2005. május 12. csütörtök 12:22

 

Ég veled, Delacroix; Isten hozott, holokauszt-ipar!

 

Egy sikeres holokauszt-ügyvéd többmilliárd dolláros kártérítési pert indít ma a Magyar Köztársaság ellen New York-ban, mert "a magyarok ilyesmihez való hozzáállása nem túl jó". "Ha a per sikerrel zárul, és Hatvany leszármazottait nem találják", a Nemzeti Galériától és a Szépművészeti Múzeumtól elkobzott "festmények eladásából befolyt összeget olyan másvalakiknek adják, akik azt állítják, hogy a nácik kifosztották őket".

Egy holokauszt ügyvéd lopott műkincsek miatt perli be Magyarországot

David Chance

Május 11, szerda, 11:17 (Keleti Part)

 

BUDAPEST (Reuters) - Ed Fagan, a közismert holokauszt-követelésekre szakosodott ügyvéd többmilliárd dolláros pert indít Magyarország ellen, azt állítva, hogy rosszhiszeműen tartott meg a nácik által elrablott műkincseket, és visszajuttatásuk megelőzésére összeesküvést szőtt.

Fagan elmondta a Reuters hírügynökségnek, hogy a pert csütörtökön indítja meg egy NewYork-i kerületi bíróságon, és abban arra is kényszeríttetni akarja a magyar kormányt: tegye közzé egy olyan - a német [sic!] és magyar politikusok között az 1960-as években lezajlott - megbeszélés jegyzőkönyvét, amelyben állítása szerint a két ország műkincsek visszajuttatásának megakadályozására konspirált.

"Perre megyünk"- közölte Bécsből a Reuters-szel telefonon. - "A magyarok ilyesmihez való hozzáállásának tapasztalatai nem túl jók."

Fagan az 1990-es évek vége felé lett híres, amikor holokauszt-áldozatok családja részére több mint egy milliárd eurót nyert svájci bankoktól.

Mostani megkeresésében Magyarországot, a Magyar Nemzeti Galériát, a budapesti Szépművészeti Múzeumot és a Kulturális Minisztériumot perli be, a  "Holokauszt Áldozatainak Műkincsek és Mesterművek Visszaszolgáltatattására Alakult Társasága" (AVHRAM) nevében, a valamikor Hatvany Ferenc báró tulajdonában állott festmények miatt.

A háború előtti Magyarország eme legnagyobb és legértékesebb magán-gyűjteményében El Greco-, Delacroix- és Ingres-festmények is voltak.

A zsidó Hatvany-t a nácik 1944-ben munkatáborba küldték, és több magyar bankból 160-165 festményét zsákmányolták el. 1958-ban halt meg Lausanne-ban.

Fagan közölte, hogy amennyiben a pert megnyeri, és Hatvany leszármazottait nem találják,  a festményeik eladásából befolyó pénzt olyanoknak adják, akik azt állítják, hogy őket is kifosztották a nácik.

Hatvany egyik El Greco-festménye, a "Sinai Hegye" állt annak a pernek a középpontjában, amely a londoni National Gallery-t végülis arra kényszerítette, hogy - a lefoglalásától való félelmében - 2004-ben levegye azt egy kiállításról. Ezt a képet még 1998-ban egy múzeum vette, Kréta szigetén.

Fagan kijelentette, hogy a Magyar Nemzeti Galériában húsz festmény van kiállítva Hatvany gyűjteményéből.

 

 .

Vissza a kezdőlapra