2004. szeptember 05. vasárnap 19:28

 

Demonstráció a beregszászi magyar főiskoláért

 

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola fennmaradásáért megszervezi fennállásának első tömegdemonstrációját. A Fidesz szerint nemzetbiztonsági kockázatot vethet fel, hogy az UMDSZ és annak vezetőjét támogatja a jelenlegi magyar kormány.

Mivel a folyamatos politikai támadásra csak politikai válasszal lehet hatásosan reagálni, ezért a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) úgy döntött, hogy a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola fennmaradásáért megszervezi fennállásának első tömegdemonstrációját – jelentette be a napokban a magyarországi sajtótájékoztatón Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke.

Az épületért megszervezendő tiltakozás szeptember 8-án lesz az oktatási intézmény főépülete előtt. Kovács szerint az említett politikai támadások hátterében egyértelműen az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) és annak vezetősége áll, ugyanis a demokraták szeretnék átvenni az oktatási intézmény irányítását. A KMKSZ vezetője a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) szervezésében megrendezett eseményen felhívta a figyelmet arra, hogy a főiskola sorsának alakulásában nagy szerepe van és lesz a magyar államnak és a magyar politika vezető személyiségeinek is, ezért arra kérte az illetékeseket, hogy minden tőlük telhetőt tegyenek meg az intézmény fennmaradásáért.

Bár Mádl Ferenc köztársasági elnök levelet írt az ukrán elnöknek az ügy kirobbanásakor, választ még ezidáig nem kapott – tudtuk meg Schillinger Erzsébettől, az államfő sajtófőnökétől. Bálint-Pataki József, a HTMH elnöke hangsúlyozta, hogy a közelmúltban Kárpátalján jártak a hivatal képviselői, és az ukrán felek garanciát adtak arra, hogy az épület továbbra is az iskola tulajdonában marad. A Budapesten elhangzottakra Gajdos István, az UMDSZ elnöke a Kárpáti Igaz Szó című újságban reagált, ahol elmondta: szerinte „az akció egyértelműen a szélesebb közvélemény megtévesztését szolgálja”.

Néhány nap múlva Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának elnöke és Kövér László, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke tartott sajtótájékoztatót, ahol közölték: nemzetbiztonsági kockázatot vethet fel, hogy az UMDSZ és annak vezetője, Gajdos István a jelenlegi magyar kormánynak, illetve az MSZP „bizonyos köreinek" kizárólagos támogatását élvezi. A két magyarországi ellenzéki politikus a KMKSZ által szervezett demonstráció kapcsán beszéltek a magyar kormány kárpátaljai politikájáról. Elhangzott: Gajdos „nyilvánvaló választási csalással" jutott mandátumhoz. A Fidesz politikusai többek közt azt kérdezték még meg, hogy van-e köze Gajdosnak a kárpátaljai védelmi pénzek beszedéséhez, megtagadták-e a magyar hatóságok az UMDSZ-elnök tartózkodási engedélyre való kérelmét, valamint, járt-e az ungvári egyetem rektoránál Volodimir Szlivkánál, közvetlenül annak halála előtt.

– Igaztalanok a Fidesz vádjai, amelyek szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelentenék Magyarországra nézve – nyilatkozta a Népszabadságnak Gajdos. Szerinte hamis az a vád is, hogy a beregszászi magyar főiskola felújított épületében szállodát kívánnának létrehozni. – Csak rendezni szeretnénk az épület jogi státusát, mert a városi tanács szabályellenesen adta ingyen főiskola tulajdonába – mondta az elnök, hozzátéve, hogy az lenne a megoldás, ha a főiskola örökös használatra kapná meg az ingatlant. Gajdos István szerint azonban tárgyalni lehetne arról is, hogy a volt törvényszéki épületet – amelyet korábban életveszélyesnek nyilvánítottak a hatóságok, mielőtt a főiskola magyar állami támogatásból 60 millió forintot költött a részleges helyrehozatalra – piaci áron megvegye az iskola.

Az ungvári egyetem rektorával kapcsolatos kérdésre Gajdos elmondta: az UMDSZ vezetőségének két tagjával járt a rektornál, három nappal a halála előtt. – Magam kértem az ügyészséget, hogy vizsgálják ki érintettségemet az ügyben. A vizsgálat egyértelműen tisztázott engem – mondta Gajdos, hozzátéve, hogy a nyomozást már le is zárták, megállapítva, hogy a rektor öngyilkos lett. (A Népszabadság értesülései szerint azonban az ungvári ügyészség által lezárt ügy az ukrán főügyészséghez került.)
Az Ungvári Nemzeti Egyetem rektora, Volodimir Szlivka májusban halt meg. A tüdőn át a szívizomig hatoló késsel a testében találtak rá. Több késszúrás is érte, a kórházba szállítás közben a belső és külső vérzésekbe halt bele. A hivatalos vizsgálatok öngyilkosságot állapítottak meg. Sajtóértesülések szerint az orvosi jegyzőkönyvet az a Vaszil Ruszin orvos írta alá, aki jelenleg az Ungvári Nemzeti Egyetem megbízott rektora. Ruszint a lap erről telefonon megkérdezte:

– Hogy írhatnék én alá egy jegyzőkönyvet? Arra nekem nincs jogosítványom.

– Nem is konzultáltak önnel a hatóságok az öngyilkossággal kapcsolatosan?

– Ez már a második kérdése, ez nem korrekt. Aztán majd azt kérdezi, van-e családom, meg hasonlók?

– Tehát önt, mint szakértőt nem kereste meg a rendőrség?

– Drága uram, mi köze van ahhoz magának? Viszontlátásra.

Gajdos István az ukrán parlament egyetlen magyar anyanyelvű Kövér László és Németh Zsolt kérdés formájában felvetett vádjaira a Határon Túli Magyarok Hivatala és a Miniszterelnöki Hivatal kérésére kedden egy budapesti sajtótájékoztatón kíván válaszolni.

MNO

vissza Vissza a kezdőlapra