2005. június 11. szombat 21:56

MEGHÍVÓ

A KDNP fővárosi szervezete és az Info13 Egyesület
tisztelettel meghívja Önt
2005. június 13-án (hétfőn) 17 órára
a
Csángó múlt, jelen és jövő

című fotókiállítás megnyitójára,
mely
Kovács László és Nagy Zoltán
A magyarok Moldvában

című könyvének képeiből kerül megrendezésre
a KDNP
Budapest XIII. Gömb utca 7. alatti helyiségében
 

A kiállítást megnyitja:  Halász Péter néprajzkutató
Ünnepi beszédet mond:  Simicskó István parlamenti képviselő
 

Ezzel az eseménnyel egy fotókiállítás sorozat indul a KDNP védnöksége alatt. A magyarok Moldvában című könyv fotóiból rendezett kiállítás az ország minden részében való bemutatásával az egységes magyar nemzet iránti felelősségtudatot kívánjuk erősíteni. Minden helyszínen gyűjtést indítunk az első magyar csángó iskola javára, amely Rekecsinben Böjte Csaba atya kezdeményezéséből épül.

Nyitvatartás:

június 14 és 29 között naponta 15 és 19 óra között.
 

A kiállítás képei egy izgalmas történetet mesélnek el: a moldvai magyarokét, akik a kora középkor óta élnek hazájukban, a Kárpát-medence keleti tőszomszédságában. A csángókról sokan tudják, hogy az anyaországtól való évszázados elszigeteltségük miatt kimaradtak a magyar nyelvújításból és így a magyar nyelvnek egy régebbi változatát beszélik. Arról is sok szó esik, hogy hagyományos faluközösségeik egészen a közelmúltig szinte érintetlenül maradtak, megőrizve azokat a népszokásokat, hagyományokat, viseleteket, melyek a Kárpát-medencében már évtizedekkel ezelőtt eltűntek.
Féloldalas azonban ez a tudás! Azt már jóval kevesebben tudják, hogy a moldvai magyarok létszáma soha nem volt olyan magas, mint manapság. Emellett kapcsolataik az anyaországgal soha nem voltak annyira sokrétűek és erősek, mint manapság. Nyelvhasználathoz fűződő jogaik megsértése sem kapott soha annyi figyelmet, mint napjainkban.
A  középkori virágzó magyar iparos, kézműves népesség fellelhető emlékei és Moldva szépséges tájai egészen a Dnyeszter mentétől, a mai Moldáviából vezetik végig a látogatót a moldvai magyar történeten, bemutatva többek között a Hunyadiak birtokait, a magyar lakosságukat mára elvesztett középkori városokat.
A mai, gazdag hagyományokat őrző csángó falusi élet képei izgalmas, színes világba invitálnak. Felbukkannak az 1990 óta megindult civil önszerveződés jelei is, mutatva, hogy a moldvai magyar közösség további fennmaradásának legfőbb záloga az értelmiségi, vállalkozói rétegük kialakulása.
Nem szabad elhallgatni a moldvai magyarokat érő diszkriminációt, az anyanyelv használata körüli konfliktusokat sem, a képek azonban a moldvai magyarok jövőjét egy nyelvét őrző, hagyományait ápoló nyelvi-vallási kisebbségként láttatják.
A kiállítás a csíksomlyói búcsún résztvevő moldvai csángó zarándokok színpompás képeivel zárul.
 

A kiállítás helyszínén a fotóalbum megvásárolható

 .

Vissza a kezdőlapra