; tükre annak az egészségügyi helyzetnek, amelyben ma az ország van.

Ha egy ilyen kis betegségcsoport ilyen helyzetbe került, akkor emellett még tucatszámra mondhatunk olyan betegségcsoportokat, amelyekben szenvedők - szintén gondokkal küzdve - nem kapják meg az ellátásukhoz szükséges gyógyszereket, támogatást, az orvosok pedig bizonytalan helyzetbe kerültek a leépítések miatt.

Ne haragudjon, miniszter úr, nem tudom elfogadni a válaszát. Azt viszont mindenképpen (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) felajánlom, hogy segítek ennek a problémának a megoldásában.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

 

DR. KÖKÉNY MIHÁLY egészségügyi, szociális és családügyi miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Azt én szívesen veszem, ha a szakma erről bármilyen véleményt leír.

Ebben az ügyben egyébiránt a szakma semmilyen igénnyel és kéréssel nem fordult a minisztérium vezetéséhez. Hozzáteszem, hogy még hosszan sorolhatnám mindazokat a lépéseket, amelyeket pont ennek a betegcsoportnak az érdekében megteszünk, ide értve a tüdőtranszplantáció külföldön történő elvégeztetésének a lehetőségét, mert természetesen e tekintetben sincs szó semmilyen kurtításról.

Egyébként pontosan azért kell ezeket a betegeket kivinnünk a kórházból, és az otthoni ápolás keretében gyógykezelnünk, megfelelő antibiotikus gyógykezeléssel - és ezt a gyógyító ellátási kasszát, a házi ápolási kasszát semmilyen mértékben, semmilyen takarékosság nem érintette -, hogy a kórházi fertőzések fokozott kockázatától óvjuk őket.

Tehát azt javaslom, hogy szakmai vita legyen ebben a kérdésben, szakemberek között, és ez nem a parlament falai közé való.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

vissza Vissza a kezdőlapra