2005. február 05. szombat 19:49

 

Magyar emlékhely születik Franciaország szívében

 

Szinte Gábor festőművész falkép-sorozata II. Szilveszter pápáról, a Szent Koronáról és Szent István királyról

 

Szinte Gábor festőművész falkép-sorozata hamarosan Franciaországba kerül Saint-Simon templomába, ahol Magyarország évszázadokon át bemutatkozhat Európa egyik legszebb és leglátogatottabb helyszínén. Előtte azonban idén január végén a Magyar Emlékekért a Világban Egyesület és a Magyar Kultúra Alapítvány szervezésében a hazai látogatók is megtekinthetik monumentális falkép-sorozatát. A „Magyar emlékhely születik Franciaország szívében – ahol egy pápa látta meg a világot” című kiállítás anyagát Szinte Gábor II. Szilveszter pápa életútjáról festette, 2003-2004-ben. A 110 nm-es festmény-sorozatot a művész tiszteletdíj nélkül készítette, kifejezve a magyar nép tiszteletét a legnagyobb francia pápa iránt.

Mint ismeretes, II. Szilveszter pápa, az ezredév pápája, 1000-ben koronát küldött István fejedelemnek. Ezzel Magyarországot Európa keresztény országainak sorába iktatta. A művész képein bemutatja a Magyar Szent Korona alakjait, a pápa adományát, mely ezer éven át kísérte és óvta Magyarországot.

A falkép-sorozat elkészítésének története különleges. Mádl Ferenc köztársasági elnök 2001-ben, első franciaországi látogatása alkalmával megkoszorúzta II. Szilveszter pápa sírhelyét. A gesztus a francia nemzet számára nyilvánvalóvá tette a pápa és a magyar nép kapcsolatát. Ekkor kapta meg Szinte Gábor a megbízást Saint-Simon polgármesterétől, aki azóta tizenkét képet festett Szilveszter pápa életútjáról. A sorozat első képe a fiatal pásztorfiút ábrázolja, akiből később Reims püspöke, és Ravenna érseke lett. Majd II. Szilveszter pápa néven koronát küldött Szent Istvánnak. A festményeken látható István megkoronázása, valamint maga a Szent Korona.

A 12 festményből álló sorozat 2005. őszén kerül végleges helyére Saint-Simon templomába, ahol ősszel magasszintű vendégek jelenlétében szentelik fel.

Mint ismeretes, a legenda szerint II. Szilveszter pápa a magyar küldöttek érkezése előtti éjjel álmot látott: megjelent neki Gábriel arkangyal, és arra intette a pápát, adjon koronát a másnap Pannóniából érkező küldötteknek, fejedelmük számára!

Szinte Gábor festőművész 1928. augusztus 18-án született Angyalföldön. Apja erdélyi kisbirtokos nemesi família, „sepsikőröspataki” előnévvel. Anyja, Erdélyi Vilma Csíkménaság szülötte. 1951-ben szerezte meg diplomáját. Először 1957-ben állított ki a firenzei Uffiziben, majd a Palazzo Strozzi-ban. Már a kiállításon meghívást kapott Kairóba, Milánóba és Párizsba. Ehhez azonban hontalan útlevelet kellett volna kérnie. Döntenie kellett: menedékjog vagy hazatérés. Az utóbbit választotta. A hazai fogadtatásra így emlékezik vissza: „A határon meztelenre vetkőztetve néztem, hogyan tépi össze egy ÁVH-s tiszt a Firenzei Akadémián kapott bizonyítványomat. Hazaérkeztem…”

„Szabad lélek, független gondolkodó. Ilyennek született, ilyenné formálták a körülmények, ilyenné alakította magát tudatosan is függetlenül attól, hogy mikor, milyen közegben élt és dolgozott… Emberi és művészi magatartását talán ebben a két szóban lehetne összefoglalni: nemesség és komolyság” – vélekedik róla Szíj Rezső művészettörténész. Mezei Károly a Mesterről írt kötetében (Szinte Gábor Erdélyen át Firenzéig, Kairosz Kiadó, 2004) pedig így vélekedik róla: „Makacs, büszke, székelyek utóda – nem hagyta magát földbe döngölni. Ha nem mehetett a főúton, ment az ösvényen. Az is ugyanoda vezet, csak közben talán még jobban is érzi magát az ember, mert közelebb van a természethez, és az emberekhez, akikhez szólni akar… Szinte tanár úr mindig szembement az éppen aktuális ’korszerű divattal’ és mehetett is, mert sziklaszilárd etikai és esztétikai alapokra épült művészetéről lepattantak a ködös, múló ideológiák és izmusok.”

A falfestmények Franciaországba kerülésük előtt megtekinthetők február 13-ig Budapesten, a Magyar Kultúra Alapítvány Székháza Kerengőjében. 1014 Budapest, Szentháromság tér 6.

 

forrás: MK .

Vissza a kezdőlapra