2004. augusztus 31. kedd 23:24

 

Program-ajánló

 

A Volksbank Galériák két újabb kiállításának megnyitója.

 

Két újabb - a hazai képzőművészetet reprezentáló - tárlat nyílik  a Magyarországi Volksbank budapesti Galériáiban.

 Szeptember 2-án 17 órakor
Filp Csaba
festőművész
„Újabb képek”
című kiállításának megnyitójára kerül sor
 

A kiállítást Skonda Mária, a Magyarországi Volksbank Rt. Igazgatóság tagja, elnökhelyettes és Sinkó István festőművész  nyitja meg.

A tárlat megnyitójának helye: a Volksbank Rt. Központi bankfiókja és Galériája, 1088. Budapest, Rákóczi út 7.

 
A kiállítás 2004. december 1-ig tekinthető meg.

  A kiállításról bővebb információ a www.dunapartgaleria.hu web oldalon található.

 

Filp Csaba Budapesten született 1973. március 27-én.

 

Iskolák: 1991-1993 6.sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet - Ötvös szakmunkásvizsga. 1995-2000 Magyar Képzőművészeti Egyetem - Festő diploma

Díjak: Baumax-x Tehetségkutató verseny különdíj 2000. Derkovits Gyula ösztöndíj, 2001-2003. A Fővárosi Önkormányzat ösztöndíja, München, 2001.Raiffeisen Bank díja a Műcsarnok „Egy Hetes” kiállításán, 2004

 Válogatott csoportos kiállítások: Atelier la granita az Élesdi Művésztelep zárókiállításai 1997, 1998, 1999, 2000 Élesd, Románia. Still-life 1997 Velencei biennálé – Velencefürdő Hegedűs 2 Lászlóval, Kondor Attilával, Várnai Gyulával. A Galéria Kör kiállítása 1998 Magyar Nemzeti Galéria. Natura Nuda-Natura Morta 1999 Óbudai Társaskör Galéria Kondor Attilával. Rendhagyó emlékezet 1999 Szombathelyi Képtár. Franfurti könyvvásár 1999 Karmeliterkloster Frankfurt. A Képzőművészeti Főiskola hallgatóinak kiállítása 1999 Magyar Intézet, Párizs. Baumax díjazottak kiállítása 2000 Baumax székház,  Budapest Collegium Hungaricum, Bécs. Dialógus - festészet az ezredfordulón 2001 Műcsarnok. Primavera 2001 Arcus Galéria, Vác Derkovits ösztöndíjasok kiállítása.  2001 Magyar Kultúrális Intézet, Moszkva. Derkovits ösztöndíjasok kiállítása 2003 Kelet-Szlovákiai Múzeum, Kassa. „Egy Hetes” 2004 Műcsarnok, Budapest.

Egyéni Kiállítások:  Enigma 1999 Illárium Galéria. Cuisine 2001 Villa Waldberta, Feldafing, Németország. Cuisine II 2002 Meander Galéria. Genius Loci 2002 Multicont Rt. Delicacy 2003 Karton Galéria. Zátisi. 2003 Magyar Kultúrális Központ, Prága. Autumnal 2003 Antenna Hungária Rt., Budapest.


 Szeptember 7-én 17 órakor
Gyémánt László
festőművész
kiállításának megnyitójára kerül sor

 

A kiállítást megnyitja: Skonda Mária Magyarországi Volksbank Rt. Igazgatóság tagja, elnökhelyettes és  Kárpáti Tamás újságíró.

 

A tárlat megnyitójának helye:

 

Volksbank Rt. Istenhegyi úti Galéria,

1126 Budapest, Istenhegyi út 40/A.

 

A kiállítás 2004. augusztus 15-ig tekinthető meg.

 

Gyémánt Lászó kiállításának kapcsán köszönet illeti a Magyar Nemzeti Galériát, dr. Bereczky Lórándot a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatóját, Eisenberger Jenő osztrák műgyűjtőt, Gyémánt Krisztinát.

A kiállításról bővebb információ a www.dunapartgaleria.hu web oldalon található.

 

Nyomot hagyni térben és időben. Valami jelet hagyni arról, hogy éltünk, alkottunk, itt voltunk. Mindannyian vágyunk arra, és reméljük, hogy nekünk talán sikerült valami olyat tenni, ami valóban jel térben és időben. Gyémánt Lászlónak már egész fiatalon sikerült jellé, vagy még inkább jelképpé válnia.

 

Olyan korban kezdte járni művészi életútját, amikor országokat szögesdrótok, falak és akkor úgy tűnt áthidalhatatlan ostoba politikai és ideológiai szakadékok választottak el. Oly korban volt világpolgárként művészetében is modern, amikor a modernség nálunk a szocreál szürkeségét jelentette. Akkor és úgy gondolkodott, alkotott és tett, ahogy akkor kevesen. Talán emiatt is vált rendkívüli emberré és elképesztően tehetséges művésszé, nem „csak” festővé, hanem filozófussá, polihisztorrá, olyanná, akiből ma már ebben a multikulturális világban sajnos egyre kevesebb van.

 

Sokáig egy bezárt közegben élt tízmillió sorstársával együtt, ha úgy tetszik egy „víz alatti” világban, amelybe úgy, mint a napfény elvétve azért beszűrődött egy-egy dallam, egy-egy morzsa a másik, a falakon túl lévő világból.

 

1935-ben született. Járt ugyan a Képzőművészeti Főiskolára – Papp Gyula és Hincz Gyula növendékeként -, de virtuóz rajz- és festészeti tudásán valójában nem volt mit csiszolni. Meghatározó élmény számára a Szürrealisták Csoportja, Csernus Tibor barátsága, és később a pop-art. Számtalan kiállítás belföldön, majd külföldön is. Aztán úgy döntött 1970-ben, hogy szűk neki ez a tér és elment egy időre. London, Ausztria és rövid ideig Németország. Befogadták, siker sikert követett, abban a másik, neki mindig is természetesebb közegben. 1982-ben mégis hazatért, majd újra többször ismét elutazik az Egyesült Államokba. Jelenlétének súlya, a hazai művészeti és szellemi közegre gyakorolt hatása nélkül nem lenne a XX. századi magyar festészet az, ami. 

 

Legyen szó festményről, rajzról, fotóról Gyémánt olyan, mint a zene, a számára oly fontos Blues. Ahogy Ő vall erről „A Blues lüktető vágy – öröm és bánat közt ingázó hangulat – a lélek rezdüléseinek vetülete – lázadó indulat – sűrített életérzés – hangok és színek ritmusvariációi: szívdobogás”

 

A most nyíló „kis retrospektív” kiállítás kísérletet tesz arra, hogy Gyémánt László valamennyi művészi titkát, zeneiségét és műfaját felfedje a közönség előtt.

 

Záró gondolatként meg kell, hogy osszak Önökkel egy szubjektív élményt. Társaságában lenni olyan, mint az áttetsző őszi napfényben sütkérezni. A belőle áradó derű, emberi bölcsesség, és az a sajátos humor, ahogy gondolkodik és vall az Őt körülvevő világról olyan érték, amit érdemes lenne közkinccsé tenni. Higgyék el nekem – ha közkincs lenne - talán még ezt a hangos, buta, kaotikus disszonanciára hangolt világot is átjárná a Blues.

 

Bretus Imre a kiállítás rendezője

vissza Vissza a kezdőlapra