2005. január 10. hétfő 16:56

A következő napokban negyedévenkénti részletekben közreadjuk az MHL elszámolását a 2004-es esztendőről.

A négy részből álló elemzés majd egybefüggően is olvasható lesz az "Olvasnivaló" rovatunkban.

 

Számoljunk el a múlt évvel!(3)

 

2004-ben az Európai Unió tagjai lettünk. Ezt követően (a kormányzati ciklus felénél) megbukott a miniszterelnök. Az MDF több alapító tagját kizárta, köztük Lezsák Sándort. A brókerbotrány tovább gyűrűzött. Jól szerepeltek, rosszul doppingoltak sportolóink az olimpián. A Fidesz megnyerte az európai parlamenti választásokat, és Nagy Andor elsöprő fölénnyel őrizte meg a szécsényi mandátumot. Szép volt, mondhatnánk, csak az a vég, csak azt tudnánk feledni. Dec. 5-én megtapasztaltuk: a hazugságnak roppant ereje van.

JÚLIUS

júl. 1.: A Medgyessy-kormány újabb, 106 milliárd forintos megszorító csomagról dönt.

júl. 5.: A EU pénzügyminisztereinek tanácsa, az Ecofin jóváhagyja hazánk máj.ban benyújtott felzárkózási programját. – Vádat emeltek a brókerbotrány korábbi főnyomozója, Molnár Csaba és két társa ellen. A vád vesztegetés, emellett Molnár Csaba esetében még hivatali visszaélés és államtitoksértés miatt is eljárást indítottak.

júl. 6.: Az Alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek ítéli Medgyessy ötletét, hogy az Országgyűlés létszámának csökkentéséről vagy a közvetlen köztársaságielnök-választásról népszavazást tartsanak.

júl. 12.: Wekler Ferenc (SZDSZ), miután nyilvánosságra kerül, hogy jelentős területeket szerzett meg az M6-os autópálya tervezett nyomvonala közelében, kijelenti: a másokkal kötött ajándékozási megállapodás nem tartozik a nyilvánosságra.

júl. 14.: Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár találkozott Rejtő E. Tiborral, a K&H ügy későbbi gyanúsítottjával a MÁV-kórházban.

júl. 22.: A GVH Versenytanácsa kartellbe tömörülés miatt bírságolt:  a Strabag Rt. -t 2,468 milliárd forint, a Betonút Rt. -t 2,212 milliárd forint, a Hídépítő Rt. -t 1,371 milliárd forint, az Egút Rt. -t és a Debmút Rt. -t pedig 496-496 millió forint versenyfelügyeleti bírsággal sújtotta.

júl. 23.: Eladó az egész világ: Az ÁPV Rt. kiírta eladásra a Hungexpót, a Nemzeti Tankönyvkiadó és a Hollóházi Porcelán többségi részesedését, arról is döntenek, hogy a DDSG-Cargo GmbH veheti meg a Mahart Duna-Cargo Kft-t. –Demszky Gábor 130 négyzetméter belterületű házat épített az Adria partján. A villa az ingatlanszakértő szerint százmillió forint körül lehet. Később egyebek mellett az is bebizonyosodik, hogy Demszky a piaci ár feléért bérel terepjárót a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. -től, s hivatali autóját és annak sofőrjét is magával vitte nyaralására.

júl. 26.: Az OTP 47,5 millió dollárért megvásárolta a román Banca Comerciala RoBank s. a. társaságot.

AUGUSZTUS

aug. 2.: Medgyessy Péter cáfolja, hogy bizalmi válság lenne azt követően, hogy Gyurcsány Ferenc sportminiszter felajánlotta lemondását. A kormányfő meneszti Gál J. Zoltán kormányszóvivőt, Gyurcsány bizalmasát.

aug. 4.: A kormány Kovács László külügyminisztert jelölte az új Európai Bizottság magyar biztosi tisztségére.

aug. 5.: Felrobbant a korábban pirotechnikai eszközök gyártásával foglalkozó Mechanikai Művek területén egy üzem Törökbálinton. A robbanásban többen megsérültek, s halálos áldozat is volt.

aug. 10.: Kihallgatják a nyomozók N. Tibort, akinek köze lehet Szász Károly megveréséhez. A zsarolás miatt korábban előzetes letartóztatásba helyezett férfi rendszeres telefonkapcsolatban állt Kulcsár Attilával.

aug. 18.: Sokat akart a szakra, de nem bírta a farka: Medgyessy bejelenti a kormány átalakítást, elküldi Gyurcsány Ferencet, Burány Sándort, Keller Lászlót és Tóth Andrást. Új miniszterként nevezi meg Baráth Etelét, Szekeres Imrét és Veres Jánost. A szabad demokrata frakció megvonja a bizalmat a kormányfőtől, nem enged csillagból.

aug. 19.: Medgyessy Péter ultimátumot ad: „az SZDSZ vagy ma estig megerősíti a miniszterelnök iránti bizalmát, vagy ő aug. 27-én írásban benyújtja a lemondását”. A kormányfő azzal indokolja lépését, hogy el akarja kerülni az ország instabillá válását. Az MSZP elnöksége elébe megy az eseményeknek: délután elfogadja a kormányfő lemondását.

aug. 22.: Medgyessy Péter televíziós interjújában az SZDSZ-szel kapcsolatban célzásokat tesz a kisebbik koalíciós partner „korrupciós ügyeire”.

aug. 24.: Távozik a parlament alelnöki székéből a 270 millió forint értékű, vissza nem térítendő állami támogatással összefüggő botránya miatt Wekler Ferenc (SZDSZ). (A borászok körében emelett tiltakozást váltott ki, hogy a Wekler család szóban forgó mórágyi földterületét átsorolták – ezt maga a szabad demokrata politikus is kezdeményezte – a szekszárdi borvidékhez, ahol magasabb árkategóriájú borokat termelnek.)

