2004. július 03. szombat 21:50

 

Könyvajánló: MSZPénz

 

A botrányok időről időre változnak, a szereplők rendre visszatérnek

Részlet az Előszóból

[...] A magunk eszközeivel most mi is "elkönyvelünk" valamit: az eddig feltárt valóságot, mert nem maradhat dokumentálatlanul. Hogy amikor halljuk a hírekben, hogy ezt vagy azt a személyt meggyanúsítják, elítélik, vagy épp felmentik, tudjuk: nem egy bróker magányos akciójáról, hanem egy barátokkal, VIP - ügyfelekkel, hivatásos pénzmosókkal, megbízókkal, és "tartótisztekkel" megáldott betyár múltjáról folyik a szó. Dokumentálnunk kell a múltat, mert egyébként minden ködbe vész.

Alig emlékszünk például a Nádor-ügyre, pedig köztünk élő és politizáló emberek követték el - s akár a brókerbotrány előzményének is tekinthetnénk. Nézzük csak az akkori szereposztást!

A Nádor '95 Rt. a Horn-kormány idején mindenfajta verseny, felkészültség és értékelhető referencia nélkül kapott megbízást arra, hogy lehallgató berendezéseket szerezzen be a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat részére. A cég a fejlesztésre 33 millió dollárnyi hitelhez jutott az akkor még száz százalékban állami tulajdonú Kereskedelmi és Hitelbanktól. A pénz megszerzésében közreműködött a kor titokminiszterének kabinetfőnöke, Somogyi Tamás. A K&H vezérigazgatóját Erős Jánosnak hívták ekkortájt. Ő ma Medgyessy Péter miniszterelnök alapembere, bizalmasa, kampánytanácsadója és vadásztársa.

A Nádor rögtön felvette a banktól a pénzt, de csak csekély részéért szállított berendezéseket. A többivel, mai áron ötmilliárd forinttal nem tud elszámolni. Hatodik éve folyik hát a polgári per a pénz visszaszerzéséért, és hatodik éve a büntető eljárás. Mindeddig eredmény nélkül. A cég tulajdonos-ügyvezetője, Szász András az előző kormány hivatali ideje alatt nem mert belépni a Magyar Köztársaság területére. Védelmét Bárándy György, nagytekintélyű és elismert budapesti ügyvéd látja el.

A Nádor Rt. az MSZP-hez ezer szállal kötődő vállalkozás. Szász András számos üzleti lehetőséghez jutott a Horn-időszakban. Miközben egy szomszédos ország biztonsági szolgálata - a rendszerváltás előtt fegyverkereskedelemmel foglalkozó - titkosszolgálati tisztként tartja nyilván.

 

Más.

Ismerünk egy izraeli-magyar hátterű egészségügyi (szolgáltató) megavállalatot, amely Euromedic International névre hallgat. A társaság 1991-ben vetette meg a lábát Európa keleti tájain. Azóta töretlenül terjeszkedik - Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és másutt. A 2002-es kormányváltás után az elsők között jelezte, hogy érdekeltté kívánja tenni magát a hazai kórház-privatizációban. Az Euromedic és társvállalatai eddig több tíz milliárd forintot csapoltak le az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP) és jogelődjétől. Hivatalos feljegyzések bizonyítják, hogy a céget mérhetetlenül túlszerette - anyagi értelemben - az 1994. és 1998. közötti MSZP-SZDSZ kormány.

Lássunk csodát: az Euromedic igazgatóságának elnöke, bizonyos Mészáros János Medgyessy 1996-os pénzügyminiszterré avatása után - a Horn-ciklus végégig - az állami privatizációs szervezetben is igazgatósági tag lett. A 2002-es MSZP-győzelem után pedig - Erős János vezérigazgató protezsáltjaként - simán bekerült az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) igazgatósági tagjai közé. No, erről a Mészáros Jánosról (aki csak névrokona a brókerbotrány kulcscégeként jegyzett Britton Kft. ügyvezetőjének) vallotta Kulcsár Attila állandó sofőrje-pénzszállítója, hogy több tíz, illetve 150 milliós tételeket adott át neki - az alkusz megbízásából - készpénzben.

A botrányok tehát időről időre változnak, a szereplők viszont rendre visszatérnek.

(Az MSZPénz című kötetet keresse a könyvárusoknál!)

vissza Vissza a kezdőlapra