2005. április 11. hétfő 22:42

 

Az első kőbe vésett

„HIMNUSZ” EMLÉKMŰ

Magyarországon

Minden nemzet Himnusza, az összetartozás és a megmaradás vágyát, a jövőbe vetett hitet fejezi ki. Ennek szellemében írta meg Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen gyönyörű költeményét, melyet Erkel Ferenc zenésített meg 1844-ben. Nincs magyar ember, aki a Himnusz hallatán vagy éneklése közben ne érzékenyülne el –ha csak egy kicsit is- hisz a mű olyan korban született, amikor a magyar nemzet fennmaradása is kétséges volt, és az azóta eltelt idő is küzdelmekkel teli. DE ÉL NEMZETÜNK és csak egy szebb jövőbe vetett hit lehet az, ami fennmaradásunkat az „idők végezetéig” biztosítja. Egy költeményből, dalból szobrot-emlékművet alkotni igen gyönyörű gondolat, hisz így tehető láthatóvá az, ami eddig csak tudatunkban élt. Ennek az ötletnek kigondolója és alkotója

V.Majzik Mária

Magyar Örökség-dijas képzőművész

Az ötlet azonnal nagyon nagy eszmei támogatásra talált, így lett az emlékmű fővédnöke

Jókai Anna

Kossuth – díjas író

és a gyakorlati megvalósítás szervezője a „PSZÜART, a Lélek Művészete Alapítvány”, aki a gazdasági, adminisztratív teendőket vállalta fel.

A „Himnusz” Emlékmű a művésznő javaslatára Budapest közelében, Budakeszin kerül felállításra. Ezt a felkérést a város vezetése és a lakosság nagy megtiszteltetésnek érzi és örömmel tesz neki eleget.

Az alkotás a központi Isten alak és az azt körülvevő kör alakú kisugárzásba beleírt vers szövegen kívül, mindkét oldalon a három-három kapuba elhelyezett harangokkal a tizenkilenc megyét és Budapestet is „megszólaltatja”. A művésznő álmai szerint minden nemzeti ünnepen a Himnusz hangja csendülne fel, harangjáték formájában. Igy válhatna ez a műalkotás egy nemzeti zarándokhellyé. A mű körülbelül négy méter magas és kilenc méter széles lesz, a tervek szerint hófehér márványból.

A Himnusz nemzeti imádságunk, egy híd lélektől lélekig.

Az emlékmű felavatását a 2005  őszére tervezik a szervezők.

A mű azonban csak össznemzeti összefogással jöhet létre, tekintettel jelentős megvalósítási költségére. (mintegy húsz millió forint)

Tisztelettel kérünk minden magyar embert, hogy adományával támogassa e gyönyörű képzőművészeti alkotás megvalósulását. Az adományozók nevét a város könyvtárában elhelyezett könyv fogja őrizni, az „idők végezetéig”.

 

„PSZÜART, a Lélek Művészete Alapítvány” (közhasznú)

Postacím: 2200 MONOR, Pf92

Bankszámlaszám: OTP 11742348 - 20015219

 .

Vissza a kezdőlapra