2005. február 14. hétfő 14:53

 

Nem hisznek a magyar kormánynak

 

Brüsszelből nézve feketébb a magyar helyzet, mint ahogy a mai gyurcsányi kampánybeszéd érzékeltette. A magyar konvergencia-program nem képes az államháztartási hiány olyan mértékű csökkentésére, hogy Magyarország 2010-ben bevezethesse az eurót

 

A Reuteres jelenti: A Magyarország által tervezett deficitcsökkentő intézkedések nem biztos, hogy elegendőek lesznek az államháztartási hiány GDP-arányosan 3 százalékos szint alá történő leszorítására 2008-ra – áll a Reuters hírügynökség szerint a szerdai bizottsági értékelés szövegtervezetében. A szöveg tervezete bizonyos kételyeket tükröz: Magyarország a megcélzott 2010-es időpontban nem vezetheti be a közös valutát. Ehhez két évvel korábban a GDP 3 százaléka alatt kell legyen a hiány. A szöveg szerint a hitelességgel van a baj: „Úgy tűnik, hogy a program költségvetési irányultsága nem lesz elégséges ennek a kiigazítási pályának a hiteles megvalósítására és annak szavatolására, hogy 2008-ban a GDP 3 százaléka alá süllyedjen a hiány”. A tervezet konkrét intézkedéseket is javasol.

Az Európai Bizottság a magyar konvergenciaprogram mellett szerdán a brit, a lett, a litván és a szlovén középtávú fiskális terveket is elbírálja, akárcsak a spanyol stabilitási programot. Az Európai Unió az eurózóna-tagok esetében a stabilitási programokon, a valutaunión kívüli tagállamok esetében pedig a középtávú államháztartási terveket részletező konvergencia-programokon keresztül ellenőrzi, hogy az Unió tagjai milyen ütemben haladnak a szerződés által előírt költségvetési egyensúly elérése felé.

Magyarországgal ugyanakkor a még tavaly júliusban elindított túlzott deficiteljárás keretében is foglalkozik szerdán a Bizottság, amikor nyilvánosságra hozza új ajánlásait arról, hogy hazánknak milyen deficitcsökkentő, kiigazító lépéseket kell tennie az elkövetkező hónapokban. Brüsszel legutóbb tavaly decemberben állapította meg, hogy a magyar kiigazító intézkedések összességében véve hatástalannak bizonyultak, hiszen az ország eltért a saját maga által felrajzolt kiigazítási pályától. Ezt az értékelést később, január 18-án a pénzügyminiszteri tanács is jóváhagyta és zöld utat adott a túlzott deficiteljárás folytatására. „A Tanács tudomásul veszi, hogy a magyar kormány számos lépést tett [a hiány csökkentésére] és ezek hozzájárultak ahhoz, hogy a hiány 2004-ben jóval alacsonyabb volt, mint 2003-ban, és hogy a gazdaság kedvezőbb és fenntarthatóbb növekedési pályára állt. De összességében [...] ezek a lépések nem voltak elégségesek a 2004-es és 2005-ös deficitcélok elérésére, ezektől [Magyarország] várhatóan alaposan el fog maradni” - áll a pénzügyminiszterek januári kommünikéjében. A Bizottság szerdai új ajánlásait – amelyek várhatóan szigorúbbak lesznek a tavaly nyáriaknál – előreláthatóan márciusi ülésén hagyja jóvá a pénzügyminiszteri tanács. A kormánynak ezt követően négy hónap áll majd rendelkezésére a szükséges kiigazítások megtételére.

Ami a konvergencia-programot illeti, a Bizottság rámutat, hogy az idei évre előirányzott GDP-arányosan 4,7 százalékos hiány (az 5,3 százalékosra becsült 2004-es év után) elérése kulcsfontosságú Magyarország számára. A Reuters szerint Brüsszel értékelésében óvatosságra inti a kormányt az adórendszer megreformálásában, hogy egy esetleges adócsökkentés nehogy aláássa a makrogazdasági célokat. „Az áfakulcsok adóreform keretében történő bármilyen mértékű csökkentése a bevételi oldalon növelheti a kockázatokat, még akkor is, ha a kormány más adóráták növelésével kívánja kompenzálni a lépést. Ennek időzítése ezért nagyon alapos meggondolást igényel” – figyelmeztet a bizottsági tervezet. A magyar konvergencia-program 2006-ban 4,1 százalékos, 2007-ben 3,4 százalékos, a 2008-as döntő évben pedig 2,8 százalékos államháztartási hiányt irányoz elő. Brüsszel szerint a magyar növekedési előrejelzések – idén 4 százalék, 2008-ban pedig 4,6 százalék – is kissé optimistának tűnnek.

A Reuters ugyanakkor arra is emlékeztet, hogy a deficitszámok 1 százalékponttal alacsonyabbak lennének, ha a nyugdíjreform költségeit le lehetne vonni. Emlékezetes, hogy a Tanácson belül erről jelenleg egyeztetések folynak.

(A Bruxinfo nyomán)

Lásd még korábbi cikkünket: A költségvetés hiányától az adóreformig

 

.

Vissza a kezdőlapra