aug. 25.: A szocialista párt rendkívüli kongresszusa Gyurcsány Ferencet jelöli miniszterelnöknek. Gyurcsány 424 szavazatot kap, jóval többet, mint ellenfele Kiss Péter, kancelláriaminiszter. Korábban az MSZP elnöksége egyedüli jelöltként Kiss Péter nevezte meg kormányfőjelöltnek, Gyurcsány ezt követően lépett.

aug. 26.: Lemond Medgyessy Péter miniszterelnök. A kormányfő és a kormány megbízatása csak szept. 24-én szűnik meg. Ha konstruktív bizalmatlansági indítvány révén cserélnek miniszterelnököt, a váltás azonnal megtörténhet. Feltehetően féltek attól, hogy nem lett volna meg a megfelelő szavazatszám.

SZEPTEMBER

szept. 1.: Draskovics Tibor utasítására megindul az uniós adószámmal rendelkező hazai vállalkozások áfa-visszaigényléseinek szigorított ellenőrzése. Mivel ezt egészen 2005 elejéig elhúzzák, közel 100 milliárd forintot kivontak hónapokra a gazdaságból és látszat eredményt pordukáltak az év végi zárásra. Ügyes, mondják Pesten.

szept. 2.: Herényi Károly, az MDF parlamenti frakcióvezetője bejelenti Szili Katalin házelnöknek, hogy öt képviselőt kizárt az MDF frakciójából – Balsai Istvánt, Font Sándort, Horváth Balázst, Kelemen Andrást és Szászfalvi Lászlót, azaz a Lakitelek munkacsoport öt tagját.

szept. 7.: Megkezdődik Rácz Péternek, a Magyar Úttörők Szövetsége (MÚSZ) ügyvezetőjének és vélelmezett bűntársának, Burger Béla ingatlanszakértőnek a büntetőpere, mely a csillebérci úttörőtábor területén álló vadászház áron alul történt értékesítése miatt indult a vádlottak ellen.

szept. 9.: Áder János és Varga Mihály pótköltségvetés elkészítését kéri, mert aug. végére az államháztartási deficit elérte a teljes évre tervezett mértéket.

szept. 14.: Villámgyors eladás során az APV Rt. értékesítette a Richter gyógyszergyár 25 százalékos állami részesedését. A kisbefektetők kihagyásával befolyó 159 milliárd forint az államadósság finanszírozására szolgált.

szept. 15.: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt újabb, 43 milliárd forintos megszorító döntéscsomagot jelentett be. A kormányfő megerősítette posztján Draskovics Tibor pénzügyminisztert, aki közölte: a 4,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány sem tartható, az év végére várható deficit eléri a GDP 5-5,3 százalékát. Ugyanezen a napon a rendőrség munkatársai a lakásáról akarják előállítani Hankiss Ágnest egy bírósági tárgyalásra. A büntetőpert Vásárhelyi Mária indította a Hamvas Intézet igazgatója ellen, amiért a Péntek 8 című műsorban Vásárhelyi Miklósról beszélve rágalmazást és kegyeletsértést követett el.

szept. 17.: Érvényteleníti a csillebérci tábor elajándékozásáról szóló szerződéseket a Fővárosi Ítélőtábla. Az elsőfokú bíróság erre vonatkozó döntése jogerős, az eset körülményeit azonban még vizsgálni kell, ám biztossá válik, hogy az ingatlan nem a Magyar Úttörők Szövetségének tulajdona.

szept. 20.: Gyurcsány Ferenc bejelenti, hogy a kormány elszánt abban, hogy megemeli a pénzügyi vállalkozások nyereségadóját, mint mondta, ennek következtében 30 milliárd forintot várnak a bankoktól.

szept. 23.: Kulcsár Attila, a K&H Bank Rt. volt ügyvezető igazgatója az ügyészségen terhelő vallomást tett Bácskai Jánosra, a maffiaellenes központ felfüggesztett főigazgatójára, Ferenczi Lászlóra, az ORFK bűnügyi igazgatójára, Molnár Csabára, a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság (SZBEI) pénzmosás elleni osztályának egykori vezetőjére és Papp Csabára, az SZBEI gazdasági bűnözés elleni osztályának volt vezetőjére.

szept. 25.: A Magyar Demokrata Fórum tisztújító országos gyűlésén ismét Dávid Ibolyát választják meg a párt elnökévé.

szept. 29.: Az Országgyűlés miniszterelnökké választja Gyurcsány Ferencet. Ugyanezen a napon a parlamentben a Fidesz tájékoztatást ad egy a dokumentumról: a Nemzetbiztonsági Hivatal telefonlehallgatási jegyzőkönyve szerint maga Gyurcsány irányította az Altus Rt. igazgatójához Kulcsár Attilát. – A Magyar Nemzet megírja: készül a jegybank működését módosító törvény, amely az eddiginél kevesebb hatalmat adna Járai Zsigmondnak. Az MSZP még aznap minden alapot nélkülöző zavarkeltésnek minősíti ezt.

szept. 30.: A kormány korábbi fogadkozásai ellenére és törvényt sértve csak egyhetes késéssel nyújtja be az országgyűlésnek a 2005-ös költségvetést. A Donbass svájci-ukrán befektetői konzorcium kezébe került a Dunaferr. Az ukrán társaság 440 millió forintot fizetett az ÁPV Rt. –nek.

(folytatjuk)

A cikk anyaga egybefüggően

 

vissza Vissza a kezdőlapra