2005. április 30. szombat 20:45

Az Európai parlamentben történt

Kubát védték a szocialista képviselők az Európai Parlamentben

 Az EP 251:64:255 arányban fogadta el az emberi jogok helyzetéről szóló ez évi jelentést. A parlamenti szabályok szerint a tartózkodó szavazatokat nem számítják sehová, a jelentést tehát „átment”. A szavazástól a szocialista frakció tartózkodott, mert a Kubára vonatkozó szöveget túl keménynek ítélték. A jelentést az ír Simon COVENEY néppárti képviselő készítette. A vita április 27-én volt, s 28-án megszületett a döntés. Úgy látszik nemcsak Medgyessy szereti a kubai koktélokat, hanem a többi szocialista is.

 A Coveney jelentés hetven különböző országban vizsgálja az emberi jogok helyzetét, és tematikus szerkezetben foglalja össze a problémákat. A legsúlyosabb jogsértések között említette a nemi erőszak háborús eszközként történő alkalmazását és a gyermekkatonák toborzását.

A Tanács (Nicolas SCHMIT luxemburgi külügyminiszter-helyettes) ígéretet tett arra, hogy az emberi jogok védelme szerves részét fogja képezni az EU által kötött - akár gazdasági természetű - nemzetközi szerződéseknek is. Külön utalt ennek kapcsán Oroszországra, Kínára és Iránra.

A Joaquín ALMUNIA, gazdasági biztos arról szólt, hogy az Unió szándéka az „emberi jogok kultúrájának közvetítése”, ennek érdekében fontos eszköz az EU-n kívüli országokban működő emberi jogi szervezetek támogatása.

A jelentés bírálja Oroszországot Kubát s Kínát is. Elismeri, hogy Oroszországnak terroristafenyegetéssel is szembe kell néznie, felszólítják ugyanakkor Moszkvát: vessen véget Csecsenföldön a foglyok kínzásának, a bírósági eljárás nélküli kivégzéseknek.

Az EP üdvözli, hogy Kína párbeszédet folytat az EU-val emberi jogi kérdésekben, úgy véli azonban, Pekingnek ezen a területen még sok tennivalója akad. A jelentés külön bírálja a halálbüntetések kiszabását, a gyülekezési és vallásszabadság hiányát. A képviselők ismét megerősítették korábbi véleményüket: nem támogatják a Kínával szembeni EU-fegyverembargó feloldását, amíg nem javul az emberi jogok helyzete. 

A jelentés foglalkozik továbbá a gyermekek jogaival, a fegyveres konfliktusoknak a gyerekekre és a nőkre gyakorolt hatásaival, a halálbüntetés eltörlésével, az ember- és szervkereskedelemmel, a szexiparral és a gyerekmunkával is.

vissza Vissza a kezdőlapra