2005. március 04. péntek 21:24

 

Az OECD szemüvegén át

 

A gazdaság növekedése Magyarországon sok szempontból vizsgálható. Mivel a kérdés olykor értelmetlen belpolitikai vita tárgya, érdemes olyan forráshoz nyúlni, amelynek sem hitelességét nem lehet megkérdőjelezni, sem szándékaiban nincs belpolitikai elem. Ilyennek vélem a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) elemzéseit, kiadványait. 2005 március 1-én jelent meg a Gazdaságpolitikai reformok című kiadvány, amelynek 3. fejezete a tagországok helyzetét egyenként elemzi. Innen vettem át az alábbi ábrát:

Az ábra vízszintes tengelyén 1993-tól 2003-ig terjedően látjuk az adatokat, a függőleges tengely pedig azt fejezi ki, hogy a magyar GDP hány százalékkal van elmaradva az Egyesült Államokétól.

Az ábrának két üzenete van: az elmaradás tetemes, 2003-ban is több mint mínusz 60 %. Ez aligha lep meg bárkit is. A másik üzenet fontosabb: A politikai átmenet stagnáló időszaka után 1997-től lassú felzárkózódás kezdődött (Horn kormány), amelyet az Orbán kormány alatt sikerült észlelhetően fokozni, majd a felzárkózás üteme a Medgyessy időben ismét csökkenni kezdett. A gazdasági növekedésbeli felzárkózás az ország állapotát jelző egyik fontos jelzőszám. Ez a mutató pedig arra utal, hogy Orbán kormány elődjénél és utódjánál is többet tett az ország fejlődése érdekében.

Surján László

 

.

Vissza a kezdőlapra