2004. október 02. szombat 20:53

 

Giovanni Lajolo érsek beszéde az ENSZ közgyűlésen

 

A Vatikáni Államtitkárság államokkal való kapcsolatok részlegének titkára, Giovanni Lajolo érsek szeptember 29-én felszólalt az ENSZ 59. közgyűlésének a New York-i üvegpalotában folyó általános ügyekkel foglalkozó ülésén.

 

A Szentszék képviselője beszédében számos témát érintett, kezdve a Világszervezet általános elhivatottságának kérdésével és minden résztvevőt arra kért, hogy kötelezzék el magukat a millenniumi célkitűzések megvalósításában, elsősorban isa szegénység leküzdésében. A nyomor elleni harc nem jótékonysági tett, hanem az igazságosság követelménye – hangsúlyozta Giovanni Lajolo érsek.

A Szentszék 1964 óta állandó megfigyelőként vesz részt az ENSZ munkájában. Ebben az évben, július elsején hozott határozattal formálisan és pontosabban meghatározták az állandó megfigyelői státusz jogait és kiváltságait. Lajolo érsek köszönete kifejezése mellett rámutatott a Szentszék és az ENSZ együttműködésének sajátságos kötelekére, amely bizonyos szempontból természetes, hiszen mindkettő egyetemes elhivatottsággal rendelkezik. A Szentszék és az ENSZ számára egyetlen nemzet sem idegen és mindkettő legmagasabb rendű célja a béke legfőbb javának megteremtése.

A Szentszék képviselője felszólalásában foglalkozott a jelenkori politika legaktuálisabb kérdéseivel is, nevezetesen az izraeli-palesztin konfliktussal, az iraki helyzettel és a terrorizmus témájával.

A múlt század második felétől zajló izraeli-palesztin konfliktus túllépi a kis kiterjedésű ország határait.Az izraeli kormányzatnak és a palesztin hatóságnak egyaránt súlyos kötelessége, hogy bizonyítsák valóban békét akarnak-e. Ennek elérésére hivatalosan elfogadták a nemzetközileg „road map” néven ismert tervet, amelynek eltökélt és bátor megvalósítását várják tőlük. Ezt a konfliktust az emberiség széles rétegei figyelemmel kísérik. A katolikus egyház, amely két ezer éve van jelen Palesztinában, mindenek előtt azt kéri, hogy szüntessenek meg minden olyan tevékenységet, amely felőrli a bizalmat és bátor szavakkal és tettekkel tegyenek hitet a béke mellett. Amint II. János Pál pápa megfogalmazta a béke az igazságosság gyümölcse, igazságosság pedig nincs megbocsátás nélkül. Igen, a kölcsönös megbocsátáshoz nagyobb erkölcsi bátorság kell, mint a fegyver ragadáshoz.

A Szentszék álláspontja jól ismert a 2002-2003-as Irak elleni katonai beavatkozással kapcsolatban. Mindenki előtt nyilvánvaló, hogy a világ nem lett biztonságosabb sem Irakban, sem Irakon kívül. A Szentszék álláspontja most az, hogy támogatni kell a jelenlegi kormányt abban az erőfeszítésében, hogy az országban megteremtse a rendezett életkörülményeket és a saját történelmi hagyományával összhangban álló, lényegében demokratikus rendszert.

Giovanni Lajolo érsek, az ENSZ közgyűlés előtt mondott beszédében a terrorizmust emberhez méltatlannak nevezete, hozzátéve, hogy ma egyetlen állam sem érezheti magát biztonságban. Csak közös akarattal és együttműködéssel és az egyes népek jogainak tiszteletben tartásával lehet hatékonyan feltartóztatni a terrorizmust, az azokat kiváltó politikai, társadalmi, kulturális és vallási okokkal megszüntetése által. Ebben a tevékenységben a katolikus egyház aktív módon elkötelezi magát, többek között nevelői és gondozói intézményeivel, amelyeket megkülönböztetés nélkül mindenki rendelkezésére bocsát. A Szentszék hangsúlyozza még a vallásközi párbeszéd fontosságát és háláját fejezi ki azon vallásoknak, amelyek nyitottak a párbeszédre, az együttműködésre és ugyanígy azoknak hatóságoknak is, amelyek bátorítják ezt a párbeszédet, tiszteletben tartva a vallási és a polgári szféra autonómiáját, az alapvető jogokat, beleértve a vallásszabadság jogát is.
 

 

vissza Vissza a kezdőlapra