2005. január 05. szerda 17:50

 

Mi történik az Európai Unióban 2005-ben

 

 

2005-ben az EU politikai vitái a bővítés, az Alkotmányszerződés és a költségvetés körül folynak majd. De nem hiányozhat a napirendről a lisszaboni folyamat, a fenntartható fejlődés, a szomszédságpolitika, a transz-atlanti kapcsolatok és a klímaváltozás sem.


Költségvetés
Az EU következő hétéves időszakra vonatkozó költségvetésének vitájára júniusban kellene pontot tenni. A hat nettó befizető (Nagy Britannia, Németország, Svédország, Hollandia, Ausztria, és Franciaország) szeretné elérni, hogy az EU a 2007-3013-as költségvetésének kiadásai ne haladják meg az összesített uniós bruttó nemzeti jövedelem (GNI) egy százalékát. 
 
A november végén elfogadott 2005-ös költségvetés teljes kiadása 106,3 milliárd eurót tesz ki, ez az összesített uniós bruttó nemzeti jövedelemnek, pontosan az egy százaléka. (A 2005-ös költségvetés szövege és számai)
 
A mostani az EU keleti bővítés utáni első teljes költségvetése, és a brüsszeli bizottság elsősorban az új tagországok felzárkózásának szükségességére hivatkozva kért jelentős emelést a kiadásokban. Az elfogadott változat szerint a kiadások az előző évhez képest 6,5 százalékkal nőnek, ami messze elmarad a parlament 11,5 százalékos elképzeléseitől.
 
Bővítés
Törökországnak és az EU-nak, még az október 3-án kezdődő csatlakozási tárgyalások előtt meg kell találnia a megoldást Ciprus ügyében. A 2004 végén rendezett EU csúcson, ahol a tagállamok vezetői döntöttek az országgal való csatlakozási tárgyalások megkezdéséről, Törökország nem volt hajlandó elismerni a Ciprusi Köztársaságot, de ígéretet tett arra, hogy ezt 2005 októbere előtt megteszi.
 
Áprilisban kerül sor Románia és Bulgária csatlakozási szerződésének aláírására. Az EU várhatóan márciusban megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Horvátországgal is.
 
Lisszaboni stratégia
A tavaszi EU-csúcson kerül sor annak a dokumentumnak a közzétételére, amely a Kok jelentés eredményeit felhasználva megpróbálja átfogalmazni - az eddig jobbára sikertelen - lisszaboni stratégia céljait. A stratégia egyszerre próbálja növelni a versenyképességet, a fenntartható fejlődést és a szociális kohéziót. A tavaszi találkozón a fenntartható fejlődés is szerepet kap majd, bár az utóbbi években ez a téma jelentősen visszaszorult a versenyképesség mögött.
 
Szomszédságpolitika
Az ukrán választások és a Törökországgal való csatlakozási tárgyalások megkezdése a szomszédságpolitikában is vitát indíthatnak az EU végső külső határairól, valamint az egyes államok és az EU különleges viszonyáról.
 
Klímaváltozás
Nagy Britannia, amely 2005-ben nemcsak az EU, de a G8-ak elnöki teendőit is ellátja majd, a klímaváltozás kérdését kiemelten kezeli majd. 2005 január elsején hivatalosan is megkezdődött az EU széndioxid kibocsátás-kereskedelmi rendszerének gyakorlati megvalósítása is. Az Európai Bizottság ebben az évben teszi közzé tanulmányát a klímaváltozással kapcsolatos teendők költségeiről, illetve arról, milyen költségekkel jár e teendők elmulasztása.
 
Alkotmányszerződés
Az Alkotmányszerződésről több tagállamban is népszavazást rendeznek ebben az évben. Elsőként várhatóan Spanyolországban, Dániában és Írországban rendezik meg a referendumot, majd az év második felében kerülhet sor a szavazásokra Franciaországban, Portugáliában és Lengyelországban. Eddig Litvánia és Magyarország hagyta jóvá az Alkotmányszerződést.
 

Vissza a kezdőlapra